Exministr "prodává" povodňové dotace

  0:01aktualizováno  0:01
Bývalý ministr zemědělství nabízí obcím, že jim za peníze pomůže s vyřízením dotací. Ministerstvu pro místní rozvoj se to nelíbí. Na peníze mají obce nárok i bez Kubáta, říkají úředníci. Díky svým kontaktům, které Bohumil Kubát v době svého ministrování za ODA v letech 1990-92 získal, pomáhá starostům zajistit státní dotace na obnovu poškozených domů. V každé takové obci má za tyto služby domluvenou odměnu sto tisíc korun.

Své služby Kubát nabídl například obcím Kly, Obříství, Hořín a Štěchovice.

"Pan Kubát nám zajišťuje část povodňových dotací. Tam je poměrně náročná agenda na vyplňování žádostí, doplňování materiálů, a abych řekla pravdu, není čas se tomu věnovat," uvedla starostka Štěchovic Miloslava Vlková, jejíž obec získala od ministerstva pro místní rozvoj téměř čtyřicetimilionovou dotaci.

"Žádali jsme asi o třicet různých dotací na různých ministerstvech a dalších institucích, protože Štěchovice byly zničeny téměř kompletně. Člověk je vlastně donucen zajistit si někoho, kdo to udělá za něj. Já ty kontakty nemám, tak jsem využila jeho osoby, která je známá," řekla Vlková.

Podobný názor má také starosta Hořína Petr Fous. "Byl jsem u jednoho jednání, které vedla ještě bývalá starostka. Pan Kubát se tam pochlubil, že má ty správné kontakty. Ale zatím si nejsem jist, jestli z té smlouvy nevycouváme. Ono je to i o tom, že snad v případě povodňových dotací nejsou žádné známosti potřeba," řekl Fous.

Bohumil Kubát však využívání svých známostí jako problém necítí. Stejným způsobem pomáhal zaplaveným obcím na Moravě před pěti lety. "Jestli jsem něco pracně vytvořil na úřadě na počátku devadesátých let, tedy program obnovy venkova, tak mi nevyčítejte, že na tom dál pracuju," řekl.

"Troufám si říct, že těm obcím umím pomoct tak, aby předložily správnou žádost o správnou dotaci. Vždyť ti starostové jsou z toho nešťastní, každý z nich to dělá jednou za život. My jim poskytujeme poradenskou činnost takovým způsobem, že mají vysokou šanci se dostat ke státním prostředkům. Jde hlavně o to, aby ta pomoc byla rychle," dodal Kubát.

Podle svých slov pomohl zařídit například pro obec Kly dotaci od ministerstva pro místní rozvoj ve výši přes padesát milionů korun.

Ačkoli se většina starostů obcí, kterým bývalý ministr pomáhá, shoduje na tom, že někoho takového potřebuje, ministerstvo pro místní rozvoj má opačný názor.

"Na ty peníze mají obce nárok. Jediné, co se může stát, je to, že se peníze třeba o týden zpozdí," upřesnil mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Najdete na iDNES.cz