Špionský příběh z Malé Strany. Nasadili na mě Moroze, vzpomíná Tlustý

  12:38aktualizováno  12:38
Michal Moroz, kterého chce mít za každou cenu ve svém týmu vicepremiér pro boj s korupcí Radek John, byl podle exministra financí Vlastimila Tlustého agentem-provokatérem, který byl proti němu nasazen v roce 2006, aby ho zdiskreditoval, když byl ještě Tlustý ve vládě. Bylo to na objednávku, míní Tlustý. Na čí? To přímo neříká, jen naznačuje.

Ministr financí Vlastimil Tlustý tvrdí, že byl proti němu v roce 2006 Michal Moroz nasazen jako placený provokatér. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jde o to, že Moroz podle exministra v září 2006 požadoval od bývalé předsedkyně SNK ED Jany Hybáškové tři miliony korun - údajně pro Tlustého, dalšího z ministrů Jiřího Pospíšila a pro reklamní agenturu.

SNK ED se v té době přela s ministerstvem financí o 15 milionů státního příspěvku za pražské zastupitele. Nabídka měla spočítat v tom, že strana peníze získá, když se vzdá tří milionů jako provize.

Tlustý se pak s Hybáškovou soudil a podle soudu mu měla dokonce zaplatit 50 tisíc korun. Hybášková naopak dala trestní oznámení na Moroze, ale policie případ odložila, protože se nepodařilo prokázat korupční jednání, i když nabídka padla nejen před Hybáškovou, ale byl u toho i její manžel, sociolog Ivan Gabal.

Byla to zaplacená řízená provokace, tvrdí exministr financí

"Ve světle dnešních událostí okolo Věcí veřejných se lze domnívat, že už tehdy se jednalo o řízenou provokaci za pomoci soukromého detektiva z bezpečnostní agentury Michala Moroze s dokonalým krytím policie a státního zastupitelství," prohlásil v pátek Tlustý. Tato záležitost je podle něj jen dalším střípkem do mozaiky, v jakém stavu je teď česká politika, kde významnou roli hrají pozitivní a negativní motivace.

Michal Moroz

Tlustý teď říká, že Hybášková v tom byla v roce 2006 nevinně a vše způsobil Moroz, kterého si někdo objednal. Kdo? "Někdo, kdo působil v politice v roce 2006 i dnes. Člověk s vazbami do bohatého podnikatelského prostředí. A někdo, komu byl trnem v oku ministr financí, například proto, že se jím sám chtěl stát," řekl Tlustý. Blíže to upřesňovat nechtěl, prý proto, že zveřejňuje jen to, co může dokázat. Vyhnul se přímé odpovědi na dotaz jednoho z novinářů, zda má na mysli současného ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09.

"Detektivní kancelář pana Moroze to určitě nedělala zadarmo. A někdo měl na této věci zájem," je přesvědčen Tlustý. Za výsměch považuje to, že by právě Moroz měl být klíčovým spolupracovníkem vicepremiéra pro boj s korupcí.

"K paranoidním výlevům pana Tlustého se nemá cenu vyjadřovat," řekl iDNES.cz Moroz. Popřel, že by si ho kdokoli před pár lety najal, aby Tlustého zdiskreditoval. Také Kalousek jakoukoli roli v případu odmítl. "V roce 2006 jsem pana Moroze neznal, vůbec jsem nevěděl, kdo to je. Na obludnosti tohoto typu vůbec nemám chuť reagovat," uvedl pro iDNES.cz ministr financí.

Tlustý svůj příběh o temném zákoutí politiky vyprávěl v kavárně, kde nahráli Kočí

Pikantní je, že pro zveřejnění svého pohledu na Moroze si Tlustý vybral "stylové místo", které sehrálo významnou roli ve vládní krizi - kavárnu Segafredo na Malostranském náměstí nedaleko parlamentu. Právě v ní členové VV tajně natočili bývalou šéfku svého klubu Kristýnu Kočí a vládní krize pak nabrala jiný směr. ODS přestala počítat s možností, že by Nečasovu vládu mohli držet odpadlíci od Věcí veřejných včetně Kočí a dohodla se s VV.

John přišel o křeslo ministra vnitra a chce si svého náměstka na vnitru Moroze vzít na Úřad vlády do nové funkce. Nečas kategoricky prohlásil, že to se nikdy nestane a John pak naopak pohrozil odchodem z vlády, protože si nenechá od předsedy ODS diktovat výběr svých spolupracovníků.

Nečas Morozovi vytýká, že nemá bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň, a vadí mu také jeho údajná vazba na bezpečnostní agenturu ABL. Moroz působil na vnitru ještě před nástupem Johna, byl poradcem exministra Martina Peciny. John po vstupu do vlády oznámil, že mu Moroze do funkce náměstka doporučil vysoce postavený politik TOP 09, ale nejmenoval ho. TOP 09 jako celek se od Moroze distancovala, John si ho ale stejně jako náměstka nechal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Syn známého herce velvyslancem. Česko zastupuje v NATO Jakub Landovský

Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jakub Landovský

Osudovější příběh se najde málokdy. Již zesnulý herec Pavel Landovský symbolizoval v Černých baronech, ve slavné roli...

Najdete na iDNES.cz