Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Summit ukázal, kdo je agresor, a podpořil právo Izraele na sebeobranu, řekl Fiala

  15:12aktualizováno  19:09
Evropská rada podle premiéra Fialy jednoznačně poukázala, kdo je v konfliktu na Blízkém východě agresorem, potvrdila právo Izraele na sebeobranu a odsoudila útoky palestinského radikálního hnutí Hamás. Jak po skončení summitu v Bruselu dodal, pozice jednotlivých členských států k blízkovýchodnímu konfliktu jsou rozdílné. Závěry z jednání ale podle něj nakonec obsahují všechny požadavky, o které Česku šlo.
Summitu EU v Bruselu se za Česko účastní předseda vlády Petr Fiala, za Francii...

Summitu EU v Bruselu se za Česko účastní předseda vlády Petr Fiala, za Francii prezident Emmanuel Macron (vlevo), Slovinsko zastupuje premiér Robert Golob (vpravo). (27. října 2023) | foto: AP

„Evropská rada uznala právo Izraele na sebeobranu, odsoudila útoky Hamásu, vyzvala k okamžitému propuštění všech rukojmí a rovněž je zde kladen důraz i na to, že humanitární pomoc nesmí být zneužívána teroristy,“ řekl premiér Petr Fiala novinářům. Jeho slova poté potvrdilo i závěrečné prohlášení ze summitu.

Evropská rada „co nejdůrazněji odsuzuje Hamás za jeho brutální teroristické útoky v Izraeli“, stojí v závěrech z jednání, které byly v uplynulých dnech a nocích několikrát přepracovány, aby vyhověly požadavkům všech členských států EU. „Použití civilistů jako lidských štítů Hamásem je obzvláště politováníhodné zvěrstvo,“ píše se dále v závěrečném textu.

Jak dodal, Česku se rovněž podařilo do textu prosadit zmínku o nutnosti nešíření dezinformací v souvislosti s blízkovýchodním konfliktem. Společným zájmem všech lídrů sedmadvacítky je podle Fialy, aby se podařilo zabránit regionální eskalaci konfliktu.

Unijní vůdci na summitu podpořili Izrael a vyzvali k humanitárním přestávkám

Pokud jde o téma migrace, o kterém se diskutovalo během dne, nejvyšší představitelé EU si vyslechli informace Evropské komise o pokroku v komunikaci se třetími zeměmi.

„Evropská unie finančně i materiálně podporuje třetí země v tom, aby bránily migrantům na cestě do Evropy. To je cesta, která je určitě správná,“ řekl k tomu Fiala. Panuje podle něj rovněž shoda na tom, že musí fungovat mnohem efektivnější a rychlejší deportace migrantů, kteří nemají nárok na azyl a volně se pohybují po Evropě.

Fiala se setká se slovenským premiérem

Fiala také uvedl, že se slovenským premiérem Robertem Ficem se dohodli na návštěvě slovenského premiéra v České republice v dohledné době. Povinností českých politiků je podle Fialy mluvit s každou slovenskou vládou a snažit se tam, kde to jde, najít společnou řeč.

„My jsme politici, veřejnost po nás chce, abychom spolu dokázali mluvit. Abychom dokázali spolupracovat na projektech, abychom nenarušili to, co je na našich vztazích cenné,“ řekl.

Určitě budou témata, zejména v zahraničí politice, kde budou Praha i Bratislava zastávat rozdílné postoje, dodal.

Zmrazená ruská aktiva na pomoc Ukrajině

EU připravuje 12. balík protiruských sankcí, zaměří se na zisky z vývozu diamantů, uvedla po summitu von der Leyenová. Chce zejména postihnout zisky, které Rusku plynou z vývozu diamantů. Jedná o tom s jednotlivými členskými zeměmi i partnery ze skupiny G7, dodala von der Leyenová.

„Je zapotřebí rozhodující pokrok,“ uvádí závěry přijaté sedmadvaceti prezidenty a předsedy vlád na konto zmrazených aktiv. Evropská rada tento bod letos zmiňuje již poněkolikáté, tentokrát zvolila důraznější formulaci.

Od loňské ruské invaze zablokovala EU aktiva ruské centrální banky v celkovém objemu přes 200 miliard eur (skoro pět bilionů Kč), přičemž prostředky kontrolují soukromé společnosti, převážně v Belgii.

Přímé zabavení těchto majetků se z právních důvodů zdá být vyloučené, místo toho sílí debaty o možnosti silně zdanit zisky, které zmrazené majetky daným finančním institucím generují. Převedení takovýchto zisků Ukrajině už ohlásil belgický premiér Alexander De Croo, který Kyjevu slíbil více než dvě miliardy eur.

