Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. července 2021 Věroslav

Europoslanci se chlubí úspěchy. Někdy jsou spíš jako lobbisté, říká politolog

  9:56
Zabránili jsme diskriminaci, získali funkce a našli kompromisy vzkazují čeští europoslanci na otázku, co dobrého vykonali pro Česko za dobu svého bruselského úřadování. iDNES.cz nechal analyzovat jejich "chlubení" firmou, která počínání europoslanců sleduje pravidelně a dospěla k názoru, že co do aktivity, jsou Češi na chvostu Evropy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Politici se chlubí například portálem pro bezpečné internetové nakupování, ochranou pro Olomoucké tvarůžky nebo 50 miliony pro dětskou olympiádu. Přitom podle zářijové zprávy Analytického centra Češi v Bruselu za zahraničními kolegy co do aktivity velmi pokulhávají. Například průměrná účast na jednáních odsunula Česko na 24. místo z 27.

Pobírají miliony, v Evropě ale mlčí

Zprávu o činnosti českých europoslanců čtěte tady.

iDNES.cz oslovil všechny české europoslance a zeptal se jich, co považují ve své práci za nejdůležitější. Jejich odpovědi poté nechal zhodnotit politologem, který je expertem na unijní legislativu.

1. Evropské peníze

Poslanci europarlamentu dokázali přihrát evropské peníze několika projektům. Jiří Havel (ČSSD) pomohl poslat zhruba 50 milionů korun na organizaci Olympiády dětí a mládeže ČR v Liberci, která se konala na začátku roku. Oldřich Vlasák (ODS) si k dobru připočítal úspěšné přesvědčování Evropské komise, že Pec pod Sněžkou má získat dotaci čtvrt miliardy na opravu lanovky, protože nejde o zakázanou podporu.

"Práce poslance by měla být zaměřená především na legislativu, následně pak na podporu různých projektů či aktivit. Někdy se však stává, že se z poslanců se stávají více ´lobbisté´ než ti, kteří by měli regulovat pravidla," komentoval kroky analytik Karel Škácha, který se v rámci Analytického centra zabývá mimo jiné pravidelným hodnocením činnosti europoslanců.

Výjimkou je Libor Rouček (ČSSD), kterému se podařilo zařadit trať Praha - České Budějovice - Linec do seznamu prioritních transevropských železnic. "V tomto případě jde o důležitou věc," dodal Škácha. Česko na tuto stavbu může snáz čerpat evropské peníze.

anketa mezi europoslanci

iDNES.cz napsal email všem 22 českým zástupcům v Evropském parlamentu. Na dotaz, co považují za největší úspěch, nereagovalo šest politiků:

Rober Dušek (ČSSD)
Richard Falbr (ČSSD)
Jaromír Kohlíček (KSČM)
Jiří Maštálka (KSČM)
Miloslav Ransdorf (KSČM)
Ivo Strejček (ODS)

2. Projekt Galileo

Dva poslanci jmenovali jako nejdůležitější záležitost jejich funkcí přispění k evropskému navigačnímu systému z názvem Galileo. Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS) se stal zpravodajem legislativy, která Galileo provází. Podle něj bychom bez toho nemohli usilovat o sídlo systému v Praze. Jediný československý kosmonaut Vladimír Remek (KSČM) pracuje na zprávě, která má hodnotit dosavadní situaci evropských programů družicové navigace a nastínit jejich perspektivu.

Tyto aktivity mají podle Škáchy pro Česko význam. "Remek má dlouhodobou koncepci a u Tošenovského není práce jen o zpravodajování, ale je za tím řada dalších aktivit a činností."

3. Niva a tvarůžky

Jan Březina (KDU-ČSL) si k dobru přičítá ochranu výroby Olomouckých tvarůžků a sýru niva. V prvním případě Česko svedlo boj s Němci a Rakušany, v druhém se Slovenskem. Tvarůžkům byla zeměpisná ochrana přiznaná po šesti letech sporů v červnu, niva ji získala před rokem.

"Je to jeden ze způsobů, jak ochraňovat národní produkty a posilova konkurenceschopnost českých firem v Evropě. Březina se stal těmito kroky

EvROPSKÝ PARLAMENT

Evropský parlament je jeden z orgánů Evropské unie. První přímé volby byly v červnu 1979. První čeští europoslanci do něj zasedli v roce 2004.

