Evropský soud už si toho všiml: Co Čech, to stěžovatel

  3:13aktualizováno  3:13
Česká republika má u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku pověst země, jejíž obyvatelé si rádi stěžuji. "Češi mají zřejmě menší úctu k právu," uvažuje štrasburský soudce Karel Jungwiert. Dnes čeká u štrasburského soudu na vyřízení přes 2000 stížností z Česka. Z Velké Británie je to skoro o čtvrtinu méně.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podobně vypadá srovnání i s řadou dalších vyspělých zemí. Závěr je na první pohled jasný: co Čech, to stěžovatel! Ale proč?

"Těžko se pro to hledá vysvětlení. Stálo by to za odborné zkoumání," říká vládní zmocněnec pro jednání před Evropským soudem Vít Schorm. Navíc česká vláda nemá přibližně poslední dva roky přesná čísla o počtu stížností, neboť štrasburský soud zveřejňuje jen ty, kterými se začíná zabývat.

"Ale za ta léta, co se dělaly statistiky, jsme byli určitě nad průměrem Evropské unie," doplňuje Schorm.

Nad českým sklonem ke stěžování se však zamýšlí i soudce Evropského soudu Karel Jungwiert. "Snad to mohu říct, ale asi se projevuje jakási česká neochota uznat soudní rozhodnutí. Viděl jsem statistiky, podle kterých v Británii skoro 90 procent občanskoprávních sporů končí před soudem první instance. Mentalita Britů je jiná. Zřejmě mají za to, že si z vlastní vůle zřídili soudní rozhodování, a tak soudce respektují," vysvětluje.

Praktiky Čechů zatěžují soudní systém

V Česku bývá zcela běžným zvykem soudit se "až do konce" a využít všech možností, což silně zatěžuje soudní soustavu.

Jenže srovnání s Británií, která má dlouhou demokratickou tradici, může být zavádějící. Počtem obyvatel srovnatelné Maďarsko, které má rovněž zkušenost s habsburskou monarchií i s komunismem, však ve stížnostech zůstává daleko za Českem. Mezi lety 1998 a 2008 Maďaři poslali do Štrasburku tři a půl tisíce stížností, Češi přes osm tisíc. Čím to?

Podle Jungwierta je rozdíl právě v mentalitě. "S Maďarskem jsme měli jistě řadu shodných výchozích předpokladů, podobný právní řád z časů monarchie, komunistické dědictví, ale zřejmě se lišíme tou mentalitou," uvádí.

Vysvětluje, že Češi se už od Bílé hory učili brát stát jako nepřítele. To přetrvalo i za Hitlera i za komunistů. "Stát jsou oni a my jsme my. Je v české povaze, že státu se musí lhát a využít všech možností, jak jeho rozhodnutí zvrátit," vysvětluje Jungwiert. Jenže to bude asi jen jedno z vysvětlení.

Za úspěchem následovaly další stížnosti

Luboš Patera ze sdružení Spravedlnost dětem, který před sedmi lety rozpoutal vlnu stížností rozvedených otců k Evropskému soudu, je přesvědčen, že vinen je špatný stav české justice. "Vidím to pozitivně, jedná se o způsob, jak se bránit domácí ‚vrchnosti‘. Naše soudy neposkytují občanům potřebnou ochranu," říká. Počty stížností narostly právě poté, co on a další stěžovatelé se svými podáními ve Štrasburku uspěli.

Češi se však nespokojí jen s pouhým posíláním obyčejných stížností. Jungwiert se setkal i s tím, že stěžovatelé psali přímo předsedovi Evropského soudu a stěžovali si na něj, tedy na soudce. On sám přitom nikdy neslyšel o tom, že by se podobně chovali stěžovatelé z jiných zemí.

Dobrou zprávou ovšem je, že počty stížností z Česka v poslední době přece jen klesají. Především ubylo stížností na délku soudních řízení, neboť už čtyři roky je možné získat za průtahy odškodnění "doma". Navíc stěžovatelé asi zjistili, že je velmi obtížné uspět, do konce roku 2008 jich uspělo jen 130, někteří jen zčásti. Za toto období Česko vyplatilo asi 2 miliony eur na odškodnění.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Najdete na iDNES.cz