Euroskeptici spolu s Železným navštíví svého „guru“ Klause

  15:01aktualizováno  15:01
Po prosincové návštěvě europoslanců na Pražském hradě, která skončila roztržkou, míří za prezidentem Václavem Klausem další delegace z Bruselu. S ní si ale hlava státu bude rozumět více. Jsou v ní totiž samí euroskeptici z parlamentní frakce Nezávislost a demokracie.

S euroskeptickými poslanci si prezident Klaus bude na Hradě rozumět. | foto: Francois LenoirReuters

Vedení euroskeptické skupiny Evropského parlamentu Nezávislost a demokracie (IND/DEM) přijme prezident Klaus na Hradě ve středu dopoledne.

Delegaci vede britský europoslanec a lídr britské euroskeptické strany nezávislosti (UKIP) Nigel Farage. Členem frakce je i český europoslanec Vladimír Železný.

"Požádali jsme o přijetí na Pražském hradě a bylo nám vyhověno. Pan prezident obdobně přijímal delegace i ostatních frakcí, které navštívily Českou republiku. Nejedná se o nic výjimečného," řekl iDNES.cz Železný.

Farage se už v minulosti několikrát prezidenta Klause zastal. "Když pan Cohn-Bendit položil svou vlaječku na stůl prezidenta Klause a řekl mu, aby vlála na Hradě, jednal podobně jako německý úředník z doby před sedmdesáti lety nebo sovětští oficíři z doby před dvaceti lety," řekl před časem v europarlamentu na Klausovu obhajobu.

A když nedávno Klaus vystoupil se svým projevem v Bruselu, byli to právě poslanci ze skupiny IND/DEM, kteří mu nejvíce tleskali; sám Farage pak Klausovo vystoupení pochvalně komentoval.

"Je to vyjádření našeho respektu k panu prezidentovi a poděkování za precizní analýzu, kterou pronesl v Evropském parlamentu. Václav Klaus se stal jakýmsi guru všech, kteří z různých pozic vyjadřují pochyby o demokratickém vývoji uvnitř Unie," vysvětlil Železný.

Do Česka kromě Farage přicestují i europoslanci za Polsko Ursula Krupová a Witold Tomczak, Francouzi Patrik Louis a Paul-Marie Couteaux a švédští europoslanci Nils Lundgren a Helene Goudinová. Spolu s nimi také generální tajemník frakce Emmanuel Bordez a několik dalších členů týmu.

Politici a právníci o Benešových dekretech

O den dříve se skupina zúčastní i semináře v Senátu, který frakce IND/DEM pořádá spolu s českým senátním výborem pro evropské záležitosti. Na přednášce na téma "Důsledky zakotvení Listiny základních práv v Lisabonské smlouvě EU" vystoupí kromě politiků i řada právníků.

Jedním z hlavních řečníků bude i Anthony Coughlan z Dublinu, který je autorem publikace o euroústavě. Ta před lety v Česku vyšla s Klausovou předmluvou. - o knize více zde

Diskuse se povede o možných právnických dopadech Listiny základních práv EU, která je součástí Lisabonské smlouvy. Ta by podle některých výkladů mohla změnit majetkoprávního uspořádání vzniklé po druhé světové válce a vést k případným restitucím sudetoněmeckého majetku.

Toho se obával i parlament, když drtivou většinou napříč politickým spektrem schválil vedle Lisabonské smlouvy dodatek, který tvrdí, že listina nemůže poválečné majetkové uspořádání pozměnit. - čtěte Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu, pojistila Benešovy dekrety

Podle některých právníků a politiků ale podobné prohlášení Sněmovny nemá z hlediska Evropského soudního dvora žádnou právní závaznost. "Usnesení valný význam nemá a já bych obdobné v Senátu nenavrhoval," řekl iDNES.cz šéf senátního výboru pro EU Luděk Sefzig. "V životě se nestalo, že by politické rozhodnutí mohlo ovlivnit soudní rozhodnutí," dodal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Poslední záchvěv zimy a pak loučení, pokračovat bude nadprůměrně teplé počasí

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nadprůměrné teploty budou pokračovat nejméně do poloviny března, proti předchozím týdnům bude ale více srážek. Vyšší...

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

Najdete na iDNES.cz