Máte exekuci, zaplaťte. Šmejdi zkouší novou metodu podvodu po telefonu

  20:04aktualizováno  20:04
Podvodníci přišli s novou metodou, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze. Tentokrát se vydávají za údajné exekutory a vyzývají k okamžitému zaplacení tisíců korun. Záminkou je to, že se věc nedostane k soudu. Samotná Exekutorská komora ČR varuje, že oficiální cesta je pouze dopisem nebo přes datovou schránku. Úřad teď chce vydat varování pro veřejnost.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Mé známé telefonicky na pracovní pevnou linku zavolala osoba, která se představila jako Exekutorský úřad a chtěla uhradit částku v řádu desítek tisíc korun za nezaplacené marketingové služby,“ popisuje svůj případ Václav Nývlt.

Dotyčná ovšem o žádném dluhu nevěděla a tajemný volající, který se nepředstavil konkrétním jménem, pouze jako právnická osoba, toho více k dluhu nechtěl říci. Žena dostala číslo účtu a telefonní číslo, na které má potvrdit, že peníze poslala.

„Vystrašená se obrátila na mě. Já jsem na číslo zavolal, abych se alespoň dozvěděl název firmy a zjistil, o co ve skutečnosti jde,“ uvedl. Vytočil číslo, které jeho známá dostala, a když telefon neznámá žena zvedla, záměrně se nepředstavil.

„Řekl jsem, že jsem měl zmeškaný hovor a zeptal se, komu jsem se dovolal. Žena uvedla, že jsou Exekutorský úřad Praha s. r. o. Už mi prý dříve volala kvůli mému dluhu ve výši 5700 korun,“ dodal muž. Paní mu pak připomněla, že jej musí zaplatit ještě tentýž den. Žena na telefonní lince přitom nemohla vědět kdo ji volá, neptala se na jakoukoli identifikaci, zato se okamžitě pokusila z volajícího vymámit peníze.

Když se Václav Nývlt začal dožadovat bližších informací, žena na telefonu odvětila, že je má dotčená firma, která po něm chce zaplatit jeho dluh. „Vyhrožovala, že jinak to půjde k soudu. Víc jsem z ní nedostal. Na konci jsem se jí zeptal, zda si uvědomuje, že je podvodnice a zlodějka. Na to mi řekla, že se teda holt ta moje exekuce bude řešit soudně,“ uvedl.

Redakce iDNES.cz se na původní číslo podvodníků zkoušela několikrát dovolat, ale ani jednou telefon nikdo nevzal. Neexistuje ani Exekutorský úřad Praha s. r. o., za který měli dotyční volat.  

Pokuta až 3 miliony korun

Podle mluvčí Exekutorské komory ČR Lenky Desatové jsou více častější podvodné e-maily, přes něž se snaží podvodníci získat peníze. 

„Pravděpodobně po vlnách podvodných mailů jde o další z pokusů o podvod. Exekutorská komora zaznamenala jen během úterka dva případy telefonátů, kdy se lidé vydávají za „mimosoudní exekutorský úřad“ a chtějí uhradit peněžní prostředky,“ uvedla Desatová. Připomněla, že EK řešila podobný případ před dvěma týdny a nakonec dávala podnět ministerstvu spravedlnosti, které řeší přestupky tohoto druhu. 

Označení „soudní exekutor“ či „exekutorský úřad“ není podle exekutorského řádu oprávněn použít nikdo, kdo neprovádí na základě zákona nucený výkon exekučních titulů. „Za porušení tohoto ustanovení hrozí pokuta do 200 000 korun, v extrémních případech až 3 000 000 korun,“ doplnila Desatová.

Mluvčí EK ČR upozornila na to, že soudní exekutoři zasílají výzvy povinným doporučeně do vlastních rukou nebo do datové schránky. Nikoliv tedy přes e-maily či telefonicky. 

„Zda je na osobu či společnost vedena exekuce či nikoli, lze zjistit na každém Czech Pointu, a to pořízením výpisu u Centrální evidence exekucí. Stejně tak lze ověřit i jméno soudního exekutora, včetně jeho emailové adresy i případných účtů určených k plnění vymáhané částky, a to na stránkách Exekutorské komory ČR,“ doplnila. 

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Praha vypoví memorandum s provozovatelem koloběžek, chce zpřísnit pravidla

Pražští radní rozhodli, že vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu...

K silnici u Trutnova se vrátil populární slon, za rok ho opět vymění

Reklamní poutač ve tvaru slona, který až do loňského podzimu stál téměř padesát let u silnice mezi Trutnovem a Dvorem...

Po Rathovi nastoupili do vězení i manželé Kottovi. Odsedět si mají 6 let

Manželé Petr a Kateřina Kottovi v pondělí nastoupili do vězení v Ruzyni, kde si bude každý z nich odpykávat šest let za...

Premium

Stavba rodinného domu se prodraží. EU zpřísnila požadavky na zateplení

Od ledna se bude stavět podle přísnějších norem. Podle nařízení EU musí být rodinné domy energeticky šetrnější. A bude...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz