Češi patří v Bruselu mezi nejaktivnější, přesto jsou někteří neviditelní

  17:42aktualizováno  17:42
Kdo z 21 českých zástupců v Evropském parlamentu byl aktivní a kdo se naopak jen „vezl“? Za čtyři měsíce budou Češi volit nové europoslance. Ne všichni z těch stávajících však stojí o to, být v Bruselu aktivní. Podle Jiřího Payna ze Svobodných jeho voliči nechtějí, aby vynikal.

Evropský parlament | foto: Reuters

V Česku mají spíš pověst flákačů, kteří v Bruselu vymýšlejí jen zbytečnosti na úkor domácích zájmů. I proto ostatně nedokážou k urnám přitáhnout větší množství voličů.

Už za čtyři měsíce tu budou nové volby do Evropského parlamentu. MF DNES proto mapovala, jak v Bruselu skutečně pracují čeští zástupci. Výsledek možná překvapí.

Česko se v produktivitě umístilo na šestém místě z osmadvaceti států. Ještě větší „dříči“ než čeští europoslanci jsou Chorvaté, Malťané, Slovinci, Irové a Italové.

Vyplývá to alespoň z údajů serveru MEPranking.eu, který činnost evropských politiků podrobně sleduje po celou dobu výkonu jejich pětiletého mandátu.

Vůbec nejaktivnějším českým europoslancem je místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, kterého do Bruselu původně vyslalo hnutí ANO. Po svém zvolení se s ním ale názorově rozešel a dnes není stále jisté, zda do europarlamentu bude znovu kandidovat. „Stále to není vyloučeno,“ uvedl na dotaz MF DNES Telička.

Hned za ním je mezi aktivními českými zástupci Dita Charanzová (za ANO), která v současnosti zaujímá 36. příčku ze 751 členů europarlamentu. Do první stovky pozitivně hodnocených se pak ještě dostali Kateřina Konečná a Jiří Maštálka (oba KSČM). Co se produktivity týče, v odevzdávání návrhů a norem je nejpilnější Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Euroskeptik a sociolog jsou mezi posledními

Na opačném konci žebříčku se z českých zástupců objevují Jan Keller (za ČSSD) a Jiří Payne (Svobodní). „V souvislosti s migrací a se sporem o povinné kvóty jsem se dostal poměrně záhy do ostrého sporu s většinovým názorem své frakce,“ zdůvodnil to MF DNES první zmíněný.

PŘEHLEDNĚ: Jak si čeští poslanci v EU zaslouží své platy

„Pro mne osobně je to zklamání, zároveň však mohu mít klidné svědomí ve věci prosazování toho, co považuji za národní zájem v rámci instituce, v níž prosazování národních zájmů rozhodně nepatří mezi priority,“ doplnil Keller. Ještě o něco hůře než on dopadá Payne, který se umisťuje téměř na samotném konci žebříčku od MEP Rankingu. K jeho umístění je nicméně nutné dodat, že europoslancem se stal až v září 2017, když nahradil Petra Macha, který na svůj mandát rezignoval.

Sám Payne má pro své nepříznivé hodnocení i jiné vysvětlení. „Souvisí to s tím, jak se tento žebříček určuje. Euroskeptický poslanec v něm nikdy nemůže být vysoko, protože se například nikdy nemůže stát zpravodajem návrhu (za což se také přidělují body),“ napsal MFDNES Payne. MEP Ranking navíc podle něj nijak nezhodnocuje třeba práci pro voliče. „Navíc voliči Jiřího Payna rozhodně nestojí o to, abych figuroval vysoko v tomto žebříčku. Znamenalo by to totiž, že se ze mě stal eurofil,“ dodal Payne.

MF DNES se nicméně nezaobírala jen daty z žebříčku MEP Rankingu. Každému z jedenadvaceti českých europoslanců dala možnost, aby vyzdvihl alespoň jeden bod, na který je za své působení v Evropském parlamentu hrdý. „Za největší úspěch považuji zlevnění volání po Evropě, což je návrh, s nímž jsem osobně přišla, prosadila do evropské legislativy a který začne platit v půlce května. To je zcela konkrétní věc, kterou Češi pocítí ve své peněžence,“ uvedla například Dita Charanzová. 

Strany hledají nové lídry

Svou sílu letos otestují jen v eurovolbách

Předsedové parlamentních stran

Předsedové parlamentních stran

Kateřina Konečná a Olga Sehnalová pak totožně vyzdvihly prosazení tématu dvojí kvality. „Aby naši spotřebitelé v porovnání s těmi ze Západu nebyli za otloukánky, kteří za hodně peněz dostanou málo muziky,“ vysvětlila to Sehnalová. 

