Soud ve Štrasburku: čeští policisté nelidsky ponižovali zadrženého

  12:14aktualizováno  12:14
Česká republika porušila Evropskou úmluvu o lidských právech, rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Podle verdiktu se Česko dopustilo nelidského a ponižujícího zacházení vůči Vladimíru K. z Aše. Toho policisté bezdůvodně zavřeli do cely a bolestivým způsobem spoutali.
Pan Vladimír podal ihned trestní oznámení a následně i podněty ke státnímu zastupitelství a ústavní stížnost, v České republice se nápravy nedomohl. (Ilustrační foto)

Pan Vladimír podal ihned trestní oznámení a následně i podněty ke státnímu zastupitelství a ústavní stížnost, v České republice se nápravy nedomohl. (Ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Policisté v roce 2010 zadrželi tehdy 54letého pana Vladimíra, když se vracel v noci z baru svého kamaráda domů.

Zastavilo u něj vozidlo městské policie a strážníci po něm podle webu Ligy lidských práv požadovali občanský průkaz. Muž neměl doklad u sebe a strážníci trvali na tom, aby si nastoupil do auta a jel s nimi. Pak jej odvezli na služebnu státní policie, kde sdělil svoje osobní údaje.

Policisté mu pak prý oznámili, že se dopustil přestupku, když močil na veřejném prostranství. Musel vyndat všechny věci z kapes a dýchnout si do balonku.

Zadržený ale oponoval, proč má dýchat, když neřídil a nic neudělal. Policisté mu řekli, že je opilý a že je zadržen. Pak jej chtěli zavřít do cely, tomu se ale začal muž slovně bránit, že nic neudělal a že by spíš měli kontrolovat opilce, kteří ničí věci.

Policisté mu ale zkroutili ruku za záda, odvedli ho do cely násilím a připoutali k úchytu ve stěně. Po krátké době mu připoutali i druhou ruku, spoutali nohy a nechali ho bolestivě viset za ruce. Podle pana Vladimíra ho policisté v cele bili pěstmi do hlavy, zad a hrudníku. Lékařská zpráva potvrdila zranění zápěstí, hrudníku, páteře a hlavy.

V Česku se spravedlnosti nedomohl

Pan Vladimír podal ihned trestní oznámení a následně i podněty ke státnímu zastupitelství a ústavní stížnost, v České republice se ale nápravy nedomohl. Incidentem se podle ministerstva spravedlnosti zabývala Inspekce Policie, která však v září 2010 věc odložila.

Proto se obrátil do Štrasburku. Nárokuje si i 100 tisíc Kč za způsobenou újmu. Tu mu ale štrasburský soud zatím nepřiznal, protože v jeho kauze stále probíhá soudní řízení před českým soudem a není vyloučeno ani mimosoudní jednání s vládou. Podle tiskové zprávy ministerstva spravedlnosti ale Evropský soud přiznal stěžovateli jako náhradu nákladů řízení 189 eur (asi 4725 korun). 

Řádné vyšetřování trestné činnosti policistů měla od roku 2012 zajistit nová Generální inspekce bezpečnostních sborů.

"Podle našich poznatků se však nezměnilo personální obsazení ani metody nové inspekce a ta nadále kryje nepřiměřené násilí policistů. Mezi její metody patří nečinnost ve vyšetřování nebo předání trestního oznámení k vyřízení samotné policii, takže o nezávislém a efektivním vyšetřování policejního násilí zatím nemůže být řeč," komentuje současný stav právní ředitelka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Policisté měli opilého poslat k lékaři

Ministerstvo spravedlnosti upozornilo, že podle znaleckých posudků předložených v Štrasburku nic nedokazuje, že policisté Vladimíra K. skutečni bili. Zadržený muž byl v době incidentu navíc značně opilý, což značně snížilo věrohodnost jeho výpovědi.

Soud nicméně rozhodl, že policisté překročili nutnou mez už jeho připoutáním v cele, což podle něj může být odůvodněno pouze za výjimečných okolností. Neospravedlňuje je ani fakt, že opilec prokopl dveře cely. Neobstál ani argument, že strážci zákona se připoutáním snažili chránit zdraví Vladimíra K.

Zadržený muž K. se podle soudu boucháním do dveří snažil policisty přivolat,  jeho jednání tedy prý nebylo vedeno destrukčními úmysly. Strážníci ho ale naopak stále razantněji připoutávali, což v něm muselo nutně vyvolávat pocity strachu, utrpení a podřízenosti.

Na základě této argumentace tedy soud došel k závěru, že dané zacházení Vladimírovi K. působilo nezanedbatelnou bolest a byl podroben ponižujícímu zacházení.

Odvolání? Záleží na vládě

Podle právníka poškozeného Davida Netušila bude rozhodnutí štrasburského soudu pravomocné za tři měsíce, pokud se proti němu ČR neodvolá. "Štrasburský soud trvá také na tom, aby byla věc řádné vyšetřena," podotkl advokát pro ČTK.

Proti rozsudku Evropského soudu se ale nelze klasicky odvolat. "Lze jen požádat o postoupení věci Velkému senátu Evropského soudu pro lidská práva a to může udělat jen vláda. Je tedy na vládě, zda tuto žádost podá," vysvětlil iDNES Robert Schuster z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti. Vláda má na podání žádosti tři měsíce.

"Ministerstvo spravedlnosti bude analyzovat zda podá nebo nepodá opravný prostředek. Ministerstvo vnitra v tuhle chvíli žádné kroky činit nebude," sdělil iDNES mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Autor:

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Lékařka Protopopová se stala tajemnicí rady pro duševní zdraví

Dita Protopopová se stala tajemnicí národní vládní rady pro duševní zdraví. Psychiatrička, která na ministerstvu...

V Bratislavě našli další mrtvou. Nebyla zavražděna, uklidňuje policie

K případu další mrtvé ženy vyjížděli ve čtvrtek brzy ráno bratislavští policisté. Na místě zasahovali i záchranáři,...

Dětské uprchlíky z Řecka přijmeme! Učinit tak je ochotno 200 českých rodin

V republice jsou plné dvě stovky rodin, které jsou ochotné přijmout dětské uprchlíky z Řecka. Informovala o tom...

O zavřené Richtrovy boudy usiluje horská služba, sloužily by na školení

Státem vlastněné Richtrovy boudy v Krkonoších chce získat horská služba. Ta by je využila jako školicí středisko....

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz