Kodex ANO: 7 000 měsíčně na klub, za odbojné hlasování pokuta 52 tisíc

  16:26aktualizováno  16:26
Etický kodex hnutí ANO, které uspělo ve sněmovních volbách, stanovuje pro poslance mimo jiné sankce, pokud se rozhodnou hlasovat v rozporu se závazným většinovým postojem svého klubu. Zároveň jim zapovídá vstup do jiného poslaneckého klubu během funkčního období.

Šéf Hnutí ANO Andrej Babiš a předseda poslaneckého klubu strany Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci (30. října 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Hnutí ANO se etickým kodexem snaží řešit to, co mu kritici vyčítají nejvíce - potenciální nekonzistentnost jednotlivých poslanců a možnost, že se během poslanecké práce a na sporných zákonech rozštěpí (více o rozdílných názorech zvolených poslanců jsme psali zde).

Etický kodex hnutí ANO

Od pátku je etický kodex ANO veřejně dostupný. Vešel se na jednu stránku, má čtyři články a první z nich je rozčleněn do čtyř bodů.

Co tedy vlastně všech 47 nově zvolených poslanců ANO slíbilo?

Hned v prvním bodě je povinnost oznámit jakýkoliv, i jen hrozící střet zájmů. Také závazek projednat před podáním návrhy zákonů či pozměňovacích návrhů s vedením poslaneckého klubu - a pokud se klub usnese na prohlášení nějakého hlasování za závazné, podřídit se rozhodnutí klubu. Poslední zmíněný bod v praxi uplatňují i jiné politické strany.

Popsáno doslova to zní takto: "Usnese-li se klub na závazném jednotném hlasování, je poslanec povinen toto usnesení akceptovat, rozhodne-li se neakceptovat usnesení klubu, seznámí se svým postojem předsedu klubu."

Zní to trochu chaoticky - jak by mohl poslanec neakceptovat rozhodnutí, jestliže je povinen jej akceptovat? Odpověď je na konci kodexu: pokud vedení klubu shledá poslance "vinným" z porušení kodexu, může ho to stát až jeden měsíční plat (ten bez náhrad činí zhruba 52 tisíc korun). Hnutí případnou vybranou pokutu poukáže na dobročinné účely. Teoreticky.

Inspirace u ČSSD

S etickým kodexem se ANO inspirovalo u ČSSD. Ta po předminulých volbách přijala kodex, podle nějž se poslanci mají držet zásad veřejného zájmu, otevřenosti a svědomitosti.

Kodex zakazoval poslancům zaměstnávat jako asistenty osoby blízké nebo si u nich pronajímat kancelář a obsahoval závazek proti přeběhlictví. Za přestoupení pravidel mohla poslancům strany hrozit pokuta do výše jednoho platu, stejně jako u ANO ve prospěch dobročinných účelů, uvedla ČTK.

Praktická vymahatelnost kodexu je totiž jemně řečeno sporná. Podle nejvyššího zákona země - Ústavy - je poslanec povinen vykonávat mandát "podle svého nejlepšího vědomí a svědomí". V minulosti například Věci veřejné zavázaly své poslance k poslušnosti pod hrozbou sedmimilionové pokuty, i přes nevídaný rozpad poslaneckého klubu ale od odpadlíků nevymohly ani korunu.

Hnutí také nemá žádnou páku, jak poslance vystrnadit ze Sněmovny - mandátu se zvolený zastupitel musí vzdát sám. Je však možné pobyt ve Sněmovně poslanci znepříjemnit například jeho vyšachováním z klubů či komisí (a tedy zbavit případných příplatků) či přesazením "na hanbu" do sněmovních lavic, v nichž v minulosti seděli například Jiří Paroubek, Kristýna Kočí či Jaroslav Škárka.

Půl milionu pro klub měsíčně

Každého ze 47 poslanců ANO bude měsíčně stát sedm tisíc korun příspěvek do klubovní pokladničky "z výdajů na odborné a administrativní práce na činnost odborných poradců celého klubu". Každý poslanecký klub navíc získává od státu měsíčně 24 500 korun paušálně a 3 550 Kč za každého poslance. Obě složky dohromady přinesou poslaneckému klubu ANO měsíčně asi 520 tisíc korun.

"Nevím, jestli není trochu ohýbání zákona to takhle soustřeďovat, ale zkušenost z minulého období ukázala, že je dobré sledovat, jakým tématem se poslanci zabývají, jaké odborné analýzy zadávají, aby se nestalo to, že dva či tři poslanci zadali analýzu na stejné téma nebo analýzu, která už je v knihovně parlamentního institutu," řekl iDNES.cz někdejší předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů, opětovně do Sněmovny zvolený Petr Gazdík. Systém na takovou kontrolu právě TOP 09 a Starostové podle jeho slov zavádějí.

Kodex ANO dále zapovídá odměňování "osoby blízké" v roli například poslaneckého asistenta, což byl v minulosti tradiční nešvar poslanců napříč stranami. Nechybí poměrně očekávatelně ani závazek nepřestoupit během volebního období do jiného poslaneckého klubu.

Zástupci ANO už před volbami připravili pro své kandidáty morální kodex, v němž slíbili například to, že se při trestním stíhání vzdají imunity. Kodex nepodepisovali, chtěli se tak odlišit od Věcí veřejných.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz