Exekutor vzal matce i sociální dávky, stěžuje si syn zesnulé důchodkyně

  10:36aktualizováno  16:49
O část peněz ze sociálních dávek, které matce zřejmě neprávem zabavil exekutor, bojuje syn zesnulé důchodkyně Boženy Chocholoušové z Karlových Varů. Ta čelila téměř milionové exekuci, na zablokovaný účet jí ale chodily i dávky, ke kterým se tím pádem nedostala.

Jaromír Chocholouš, syn zesnulé důchodkyně. Jeho mamince obstavil exekutor účet a neoprávněně si strhl i příspěvek na sociální péči, takže maminka zůstala bez koruny. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Bezmocné mamince nezbyla ani koruna na živobytí. Exekutor jí zabavil i dávky sociální péče, na které měla nárok, protože se o sebe sama nemohla starat," zlobí se syn Jaromír Chocholouš.

Hodlá se proto obrátit na exekutorskou komoru a ministerstvo spravedlnosti, aby neprávem zabavené peníze získal zpět. Zatím hovořil s právníkem.

Exekuce na důchod

Důchodů se zavedenou exekuční srážkou existovalo k 30. červnu letošního roku více než 64 tisíc. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení, která je v těchto případech v postavení plátce mzdy, to je důchodu. Je tak povinna provádět exekuční srážky ze všech druhů důchodů na základě doručeného vykonatelného rozhodnutí soudu či orgánu státní správy. Dále to je na základě exekučního příkazu, nebo na základě rozhodnutí v insolvenčním řízení.
A co říká nejnovější statistika? Na exekučních srážkách z důchodů se za období od 1. ledna do 30. června 2012 vyplatilo 741 636 453 korun. Za celý loňský za rok se jednalo o více než 1,1 miliardy korun. Přesná suma je 1 163 959 031 korun.
Mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová upozornila, že s konkrétními dotazy na prováděné exekuční srážky z důchodu se klienti mohou obracet na klientské centrum pro důchodové pojištění při ústředí, na okresní správu sociálního zabezpečení podle místa svého bydliště. Další možností je call centrum důchodového pojištění na čísle 257 062 860.

Podle mluvčí karlovarského úřadu práce Veroniky Dankaniczové neměl exekutor na zabavení dávek sociální péče právo. Z nich si totiž zdravotně těžce postižený senior platí potřebné služby.

"Podle občanského soudního řádu z roku 1963 by neměly tyto dávky podléhat výkonu exekutorského rozhodnutí," připomíná Dankaniczová.

Exekuce jako důsledek daru

Důchodkyně se do nelehké situace na sklonku svého života dostala kvůli tomu, že před lety v dobrém úmyslu darovala jedné z dcer svůj byt na dobré adrese v Raisově ulici na Petříně v Karlových Varech.

Když starší dcera zjistila, že nebude mít co dědit, cítila se okradená. Matka tak na její nátlak byt prodala.

Mladší obdarovaná dcera později matku kvůli pozbytí daru úspěšně zažalovala. Celý dlouholetý příběh skončil téměř milionovou exekucí proti důchodkyni. Exekuční úřad v Rakovníku nakonec zablokoval seniorce až do její smrti letos v květnu účet, na který dostávala důchod i dávky sociální péče.

"Maminka si koupila nový být ve Dvořákově ulici. Jenže ji z něj vystěhovali a byt prodali na Rakovnicku v aukci, protože prodejem původního bytu v Raisově ulici porušila podmínky darovací smlouvy. Výtěžek aukce sloužil jako náhrada škody nejmladší dceři. Maminka pak bydlela u mě v Tisové," popisuje události syn Jaromír Chocholouš, který střídavě žije v kanadském Edmontonu a v Tisové na Toužimsku.

Jak sám říká, výtěžek z dražby nestačil na finanční vyrovnání s nejmladší dcerou. Soudní exekutor Exekutorského úřadu v Rakovníku proto nařídil na základě usnesení Okresního soudu v Karlových Varech exekuci ve výši 950 tisíci korun.

Oznámení o srážkách z důchodu poslala paní Chocholoušové již v roce 2006 Česká správa sociálního zabezpečení.

"Nikdy nesmí být srážky prováděny ve větším rozsahu, než dovolují ustanovení občanského soudního řádu, a to i když s tím povinný souhlasí," potvrdila informaci úřadu práce mluvčí správy Jana Buraňová.

Upozorňuje, že srážka dluhu z důchodu může trvat i několik let. V případě paní Chocholoušové tomu tak bylo až do její smrti letos v květnu.

K případu jsem přistupovala velmi citlivě, říká exekutorka

Soudní exekutorka Hana Šajnerová z Exekutorského úřadu Rakovník říká, že od samého počátku k této exekuci přistupovala velmi citlivě, s vědomím toho, že účastníky řízení jsou dcery a matka. Musela však provést exekuci, kterou nařídil soud.

V listopadu 2011 úřad zjistil, že paní Chocholoušová je vlastníkem bankovního účtu. "Mojí zákonem stanovenou povinností bylo vydat exekuční příkaz, jímž se postihuje bankovní účet dlužníka," konstatuje Šajnerová. Exekutor podle ní v takovém případě neví, kolik peněz je na účtu uloženo a jakého jsou původu.

"Exekutorský úřad Rakovník nebyl nikdy v minulosti dlužnicí, respektive jejím advokátem informován o tom, že jsou na bankovním účtu uloženy finanční prostředky, které nemají podléhat exekuci. Důrazně se ohrazuji proti sdělení, že jsem postihla sociální dávky dlužnice," říká Šajnerová.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Česko respektuje politiku jedné Číny, napsal Zeman Si Ťin-pchingovi

Nemám žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků. Česká republika plně respektuje politiku jedné Číny,...

Koalice chce k daňovému balíčku mimořádnou schůzi Sněmovny

Skupina poslanců ANO, ČSSD a KSČM požádala o svolání mimořádné schůze Sněmovny k vládnímu daňovému balíčku, který...

Válečný veterán Emil Boček leží v brněnské fakultní nemocnici

Válečný veterán a poslední žijící český stíhací pilot RAF Emil Boček je ve Fakultní nemocnici Brno Bohunice....

Sněmovna bude pokračovat v projednávání výročních zpráv ČT příští čtvrtek

V projednávání výročních zpráv České televize by měla Sněmovna pokračovat příští týden ve čtvrtek. Návrh Petra Dolínka...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz