Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Nesmysl, nic neřeší. Politici jsou vesměs proti kvótám, pomohli by jinak

  10:52
Evropská komise ve středu představí kvóty, které by určovaly, kolik uprchlíků musí jednotlivé členské státy přijmout. Platily by i pro Českou republiku. Vláda již dříve rozhodla, že kvóty odmítne. Redakce iDNES.cz oslovila předsedy parlamentních stran, co si o zavedení kvót myslí. Většinou jsou proti, nutnost řešení však uznávají.

Loď s ilegálními migranty z Afriky jen pár okamžiků před zadržením u Sicílie. | foto: Reuters

Dosud se s náporem běženců ze severní Afriky, ale také třeba Sýrie, potýká zejména Itálie, která je trasám uprchlíků nejblíže.

Brusel chce problému s běženci čelit mimo jiné i společnou azylovou politikou. Znamenala by přerozdělení uprchlíků do jednotlivých zemí Evropské unie podle předem určených kvót. Jejich výše by závisela například na ekonomické situaci země. Přijetí běženců, kteří se do Evropy dostávají přes Středozemní moře, by se tak nevyhnula ani Česká republika a další vnitrozemské státy (více zde).

Co si myslí o kvótách pro přijímání uprchlíků, jsme se ptali předsedů parlamentních stran. Otázku obdržel i předseda KSČM Vojtěch Filip, ale dosud na ni neodpověděl. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odkázal na svou středeční tiskovou zprávu k tématu.

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)Jsem proti, ale musíme pomáhat

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek při tiskové konferenci ve volebním štábu...

Vláda vyjádřila svůj postoj ústy ministra zahraniční a ministra vnitra. Pro závazné kvóty rozhodně nejsme. Já se s tím ztotožňuji. Zároveň se nesmíme dostat do pozice, že se nás problém uprchlíků netýká. Nás se týká, bezprostředně, a my nemůžeme dělat mrtvého brouka, ale aktivně pomoci v místě humanitárních krizí, které často jsou příčinou emigrace. Musíme pomoci i těm státům, které jsou vlnou emigrace nejvíce zasaženy. Protože jinak ji pustí dál. Itálii nemůžeme nechat na holičkách.

Není to otázka kvót, ale skutečné schopnosti České republiky se o přijaté lidi bezpečně postarat. Musí to vycházet z vnitřních možností státu. My jsme připraveni pomoci těm, kdo pomoci potřebují, ale neznamená to, že i za cenu sebezničení. Máme vlastní problém s některými menšinami, a jak bychom zvládali příliv masivní dalších? Nehledě na to, že sem přicházejí cizinci nelegálně už nyní. Ta situace je velmi závažná.

Karel Schwarzenberg (TOP 09)Přál bych si, aby vláda jednala

Kdyby nebyl politikem, cestoval by po světě a více by si užíval života.

Já bych byl rád, kdybychom sami dobrovolně nějaké kvóty přijali a nečekali jen proto, aby naši politici měli nějakou výmluvu. Aby mohli říkat, že oni to nechtěli, že byli donuceni. Já bych si přál, aby naši politici byli odvážní, přiznali si vážnost situace a řekli, uděláme to tak a tak. Byl bych šťastný, kdyby vláda byla aktivní. A ne jako v mnohých případech, kdy čeká, aby mohla říct „byli jsme znásilněni“.

My jsme poměrně bohatá země. Viděl jsem, jak v roce 1956, kdy bylo Rakousko chudým státem, přijalo 300 tisíc maďarských uprchlíků. Později, to bylo už bohatší, přiznávám, přijalo uprchlíky z bývalé Jugoslávie. Pamatuji si, jak přijalo naše uprchlíky po 21. srpnu 1968. Samozřejmě, že se to dá udělat, chybí k tomu jen dobrá vůle a odvaha. Ne se pořád ohlížet, jestli by to mohl udělat někdo jiný. 

Vláda má konat s nejlepším vědomím a svědomím, a ne aby neztratila pro boha svatého jeden hlas.

Bohuslav Sobotka (ČSSD)Povinné stanovení kvót ČR odmítá

Premiér Bohuslav Sobotka zavítal do Vrbětic na Zlínsku, kde v říjnu vybuchly...

Nejen EU, ale i Česká republika si je vědoma utrpení a lidské tragédie uprchlíků, kteří chtějí začít nový a lepší život za hranicemi svých domovských států. Nechceme se vzdávat odpovědnosti, chceme naopak ještě zintenzivnit naše úsilí v tom, co umíme v oblasti migrace nejlépe. V první řadě jde o českou pomoc uprchlíkům v místě jejich současného pobytu - tedy co nejblíže jejich skutečnému domovu, a to včetně podpory zemí, které tyto uprchlické populace hostí (například Jordánsko a Turecko). Současně si velmi dobře uvědomujeme, že musíme být nápomocni státům, na něž současná migrační vlna nejvíce doléhá. Česká republika se vedle toho také zodpovědně hlásí k pomoci uprchlíkům, kteří museli opustit své domovy kvůli válečným konfliktům z obavy o svůj život.

