Pavel Drobil

Pavel Drobil | foto: Michal Šula, MAFRA

Exministr Drobil se stal Ropákem i kvůli „obnovitelné“ jaderné energii

  • 233
Exministr životního prostředí Pavel Drobil se stal absolutním antiekologem roku. Jako první v historii získal obě ceny, které každoročně uděluje sdružení Děti Země. Porota mu dala Ropáka roku za to, že loni nejvíc škodil životnímu prostředí, a Zelenou perlu za nejvýraznější antiekologický výrok.

Na Ropáka roku byl Drobil nominován mimo jiné za obhajobu jádra či za podporu výstavby nových spaloven v neprospěch sběru, třídění a recyklace odpadů. Zvažoval také povolit kvůli kůrovci těžbu dřeva v první zóně Národního parku Šumava, což minulý týden provedl jeho nástupce Tomáš Chalupa.

Zelenou perlu, v níž měl hned sedm nominací, dostal nakonec za výrok: "Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit dvacetiprocentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytyčila." V rozhovoru pro ihned.cz uvedl, že chce navrhnout, aby se jádro zařadilo mezi obnovitelné zdroje.

Podobu ropáka zachytila výtvarnice filmu Jana Svěráka "Ropáci" z roku 1988 Barbara Šalamounová.

"Ocitl jsem se v opravdu dobré společnosti, což mě těší. Je tam Václav Klaus, Martin Říman (oba získali Ropáka roku v předchozích letech, pozn. red.), tedy lidé, kteří pro tuto zemi skutečně něco udělali. Vnímám to také jako ocenění, že jsem politiku skutečně dělal s čistým rozumem bez toho, aniž bych do toho vkládal věci, které podle mého názoru ochraně životního prostředí nepomáhají," řekl iDNES.cz Drobil 

"Ukázalo se také, jak jsou všechny tyto ceny povrchní nebo relativní, protože při projednávání novely zákona o ochraně ovzduší, která je podle mě hodně proekologická, jsem byl v Senátu nazván jedním senátorem ekoteroristou," dodal exministr a poslanec za ODS.

Pavel Drobil patřil k nejdiskutovanějším ministrům. Často byl kritizován za to, že ví jen minimum o problematice, kterou má na starosti. Na svou funkci rezignoval loni v prosinci, když vyšlo najevo, že jeho blízcí spolupracovníci tlačili na manipulování zakázek na fondu životního prostředí.

Hlavní hygienik Michael Vít při rozhovoru s Barborou Tachecí
Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Hlavní hygienik Michael Vít (vlevo) skončil v anketě Ropák roku 2010 na druhém místě, jihočeský hejtman Jiří Zimola na třetím místě.

Mezi dalšími navrženými na anticenu byli zejména lidé prosazující různé stavební projekty poškozující přírodu nebo třeba hlavní hygienik ČR Michael Vít kvůli prosazování zvýšení limitů hluku, aby se snáze stavěly nové dálnice a silnice a ušetřily se peníze za protihlukové stěny. Vít skončil v anketě na druhém místě.

Třetí příčku obsadil jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) za podporu kácení stromů napadených kůrovcem v nejchráněnější zóně Národního parku Šumava.

Obě ceny má kromě Drobila i prezident Klaus

Kromě Drobila se může "chlubit" oběma cenami už jen prezident Václav Klaus. Nezískal je ale ve stejném roce. Ropákem roku se Klaus stal v roce 1993 coby premiér mimo jiné za prosazení dostavby Jaderné elektrárny Temelín.  

O dva roky později si pak svou "sbírku" doplnil o Zelenou perlu, když řekl: "Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci".

Loni získal Ropáka exministr průmyslu Vladimír Tošovský za návrh prolomit územní limity těžby hnědého uhlí na Mostecku. Zelenou perlu si vysloužil náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda (ČSSD). Jeho výrok se týkal také uhlí: "Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video