Fiala a Fico míří do Bruselu, špičky EU proberou Izrael, Ukrajinu i migranty

Podle zjištění webu Politico unijní exekutiva minulý měsíc pracovala na návrhu, který by od bank kontrolujících ruská aktiva vyžadoval pouze oddělení souvisejících zisků ve svém účetnictví.

Český premiér Petr Fiala po jednání Evropské rady nechtěl komentovat, zda je s postupem komise spokojen. „Podporuji hledání toho řešení, stejně jako řada dalších zemí, ale ta otázka není jednoduchá právně. Tady nejde úplně o politické rozhodnutí, ale jde o právní aspekty... a ty zatím všechny nejsou ošetřeny,“ řekl.

EU schválila desátý balík sankcí proti Rusku. Zasáhne banky i Wagnerovu skupinu

Unie Ukrajině pravidelně při zasedáních Evropské rady slibuje různé formy podpory na tak dlouho, „jak bude třeba“. Tato deklarace přišla i v pátek, přičemž zahrnuje i vojenskou pomoc či příslib zesílených dodávek energetické techniky.

„Můžeme předpokládat, že dojde k opakování situace, kdy bude Rusko napadat kritickou infrastrukturu Ukrajiny a bude potřeba pomoci Ukrajině humanitárně i v oblasti energií. Pokud nebudeme Ukrajinu podporovat, tak to špatně dopadne. Na tom je shoda,“ řekl k tomu český premiér.

Podpora evropského směřování Ukrajiny

Členské státy se podle něj rovněž shodují na podpoře evropského směřování Ukrajiny a Moldavska. Již 8. listopadu by měla Evropská komise zveřejnit svou zprávu, ve které bude hodnotit připravenost Ukrajiny i dalších zemí na členství v EU. Český premiér dodal, že závěry jednání vyjadřují „jednoznačnou podporu Ukrajině a jednoznačné odmítání ruské politiky a to je nejdůležitější“.

V posledních dnech se nicméně objevila prohlášení maďarského premiéra Viktora Orbána i nového předsedy slovenské vlády Roberta Fica, že jejich země Ukrajině vojenskou pomoc posílat nechtějí.

Zastavení bojů a nulová pomoc Ukrajině, razí Fico. Kreml hned reagoval

„Slovenský premiér se vyjadřuje v tom smyslu, že je připraven podporovat Ukrajinu, ale že Slovensko nebude posílat vojenskou pomoc, to je samozřejmě rozhodnutí, které je potřebné respektovat,“ řekl k tomu Fiala. „To, o co jde mně i dalším lídrům v Evropské unii, je, aby rozhodnutí jedné země neomezovalo ostatní a neblokovalo společnou pozici,“ dodal.

Maďarský premiér Orbán už ve čtvrtek v Bruselu na adresu konfliktu Ukrajiny a Ruska uvedl, že jeho země jako jediná hovoří o míru. Mluvit o míru by přitom podle něj mělo být zájmem všech v EU.

Zatímco před jednáním Evropské rady jsou slyšet různé výroky, „kdo bude co blokovat a co kde řekl maďarský nebo slovenský premiér“. „Pak je tady realita na Evropské radě,“ dodal šéf české vlády. A tam se podle něj ukázala jednota, neboť byly závěry jednání přijaty jednomyslně.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po skončení jednání Evropské rady potvrdila, že EU připravuje dvanáctý balík sankcí vůči Rusku kvůli jeho napadení Ukrajiny. EU chce zejména postihnout zisky, které Rusku plynou z vývozu diamantů. Podle von der Leyenové o tom jedná s jednotlivými členskými zeměmi i partnery ze skupiny G7. Slovenský premiér v této souvislosti poznamenal, že Bratislava bude v případě zavádění dalších sankcí žádat důsledné analýzy toho, zda dané opatření nepoškodí Slovensko.

Autoři: ,

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky. Nehodu nepřežil osmnáctiletý spolujezdec. Dvacetiletého řidiče s vážným zraněním transportovala...

18. července 2024  19:23

Amerika vyhlíží Trumpův projev. Do hry může vstoupit i budoucí první dáma

V pátek brzy ráno SELČ zakončí Donald Trump svým proslovem čtyřdenní nominační sjezd Republikánské strany. Půjde o první promluvu k voličům od nedělního pokusu o atentát, ze kterého vyvázl s...

18. července 2024

Ministr obrany chce polní nemocnici pro děti z Gazy, Netanjahu nápad zamítl

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl návrh ministra obrany Joava Galanta zřídit v Izraeli polní nemocnici, v níž by se léčily nemocné a zraněné děti z Pásma Gazy. Válka v Pásmu Gazy, která...

18. července 2024

Pět let za blokování dálnice. Jste fanatici, řekl soud ekologickým aktivistům

Britský soud ve čtvrtek poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení na čtyři a více let za protest na dálnici M25 v listopadu 2022. Je to nejvyšší trest za...

18. července 2024  18:50

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...