Poslankyně za ANO Věra Procházková a poslanec Pirátů Lukáš Bartoň představili...

Poslankyně za ANO Věra Procházková a poslanec Pirátů Lukáš Bartoň představili návrh, který má umožnit provádění eutanazie, který předložili. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Poslankyně ANO a Pirát chtějí umožnit eutanazii a asistovanou sebevraždu

  • 287
Návrh zákona, který má umožnit předčasné ukončení života pacienta, a to formou eutanazie nebo asistované sebevraždy, představili poslankyně za ANO Věra Procházková a Pirát Lukáš Bartoň. „Velmi důležité je, že u toho může být přítomná rodina. Pacient bude mít možnost se rozhodnout,“ uvedla Procházková.

K eutanazii či asistované sebevraždě bude moci dojít i doma u pacienta. „Žádný lékař nesmí být k tomu nucen, nesmí být na něj vyvíjen nátlak,“ řekl Bartoň. Pacient bude mít ale podle Procházkové právo na to, aby se jeho žádost dostala k lékaři, který bude ochoten se přáním pacienta zabývat a „vykonat“ ho.

Návrh upravuje poskytování paliativní péče, práva a povinnosti pacienta i poskytovatele zdravotních služeb. „Dále podmínky, za nichž nemusí být zahájena život udržující léčba, nebo v ní nemusí být pokračováno, a podmínky, za nichž může být provedena eutanazie nebo asistovaná sebevražda,“ uvedla Procházková.

„Jedna z největších hodnot, kterou uznáváme v tomto státě, je svoboda jednotlivce, nicméně stále zavíráme oči před svobodným rozhodnutím na konci života, zejména na konci smrtelné nemoci,“ zdůvodnil Bartoň podporu návrhu. Stále podle něj zavíráme oči před tím, abychom vyhověli pacientům, kteří žádají o důstojnou, klidnou smrt.

„Asistovanou sebevraždou je postup lékaře, který pacientovi pomůže k sebevraždě nebo mu poskytne prostředky k sebevraždě a to na jeho výslovnou a dobrovolnou žádost. Eutanazií se rozumí podání letálního prostředku lékařem pacientovi, jehož účelem je ukončení života pacienta na jeho výslovnou a dobrovolnou žádost a tyto dva termíny jsme spojili do jednoho termínu, který se nazývá asistovaná smrt,“ řekla Procházková.

Pacient se musí rozhodnout dobrovolně, bez nátlaku

Lékař může provést eutanazii nebo pomoci k sebevraždě jen tehdy, je-li pacient v době své žádosti zletilý, svéprávný, žádost je učiněna dobrovolně a bez nátlaku, pacient je nevyléčitelně nemocný v důsledku úrazu nebo nemoci a tato situace je podle současných poznatků vědy neodvratitelná.

Asistovanou smrt může požadovat český občan nebo občan jiné země Evropské unie, pokud mu bylo uděleno povolení k trvalému pobytu na území České republiky na dobu neurčitou nebo na dobu nejméně pěti let.

Zákon podle Procházkové předkládá společně přibližně dvacet poslanců ANO a Pirátů. Podle Bartoně je návrh předkládán nyní, protože je to podle něj možná poslední možnost, aby byl ještě projednán a schválen v tomto volebním období.

Na návrhu zákona Procházková pracovala asi rok a půl. „Po několika konferencích a diskusích jsme se rozhodli, že zákon spojíme ještě s paliativní péčí, že to nebude jenom o eutanazii. Naprosto chápeme, že pacient má mít nárok na paliativní péči, proto jsme se rozhodli, že zákon o eutanazii spojíme s nárokem na paliativní péči,“ uvedla v úterý Procházková.

Inspirace pro zákon v Lucembursku

„Rád bych připojil Českou republiku k takovým zemím v Evropě jako je Nizozemsko, Belgie a Lucembursko, případně Švýcarsko, kde je už asistovaná smrt legální,“ řekl Bartoň. 

„Z ostatních států mimo Evropu jsou to třeba i Kanada či některé státy USA, které mají asistovanou sebevraždu,“ uvedl Pirát. Vzorový pro české poslance, kteří zkoušejí prosadit právo na eutanazii i v Česku, byl podle něj lucemburský zákon.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video