„I po dvou a půl letech chci, aby lidé znovu získali pocit víry a nadšení pro náš projekt. Víru v to, že náš společný prostor bude bezpečnější, spravedlivější a rovnější. Víru, že společně jsme silnější a lepší. Víru, že naše Evropa je Evropa pro všechny,“ řekla po zvolení Metsolaová.
Inspiraci pro hodnoty a ideály by si podle ní blok 27 států měl vzít od poválečného německého kancléře Konrada Adenauera, francouzského exprezidenta Françoise Mitterranda, ale i bývalé české hlavy státu Václava Havla.
Protikandidátka, španělská exministryně pro rovnost Irene Monterová nominovaná Levicí, získala 61 hlasů.
Europoslanci hlasovali tajně pomocí lístků. Na volbu dohlíželo osm náhodně vylosovaných skrutátorů, mezi nimi i český europoslanec Filip Turek z Přísahy a Motoristů sobě.
Poslanci EP si v úterý také vybírali své místopředsedy, v prvním kole obsadili 11 ze 14 volných míst, ve druhém zbylé tři.
Hned v prvním kole byli zvoleni Němka Sabine Verheyenová (604 hlasů), polská europoslankyně Ewa Kopaczová (572 hlasů) a Španěl Esteban González Pons (478 hlasů) z frakce Evropské lidové strany EPP. Z frakce socialistů a demokratů (S&D) se místopředsedy stali Němka Katarina Barleyová (450 hlasů), italská europoslankyně Pina Piciernová (405 hlasů), Rumun Victor Negrescu (394 hlasů), Dánka Christel Schaldemoseová (378 hlasů) a Španěl Javi López (377 hlasů).
V Bruselu vznikla frakce Patrioti pro Evropu, Dostálová je místopředsedkyní |
Za liberální frakci Obnova Evropy (Renew Europe) uspěli Slovák Martin Hojsík (393 hlasů) a belgická europoslankyně Sophie Wilmèsová (371 hlasů) a za Zelené Rumun Nicolae Stefanuta (347). Zbývajícími místopředsedy se nakonec stali dva zástupci konzervativní frakce ECR Antonella Sbernaová a lotyšský europoslanec Roberts Zile a za Levici v Evropském parlamentu (GUE/NGL) Francouz Younous Omarjee.
Zbylí europoslanci měli méně než byla nadpoloviční většina odevzdaných hlasů. Česká kandidátka za frakci Patrioti za Evropu Klára Dostálová z hnutí ANO získala pouze 214 hlasů z potřebných 333 v prvním kole a v druhém 116 z 305 a post místopředsedkyně tedy nezískala.
Dobrá zpráva pro Leyenovou, hodnotí Farský
„Zvolení Roberty Metsolaové bylo přesvědčivé. Dělá skvělou práci jak pro parlament, tak i navenek. Je to politička, která zvládá hrát extraligu,“ ocenil český europoslanec za lidovce Tomáš Zdechovský.
Pro maltskou političku hlasovali všichni tři europoslanci zvolení za ODS. „Roberta Metsolaová má s výkonem této funkce již zkušenosti, v parlamentu zastupuje středopravicovou stranu a v předcházejícím funkčním období dokázala důstojně reprezentovat. Proto v dnešním hlasování získala podporu poslanců zvolených za ODS,“ uvedla předsedkyně europoslaneckého klubu ODS Veronika Vrecionová.
Europoslanec Jan Farský (STAN) na síti X uvedl, že vysoký počet získaných hlasů Metsolaové je pozitivní zprávou pro Ursulu von der Leyenovou. Europoslanci o jejím setrvání v čele Evropské komise budou hlasovat ve čtvrtek. Německá politička vystoupí ráno s projevem, po poledni začne tajné hlasování.
Hlaváček z ANO europoslancem nebude. Mandát nepřijme z osobních důvodů |
Podporu jí zatím přislíbila pouze její domovská frakce evropských lidovců (EPP). Naopak frakce Levice a nově ustanovených Patriotů pro Evropu už předem avizovaly, že pro ni ruku nezvednou. Češi mají největší zastoupení právě mezi Patrioty, členy je všech sedm europoslanců z ANO a dva zástupci Motoristů a Přísahy.
„Patrioti nebudou hlasovat pro Ursulu von der Leyenovou, protože reprezentuje všechno, co bylo špatné na předchozí unijní exekutivě. S ní v čele nenastane žádná změna, zvlášť když znovu hledá podporu hlavně u levicových stran,“ prohlásil mluvčí frakce Alonso de Mendoza.
Zvolení za ústupky
Mluvčí Levice Sonja Gieseová naopak označila kroky von der Leyenové třeba v oblasti Green Dealu za málo ambiciózní, frakce také odsuzuje její „bezmeznou“ podporu Izraeli nebo „spolupráci s autokraty“.
Von der Leyenová potřebuje získat hlasy 361 europoslanců ze 720. Spoléhá na podporu socialistů a demokratů (S&D) nebo Obnovy Evropy (Renew). Dohromady s EPP mají 401 mandátů. Jejich zástupci ovšem čekají na to, zda do programu budou zařazeny i jejich požadavky. Jde jim třeba o dostupné bydlení pro všechny, posílení bezpečnosti a obrany nebo podporu Ukrajiny. Taktéž frakce Zelených, s níž dosavadní šéfka Komise začala vyjednávat, německou političku podpoří jen výměnou za propojení programových bodů.
Den D pro von der Leyenovou se blíží. Její neúspěch by zažehl nevídanou krizi |
Evropští konzervativci (ECR), jejímiž členy jsou europoslanci za ODS, budou mít volnou volbu bez jasného stanoviska frakce. Pokud by dosavadní první žena Unie podporu nezískala, musí se do měsíce sejít speciální summit, kde šéfové států a vlád navrhnou jiného kandidáta. Prozatím se předběžně pracuje s datem 22. července.
Pokud ale europoslanci von der Leyenové dají zelenou, může začít sestavovat tým eurokomisařů. Česko ještě nikoho nenominovalo. Spekuluje se o současném ministrovi průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi (STAN), europoslankyni Danuši Nerudové (STAN) nebo náměstkovi ministra financí Marku Morovi (ODS). Europoslanci mají na programu také debatu a hlasování o trvalé podpoře Ukrajiny.
Podle tiskového oddělení je podíl žen v europarlamentu 39 procent, což je o něco méně než tomu bylo v roce 2019 (asi 40 procent). Podíl nově zvolených europoslanců je 54 procent, zbylí už působili v EP i v minulém volebním období. Nejstarším europoslancem je italský zástupce Orlando Leoluca, kterému je 77 let. Nejmladší je pak Rakušanka Lena Schillingová, které je 23 let. Věkový průměr europoslanců je 50 let.