Debata o migraci se často zužuje na téma přesídlování. Toto opatření se však týká pouze omezeného počtu uprchlíků, zatímco pro většinu lidí, kteří jsou v uprchlických táborech, pozitivní efekt nemá. Dobrovolné přijímání uprchlíků chápe Česká republika jako podpůrné opatření v aktuální vyhrocené situaci, kdy některé členské země nezvládají na příliv uprchlíků reagovat. Povinné stanovení kvót Česká republika odmítá. V tomto případě jsou to pouze jednotlivé členské země, které jsou schopny kvalifikovaně posoudit a rozhodnout o tom, kolika uprchlíkům jsou schopny poskytnout útočiště, a to na základě jejich ekonomické, sociální a bezpečností situace. Podporujeme svobodné rozhodnutí zemí o rozsahu solidarity, což jsme dokázali i naším rozhodnutím poskytnout domov několika syrským rodinám. Přesidlování nemůže vyřešit příčinu nedávných tragédií. Ta totiž neleží na březích Evropy, ale za nimi. A proto by měla mít EU dostatek odvahy řešit ji efektivně především právě tam.

(tisková zpráva Úřadu vlády, kráceno)

Andrej Babiš (ANO)Kvóty jsou nesmysl, nic neřeší

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v úvodu sněmu hnutí na pražském Chodově (28....

Za sebe mohu říci, že s kvótami nesouhlasím. V Evropě nemůžeme mít jednotnou imigrační politiku. Každá země v Evropě má jiná specifika, daná i historicky. V Německu mají velkou tureckou komunitu, ve Francii komunitu ze severní Afriky a u nás máme zase Ukrajince a Vietnamce. Evropská unie nemůže řešit všechny problémy. Kvóty jsou nesmysl, to není řešení.

Petr Fiala (ODS)Kvóty naopak mohou zvýšit příliv uprchlíků

Předseda ODS Petr Fiala ve volebním štábu strany v Praze. (18. října 2014)

Kvóty je nutno odmítnout, jakékoliv návrhy na přesídlování či relokaci musejí být pouze podpůrnými nástroji a musejí zůstat dobrovolné. Kvóty nejsou řešením, naopak existuje riziko, že jejich zavedení zvýší zájem migrantů o vstup do EU. Unie by se měla v první řadě soustředit na důsledné provádění stávajících společných migračních politik a zároveň zajistit rychlý návrat těm, jejichž motivy pro cestu do Evropy jsou čistě ekonomické. Měli bychom především pokračovat v pomoci uprchlíkům přímo v postižených regionech – od roku 2015 Česká republika realizuje speciální program s roční alokací 3,7 miliónu EUR určených na pomoc uprchlíkům v regionech původu.

Jste pro zavedení kvót pro přerozdělování uprchlíků v rámci EU?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 24. května 2015. Anketa je uzavřena.

Ne 49941
Ano 5066

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Některé obce za 20 let nezajistily protipovodňové systémy, říká šéf Povodí Vltavy

  • Nejčtenější

Záporožská jaderná elektrárna dostala přímý zásah. Únik vodíku vedl k explozi

Záporožskou jadernou elektrárnu na východě Ukrajiny zasáhla dělostřelecká palba. Podle ukrajinské státní jaderné...

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na ruské letecké základně na Krymu explodovala munice

Na ruské letecké základně na Krymu explodovala munice, uvedlo ruské ministerstvo obrany, podle kterého byl vzniklý...

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putinův přítel Steven Seagal navštívil Donbas. Svět nezná pravdu, říká herec

Někdejší hvězda akčních amerických filmů Steven Seagal, který je v posledních letech známý i jako přívrženec ruského...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Žena nově jmenovaného šéfa rozvědky poskytovala ochranu před odposlechy

Podle informací zpravodajského porálu Aktuálně.cz je manželka nově jmenovaného šéfa rozvědky Mlejnka čtvrtinovým...

Svým lidem pomohou samy. Firmy začaly zaměstnancům kompenzovat dopady krize

Premium Firmy se snaží pomoci svým zaměstnancům s narůstajícími životními náklady. Zvyšují mzdy, vyplácejí mimořádné odměny...

České Švýcarsko je po 20 dnech uhašené. Oblast dohlídají dobrovolní hasiči

Pátkem po dvaceti dnech skončil zásah hasičů v Národním parku České Švýcarsko. Po třetí odpoledne předali poslední...

Duhový průvod vyrazil do ulic Prahy. Třicet tisíc lidí míří na Letnou

Přímý přenos Karnevalový průvod Prague Pride vyrazil úderem jedné hodiny z Václavského náměstí. Podporovatelé a členové LGBT+...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...