Nyní EP čítá 736 poslanců. Českou republiku zastupuje v sedmém volebním období 22 poslanců. Jsou zvoleni na pět let.

mediálně známým," dodal Škácha.

4. Politické funkce

Kromě výsledků práce se někteří pochlubili také funkcemi. Na nejvýznamnější post z českých zákonodárců dosáhl Rouček, který se stal místopředsedou EP. Úspěchem Milana Cabrnocha (ODS) je post předsedy delegace, která spolupracuje s Arménií, Ázerbajdžánem a Gruzií. "Jsem jediným předsedou delegace nebo výboru mezi českými europoslanci," sdělil. Hynek Fajmon (ODS) je členem výboru zemědělství a náhradníkem v rozpočtovém výboru.

Podle Analytického centra ale jen funkce není zárukou, že poslanec dokáže působit na právní akty Evropské unie. "O aktivitě poslance nelze hovořit, vyjmenuje-li všechny funkce, které zastává," domnívá se Škácha.

5. Ochrana spotřebitele

Zuzaně Roithové (KDU-ČSL) prošla Evropským parlamentem zpráva o důvěře spotřebitelů v digitálním prostředí. Jejím výsledkem je portál eYouGuide, na němž se v českém jazyce uživatelé internetu dočtou o svých právech při elektronickém nakupování. Edvard Kožušník (ODS) zabránil podle svých slov vzniku centrálního evropského standardizačního úřadu. Pokud by úřad vznikl, Evropa by podle něj neměla při rozhodováních na mezinárodních fórech například o normách ISO 27 hlasů, ale jen jeden.

"Roithová se dá považovat za jednu z nejúspěšnějších poslankyň, dlouhodobě vykazuje v oblasti ochrany spotřebitelů kvalifikovanou práci. Nováček Kožušník zase patří mezi ty poslance, kteří dokáží najít silné a důležité téma a přesvědčit kolegy, aby se k němu připojili," míní Škácha.

Kožušník například přesvědčil 91 europoslanců, aby společně s ním navrhli na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení kubánského disidenta Guillerma Fariňase, který proslul 135denní hladovkou.

6. Šlápnutí vedle

Při "chlubení" úspěchy někteří europoslanci, řečeno s nadsázkou, občas šlápli vedle. Jiří Havel považuje za úspěch, že se sociálně demokratická frakce sjednotila na budoucí zemědělské politice. Podle Analytického centra to není úspěchem to, že poslanec věnoval pětinu mandátu tomu, co volič považuje za samozřejmé.

Zuzana Brzobohatá (ČSSD) zorganizovala seminář pro mateřská centra, který byl zaměřený na to, jak sepisovat žádosti, aby měly úspěch při čerpání evropských peněz. "Podávání informací záslužná činnost, nicméně neměla by být tou hlavní a jedinou," dodal Škácha.

Jan Zahradil (ODS) trval na tom, aby agenda mezinárodního obchodu zůstala stávajícímu komisaři a nepřecházela pod komisařku Catherine Margaret Ashtonovou. Podle analytického centra ale u takového kroku jde jen těžko zhodnotit jeho reálný vliv.

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Klimatolog varuje: Stoupne hladina oceánů a smrtící horko způsobí migraci

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přináší víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Náměstkyně Vašáková: Protilátky nejsou totéž co imunita, test na ně neuznáme

Premium Lidé s protilátkami proti covidu nebudou mít výhody jako očkovaní. Testy, které množství protilátek měří, nejsou z...

Bouřky poničily plachty na domech zasažených tornádem, opět do nich napršelo

V obcích zasažených tornádem má stále spousta domů na střechách natažené jen provizorní plachty. Při bouřce, která...

D11 u Prahy úplně otevřou až v úterý, ministerstvo hledá viníka zdržení

Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu na okraji Prahy od sobotního odpoledne uzavřená, se nepodařilo zprovoznit...

Miliardy stromů, méně pesticidů, opravy výrobků... Co zachrání Zemi podle EU

Země EU se shodují, že obnova po pandemii covidu by se měla zaměřit i na přírodu a planetu. Snížení emisí skleníkových...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Do Česka zamíří ojetiny po povodních. Takové auto je dobré jen do šrotu

Německo, Belgie a Nizozemsko, těžce postižené povodněmi ze závěru minulého týdne, patří mezi země, ze kterých se do...