Profese exekutora si lidé váží nejméně. Stejně jako politika, ukázal průzkum

  18:40aktualizováno  18:40
Šest z deseti lidí se domnívá, že současný výběr exekutora je špatný, a podle 69 procent lidí by ho měl přidělovat stát podle trvalého bydliště dlužníka. Nyní exekutora vybírá věřitel. Podle 79 procent Čechů by mělo být téma exekuce řešeno politickými stranami. Lidé v exekuci ovšem zároveň ztrácejí zájem o veřejné dění a politiku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jindřich MynaříkMAFRA

Vyplývá to z výsledku průzkumu veřejného mínění o exekucích, jehož výsledky ve Sněmovně ve spolupráci s Piráty představila Kateřina Merklová z agentury NMS Market Research. „Častěji se s exekucemi potýkají také lidé žijící v domácnosti sami či s dětmi,“ doplnila. S exekucí se také nejčastěji setkávají lidé žijící v podnájmu. Lidí s vlastním bydlením se týkají exekuce méně. 

Osobní zkušenost s exekucí v posledních 10 letech přiznalo 13 procent dotázaných. Nejčastěji se jednalo o lidi ve věku od 35 do 44 let a lidi v seniorském věku, tedy starší 65 let. Exekuce se týkají spíše lidí s nižším vzděláním a nižším příjmem. „Tomu by měli přizpůsobit práci i samotní exekutoři,“ doplnila Merklová. Muži a ženy jsou zastoupeni spíše rovnoměrně. Téma exekucí považují za nejdůležitější lidé v Karlovarském kraji. 

Exekuce jsou důležitějším tématem pro západ a jih Čech

Exekuce jsou důležitějším tématem pro západ a jih Čech | foto: Průzkum NMS Market Research

Agentura dělala podobný průzkum již v roce 2015. Podle jeho výsledků lidé hodnotí osobní zkušenost s exekutorem podobně. S více než polovinou Čechů zatížených exekucí jednal exekutor korektně a byl vstřícný. Třetina lidí zažila nedůstojné jednání.

Tři čtvrtiny lidí s exekucí se setkaly s výrazně nadhodnoceným dluhem kvůli poplatkům za služby exekutora nebo právníka. V jiných případech se dlužníci necítili dostatečně informováni.

Podle dotazovaných by měl být exekutor nezávislý na věřitelích a vykonávat své úkoly férově a s respektem k právu věřitelů i dlužníkům. 

Devět z deseti lidí podle výsledků průzkumu také zastává názor, že i když se exekutor chová nepříjemně, má dlužník morální povinnost splácet své dluhy. Z průzkumu také vyplynulo, že profesí exekutora a poslance si lidé váží nejméně. 

Exekuce dopadají i na výchovu dětí

Dvě třetiny lidí s exekucí ztrácí zájem o politiku a veřejné dění. Průzkum ukázal, že zatížení exekucí má vliv na jednotlivé oblasti života dlužníků. Za nejvíce problematické Češi označují nemožnost cestování, například na dovolenou. S tím se také pojí špatná nálada, pesimismus a nechuť do života. 

Stáří v problémech. Důchodců v exekuci přibylo více než čtyřikrát

Životní optimismus si zachovává pouze jeden z pěti Čechů v exekuci. Exekuce dopadá také na partnerské vztahy. Pětina lidí v exekuci pociťuje odcizení přátel kvůli nedostatku financí a většímu zaměření na práci. Naopak 31 procent lidí uvedlo, že se v exekuci sblížili více s rodinou.

Dopady exekuce pociťují také děti. Zejména v otázce cestování, či nákupu nového oblečení, nebo účasti na školních výletech a akcích. Čtvrtiny dětí se situace dotkla také při nákupu školních pomůcek. Čtrnáct procent dlužníků nemůže zaplatit školní obědy poté, co vstoupili do exekuce, uvedla Merklová.

Exekuce se dětí dotkla v 70 procentech případů

Exekuce se dětí dotkla v 70 procentech případů | foto: Průzkum NMS Market Research


Téměř před rokem se do Poslanecké sněmovny dostala novela exekučního řádu, která zavádí místní příslušnost exekutorů podle krajů. Proti novele se postavila negativně vláda, a to i přesto, že má místní příslušnost ve svém programovém prohlášení. Sněmovna by měla novou podobu zákona začít řešit příští týden.

Podle údajů Exekutorské komory se loni v exekuci nacházelo přes 821 000 lidí. Průměrný věk člověka v exekuci činil 45 let, jeden měl v průměru skoro šest exekučních řízení. Průměrná vymáhaná částka na jistině činila 63 339 korun v jedné exekuci.

Mapa exekucí, kterou před dvěma lety vytvořila Otevřená společnost s Ekumenickou akademií, uvádí, že v roce 2017 mělo nějakou exekuci 9,7 procenta Čechů, tedy 863 000 lidí. Tři a více exekucí mělo 493 000 lidí a více než deset exekucí 151 000 lidí. 

V pražských Kobylisích se zabarikádoval muž před exekutory:

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Najdete na iDNES.cz