Martina Dlabajová zavzpomínala na to, jak v roce 2014 jako první Češka v historii dohlížela na kontrolu hospodaření Evropské komise. „Je to vysoce prestižní a ceněná záležitost, a to i proto, že osobně vedete pravidelná jednání s nejvýše postavenými lidmi v této instituci včetně jejího předsedy Jeana-Clauda Junckera. Často ke mně chodil takzvaně „na kobereček“, aby vysvětlil některé nejasnosti ohledně vydávaných peněz,“ popsala Dlabajová. A Pavel Svoboda pak k tomu doplnil: „V současnosti je v legislativním procesu návrh na ukončení střídání letního a zimního času. Dokázal jsem, že náš český hlas má v EU váhu.“ 

Další z europoslanců, Jiří Pospíšil, pak zmínil své angažmá při projednávání směrnice o zbraních. „Soustředěným úsilím se mi podařilo přispět k vytvoření kompromisu, který garantuje práva stávajících držitelů zbraní a který lze za daného rozložení postojů a sil v EU hodnotit jako úspěch,“ řekl MF DNES.

Stanislav Polčák jako stínový zpravodaj své frakce k veterinárnímu balíčku přispěl k vytvoření podmínek pro zlepšení dostupnosti a zvýšení bezpečnosti veterinárních léčivých přípravků, a tedy k účinnější léčbě nemocných zvířat.
„Jsem rád, že jsem z pozice europoslance mohl pomoci mnoha konkrétním lidem, ať už to byl misionář Petr Jašek vězněný v Súdánu, válečný novinář Radan Šprongl zadržený v Thajsku, kamioňáci, nebo obyčejní lidé přicházející o děti v řadě států světa,“ uvedl zase Tomáš Zdechovský. 

Za práva lodníků podle svých slov bojoval Jaromír Kohlíček. Luděk Niedermayer zase vyzdvihl oblast boje proti daňovým únikům velkých nadnárodních firem a praní špinavých peněz. „Díky intenzivnímu tlaku parlamentu se podařilo zavřít spoustu cest ke krácení i obcházení daní a z této agendy se stala jedna z hlavních ekonomických agend EU,“ napsal MF DNES. 

Asi nejvíce problémů s odpovědí měl už dříve zmíněný europoslanec Payne. Opoziční poslanci jsou totiž podle něj v Evropském parlamentu diskriminováni a nemohou nic prosadit. Komise nepovažuje za potřebné odpovídat ani na jejich interpelace. Přesto se i Payne pochlubil konkrétní věcí. „Podařilo se mi získat odpověď na můj dopis od paní komisařky Mogherini k problematice vztahu ke státu Izrael. Napsala mi, že zahraniční politika EU je v této věci jednotná a jasná: podporuje Palestince proti Izraeli, což pro někoho může být významná informace,“ uvedl. 

„Za to nejpodstatnější považuji, že jsem po celých 5 let vždy bránil zájmy českých občanů a našich firem. Nebylo to vždy jednoduché, upřímně řečeno, vyjednávací síla jednoho jediného poslance není úplně největší – a týmová práce všech českých poslanců při prosazování různých věcí také příliš nefunguje. Na rozdíl třeba od polských kolegů,“ posteskl si MF DNES Evžen Tošenovský. 

Kromě povedených věcí však europoslanci mohli MF DNES napsat i to, co je v europarlamentu naopak zklamalo. „Nekonečná diskuse o zrušení pravidelného pendlování mezi dvěma sídly Evropského parlamentu – Bruselem a Štrasburkem. Je to neefektivní, je to drahé, ale i přes opakované rezoluce europoslanců se nejeví ani záblesk toho, že by se situace v nejbližší době mohla změnit,“ nebral si servítky Miroslav Poche. 

Pro Kateřinu Konečnou byla asi největším zklamáním obecně (ne)činnost Evropské komise. „Nejdříve se utápěla v migrační krizi a dokázala mluvit jenom o kvótách. U jiných témat se mistrně naučili zdržovací taktiku a mlžení tak, že by na ně byl pyšný i Humphrey Appleby z „Jistě, pane mistře“,“ prohlásila. Jaromír Kohlíček pak byl zklamán tím, že nesmyslná aktivita MeeToo se také výrazně prosadila i v práci Evropského parlamentu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Krev oběti si slízal z rukou. Nebezpečný pedofil zůstane v Bohnicích

Obviněný Zdeněk Moré při policejní rekonstrukci 23. června 1989

Sedmdesátiletý pedofilní vrah Zdeněk Moré bude i nadále umístěn v Psychiatrické nemocnici v pražských Bohnicích....

Mám asi v návěsu lidi. Řidič na D1 volal policisty, našli tři migranty

Tři muži se skrývali v nízkém prostoru mezi nákladem dřevních kulatin a...

Dva nelegální migranty z Afghánistánu a jednoho z Indie objevili policisté na dálnici D1 u Jihlavy. Vezli se v malé...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Další z rubriky

Kámen s tváří Marie. Sloup pro pražské Staroměstské náměstí budí opět vášně

Sochař Petr Váňa a jeho spolupracovníci vezou do Prahy kamenné díly na obnovu...

Československu bylo několik dní a v ulicích začalo vyřizování účtů se symboly starého mocnářství. Musely zmizet...

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Většina teplotních rekordů neodolala, v Řeži naměřili skoro 35 stupňů

Turisté i Pražané se chladí díky kropícímu vozu na Hradčanském náměstí v Praze...

Osmdesát procent stanic v Česku zaznamenalo v sobotu nové teplotní rekordy. Nejtepleji bylo ve středočeské Řeži, kde...

Najdete na iDNES.cz