"Věc rozhodně nepovažuji za skončenou. Na to byl útok na mě příliš brutální. Prostě nejde říci: Vše skončilo, zapomeňte. Obvinění znamenalo obrovské trauma pro mě a především pro mé děti," řekla MF DNES Jourová.
Zatčení exnáměstkyně ministra pár dní před senátními volbami vzbudilo velký rozruch. Vyšetřovatelé tehdy řekli, že jejími komplici jsou bývalý poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel, starosta Budišova Ladislav Péťa (ČSSD) a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka.
Skupina podle nich nadhodnotila cenu rekonstrukce zámku v Budišově tak, aby si mohla rozdělit zhruba 30 milionů korun z fondů Evropské unie.
Mluvili o Věře. Ale o jiné
Jourová byla tři roky členkou ČSSD. Do funkce náměstkyně ji v roce 2004 jmenoval tehdejší ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Ze strany odešla před svým obviněním v červnu 2006, ještě předtím opustila post náměstkyně.
Paroubek její kauzu přirovnal ke známé Kubiceho zprávě, která těsně před volbami poukazovala na údajné propojení politiky a podsvětí. Řekl, že případ má poškodit jeho stranu. "To načasování před volbami bylo opravdu podivné," říká dnes Jourová.
Policisté proti ní před dvěma lety použili jako hlavní důkaz nahrávku, podle níž chtěli aktéři kauzy uplatit jakousi Věru. Ta jim pak měla za dva miliony korun přiklepnout nadhodnocenou dotaci na opravu zámku.
Jak se však kriminalisté dopracovali právě k Jourové, nechce nikdo vysvětlit a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu odmítá osvobození Jourové komentovat.
Jourové vadí, že neměla šanci své jméno očistit před soudem, a proto plánuje český stát zažalovat. Jaký postup zvolí, ještě neví. "Zakládala jsem si na tom, že si mě nikdy nikdo nekoupil. A co se stalo, mě nejen poškodilo, ale hlavně urazilo," vysvětluje Jourová.
Dcera se zhroutila
Bývalá náměstkyně odešla ze státních služeb. Paradoxně teď podniká v oblasti, která ji dostala do vazební cely. Má konzultační firmu a podnikatelům v zemích východní Evropy radí, jak získat peníze z fondů EU. Podnikat hlavně v zahraničí se rozhodla právě po svém obvinění.
Celá kauza i měsíc strávený ve vazbě se prý negativně podepsaly hlavně na dceři Jourové. Její děti také založily speciální internetové stránky začínající slovy "Máma je nevinná ...".
Jourová může při chystané žalobě využít svých znalostí z právnické fakulty, kterou začala studovat, přesto ji čeká těžká práce. Bude muset prokázat, že v jejím případě úřady opravdu pochybily. Teprve pak může žádat náhradu buď za ušlý zisk nebo za fyzickou i psychickou újmu.
Za celý loňský rok zaplatilo ministerstvo spravedlnosti lidem, které poškodili chybující úředníci, necelé tři miliony korun.
Například v roce 2004 se podnikatel Radovan Krejčíř dožadoval šesti milionů korun za to, že byl ve vazbě kvůli jedné ze svých kauz neoprávněně. Vrchní soud mu sice dal za pravdu, žádné odškodné mu však nepřiznal.