Konec her na vojáky. Směrnice o zbraních se dotkne i těch historických

  16:38aktualizováno  16:38
Radek Balcárek je hlavním pořadatelem každoroční rekonstrukce bitvy u Hradce Králové z roku 1866. „Nedávno jsem si spočítal, že moje projekty už navštívil milion lidí,“ uvedl. Když Česko převezme evropskou směrnici o zbraních, tak Balcárkovy vojenské linie zřejmě prořídnou.

(ilustrační snímek) | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

„Samozřejmě, že naše ládovačky představují menší problém než samopal. Přesto si naši členové budou muset nově opatřit zbrojní průkazy, a protože ne všem už bylo 21 let, tak se někteří kvůli tomu nebudou moci zúčastnit. Kromě toho si místo historické bitvy budeme muset nechat schválit jako střelnici, což stojí desetitisíce korun,“ odhaduje Balcárek. 

„Šestašedesátníci“, jak si říkají nadšenci zajímající se o prusko-rakouskou válku, jsou na tom ještě dobře, ale jejich kolegové, kteří předvádějí druhou světovou válku, už nebudou mít čím pálit, až jim doslouží současné rekvizity. Leda by si opatřili speciální výjimky.

80 tisíc signatářů

Osmdesát tisíc lidí podepsalo v posledních čtyřech měsících petici proti evropské zbraňové směrnici. Česká vláda ji přejímá skrz nařízení vlády, které se dotkne i historických zbraní.

Na „černé listině“ bude třeba samopal, který střílí slepými. Tedy znehodnocená zbraň používaná třeba při rekonstrukcích bitev. „Nařízení drasticky omezí takzvané expanzní zbraně, lidově řečeno slepé zbraně, které používají zejména příznivci vojenské historie k rekonstrukci historických bitev a realizaci akcí klubů vojenské historie,“ upozorňuje Pavel Černý, prezident Ligy LIBE, která zastupuje majitele zbraní a stojí za peticí.

Fotogalerie

Expanzní zbraní může být třeba i samopal vzor 58, který střílí slepými náboji. Stojí kolem osmi tisíc korun a lze ho koupit bez zbrojního průkazu.

Evropskou unii totiž vyděsili teroristé, kteří spáchali v Paříži atentáty původně znehodnocenými slovenskými samopaly. Ty šlo „opravit“ zpátky na funkční zbraně. České zbraňové předpisy jsou ovšem i dnes přísnější než slovenské.

Ministr vnitra Jan Hamáček návrh nařízení týkajícího se historických zbraní předložil vládě 9. srpna. Spolky i úřady mají čas do konce srpna na připomínky. Příslušná evropská směrnice začne platit už 14. září, nicméně Česko ji určitě bude zapracovávat déle. Vláda se k ní dostane během podzimu.

I David Karásek ze známějšího sdružení držitelů zbraní LEX potvrzuje, že Černý ve svých obavách nepřehání. „Týká se to zejména klubů, které se zabývají novodobou vojenskou historií, tedy první a druhou světovou válkou. Nejvíc to dopadá na expanzní kulomety a samopaly, které oni používají,“ míní Karásek.

Jak bude vyhláška fungovat? Zbraně se dělí do kategorií podle písmen od A (zakázané pro veřejnost, třeba samopaly, které smějí mít jen policisté a armáda) až po D, což jsou neškodné poplašňáky – zbraně, které udělají maximálně hluk.

Když bude platit nová vyhláška vyhovující evropské směrnici, tak některé napodobeniny zbraní přejdou z neškodného „déčka“ do kategorie těch zbraní, které napodobují. Znehodnocený samopal bude jako „áčko“ stejně samopal. Stačí, aby při výrobě řemeslník použil některý takzvaný „hlavní díl“ z klasického samopalu (třeba hlaveň), což se dnes normálně děje a ničemu to neodporuje.

Samozřejmě, že taková replika už nejde nikdy předělat na funkční samopal.

Mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá potvrzuje, že nařízení opravdu na vojenské nadšence dopad mít bude.

Upřesňuje pouze, že stávající zbraně budou smět dosloužit, ale střelci už si nově žádné takové nebudou moci vyrábět a kupovat.

„Nové technické požadavky na expanzní zbraně se budou vztahovat na zbraně, které budou nově uváděny na trh, nikoliv na ty, které již nyní ‚reenactoři’ (kluby armádní historie – pozn. red.) drží,“ uvedla Malá.

Historie nezabije

Kluby vojenské historie spustily vlastní iniciativu nazvanou „Historie nezabije“, aby se proti nechtěné směrnici mohly bránit.

Doprovází ji i sugestivní internetová stránka. Píše se tam mimo jiné, že evropská směrnice se dotýká 11 350 nadšenců, kteří se zabývají vojenstvím, a klubového majetku za 450 milionů korun.

Iniciativa své členy „mobilizuje“ na internetu opakujícími se hesly „Voláme mušketýry (indiány, šestašedesátníky, československou armádu)“ s podtitulkem „jde i o vaše zbraně“. Na této iniciativě se podílí i v úvodu citovaný Radek Balcárek.

Směrnici o zbraních schválil Evropský parlament v březnu 2017. Česko na ni kromě aktuálního nařízení vlády o historických zbraních reaguje i novelou zákona, která například zkracuje platnost zbrojního průkazu z deseti na pět let.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Najdete na iDNES.cz