Nic takového jsem nezažil, přiznal architekt domu s ohnutými nosníky

  10:41aktualizováno  14:09
Luxusní novostavbu z komplexu Prague Marina v pražských Holešovicích provizorně podepřou sloupky. V neděli večer muselo být z domu evakuováno na třicet lidí poté, co se zjistilo, že se nosná konstrukce ohnula. Architekta domu to překvapilo. Doufá, že se vše co nejrychleji napraví.

Provizorní podpěry nosné konstrukce části rezidence Prague Marina | foto: Petr Zelený, iDNES.cz

"Musím říct, že jsem osobně nic podobného zatím nezažil. Na místě od incidentu trávím několik hodin denně. Je v zájmu všech to co nejdřív vyřešit," řekl iDNES.cz architekt Jon Hale, který se podílel například i na stavbě nákupního komplexu na Zličíně.

O příčině problémů nechtěl spekulovat. Chce počkat až na závěry znalců. "Příčinu zatím neznáme a její odhalení bude zřejmě trvat delší dobu," poznamenal mluvčí Metrostavu František Polák. Právě společnost Metrostav je stavitelem objektu, jehož nosný prvek se ze zatím neznámých příčin začal deformovat.

Architekt blízký projektu komplexu Prague Marina iDNES.cz řekl, že podle jeho názoru mohla být za poškozením konstrukce prudká změna počasí, kdy se v minulých dnech po chladnějším období prudce oteplilo.

"Jistá možnost to je, ale značně nepravděpodobná," řekl iDNES.cz znalec v oboru stavebnictví Ladislav Bukovský. Navíc se podle něho stále nejedná o výjimečné teploty, a tak by měla každá stavba takový rozdíl bez obtíží zvládat.

Ani on nechtěl o příčině spekulovat, protože nezná všechny potřebné detaily. "Může jít jak o nedostatky projektové dokumentace, tak o nedostatky či odchylky při zhotovení," uvedl jen Bukovský.

Lidé se do svých bytů vrátí do konce týdne

Společnost Metrostav se nyní snaží pomocí podpěr objekt provizorně zajistit tak, aby se lidé mohli vrátit do svých bytů.

Prague Marina

V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána. Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena přesahuje 15 milionů korun. Kromě bytů jsou v komplexu i obchody a restaurace - jednu z nich vlastní lobbista Marek Dalík. (zdroj ČTK)

Takzvanému sloupkování nejprve předcházelo vyklizení garáží. "Pod tím blokem jsou garáže a ty bylo třeba uvolnit. Celé to zespoda zesilujeme. Než začneme podpírat vlastní nosnou konstrukci sekce B, tak to musíme podepřít v suterénu," vysvětlil mluvčí Metrostavu František Polák.

To se podařilo v úterý a nyní už dělníci pracují v přízemí budovy. "Po dohodě se statikem předpokládáme, že by se do konce týdne mohli stěhovat zpátky," řekl mluvčí. 

Reportér iDNES.cz ve středu dopoledne na místě našel desítky dělníků montujících provizorní podpěry a odklízejících stavební suť. Jeden z nich se nechal slyšet, že práce tu běží 24 hodin denně, aby byla stavba podepřená co možná nejdříve.

Jinak ale rozsáhlý komplex působí hodně opuštěně, kromě dělníků tu byl jen jeden zahradník hrabající okrasné kamínky a jeden popelář, který odklízel kontejner na papír. Prázdnotou zely nejen přilehlé chodníčky, ale i blízké obchody a restaurace. 

Případem domu se zabývá i policie. Vyšetřuje ho pro podezření z  trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Případnému viníkovi hrozí až osmileté vězení.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Švejdar se sešel s čínským velvyslancem. Probírali bezpečnost turistů

Nový policejní prezident Jan Švejdar (30. listopadu 2018)

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. S velvyslancem mluvil o...

Kvůli sesuvu na D8 dostalo ŘSD pokutu, dosud nedodalo potřebné důkazy

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Žádá miliardu, ale samo stále nedodalo potřebné důkazy. Ředitelství silnic a dálnic proto dostalo pokutu 50 tisíc, že...

Ministerstvo životního prostředí dostane 250 milionů navíc na boj proti suchu

Alena Schillerová, Richard Brabec a Andrej Babiš na slavnostní inauguraci...

Ministerstvo životního prostředí dostane příští rok o 250 milionů korun více. Na dodatečném navýšení rozpočtu se na...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz