Estébáci na vnitru málem lustrovali sami sebe

  4:57aktualizováno  4:57
Dál už by to lidé spjatí s komunistickými bezpečnostními složkami dotáhnout snad nemohli. Málem pronikli do Ústavu pro studium totalitních režimů. Dodávali by podklady pro lustrační osvědčení a lustrovali tak sami sebe. Prověrka odhalila na vnitru 150 lidí, kteří se s minulým režimem zapletli.

Ivan Langer neměří všem stejně. Dva jeho vysoce postavení podřízení se s StB také zapletli. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Jak se to mohlo stát? Když letos vznikly Ústav pro studium totalitních režimů a jemu podřízený Archiv bezpečnostních složek, přesunovali se do nich někteří pracovníci z policie. A právě u policie nejsou podmínky na bezúhonnost v minulosti tak přísné. Tak se stalo, že teprve, když tito lidé měli přejít pod nový ústav s přísnějšími podmínkami pro přijímání, ukázalo se, že nevyhovují. To proto, že pracovali pro komunistické vnitro.

Informace, které zjistila MF DNES, částečně potvrzuje ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček. "Někteří lidé, kteří byli převedeni pod náš Archiv bezpečnostních složek, nebyli způsobilí k vykonávání práce u nás. Nepředložili nám totiž negativní lustrační osvědčení podle zákona," uvedl Žáček.

Redakce ví o třech takových případech. Jednou z takto odhalených je podle informací MF DNES bývalá administrativní pracovnice socialistického ministerstva vnitra Marcela V. Ta donedávna pracovala na Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.

Ministerstvo vnitra teď řeší problém, jak s touto ženou a dalšími dvěma jejími kolegy, které Žáčkův ústav kvůli komunistické minulosti nechtěl, naložit. Právníci se dohadují, zda třem lidem, kteří neprošli lustracemi, musí ministerstvo zajistit jinou práci, nebo zda zůstanou na dlažbě.

"Paní Marcela V. kvůli tomu požádala o pomoc odbory," dodal zdroj z policie.

Její celé jméno MF DNES nezveřejňuje, protože se ji nepodařilo zastihnout a získat její vyjádření.

Rok odhalování estébáků
Odhalením předlistopadových "vnitráků", kteří se ucházeli o místo v archivu spadajícím pod Ústav pro studium totalitních režimů, zatím vyvrcholila velkolepá "protiestébácká" prověrka, kterou nařídil ministr vnitra Ivan Langer. Chce se tak zbavit rizikových lidí mezi svými podřízenými.

Všechno to vlastně začalo loni v lednu záměnou jednoho písmena ve jméně. Konkrétně se pomíchaly "e" a "o". Bývalý šéf české pobočky Interpolu Pavol Mihál díky tomu získal čisté lustrační osvědčení, protože o doklad žádal na jméno "Pavel Mihál". A žádný takový estébák neexistoval.

Mihálovi podvod vyšel. Když byl však loni v lednu odhalen, musel svou funkci opustit. Langer pak nechal prověřit 870 policistů na čelných pozicích. Chtěl zjistit, zda jejich lustrační osvědčení nevykazují podobné nedostatky. Přišel duben 2007 a nové skenování lustračních osvědčení přineslo své plody.

Ukázalo se, že patnáct vysoce postavených policistů za komunismu spolupracovalo se Státní bezpečností. A vůbec přitom nešlo o žádné malé ryby. Někteří z odhalených pracovali třeba jako okresní policejní ředitelé. Těžili mimo jiné z toho, že archivy StB nebyly ani sedmnáct let po převratu úplně zpracované a pátrání po estébácích nepatřilo k prioritám sociálnědemokratických vlád. Svou kancelář tak musel vyklidit například ředitel Kriminalistického ústavu Jan Hlaváček.

Prověrka odhalila 150 lidí
Pak se pozornost archivářů přesunula od policie k vedoucím zaměstnancům ministerstva vnitra. Pro ně platí ještě přísnější kritéria než pro policisty. Pracovníci vnitra totiž nesmějí mít minulost ani řadového estébáka.

Seznam prověřovaných narostl na 1 800 a odhalených je na 150. Svou práci musel na jaře 2007 opustit například Jiří Slanina, šéf gastronomických provozů ministerstva vnitra. Nyní akce nově vyústila v nucené odvolání Radima Bureše z odboru prevence kriminality.

Dvojí ministrův metr
Paradoxní však je, že Langer neměří všem stejně. "Nahoru" totiž naopak vytáhl lidi, kteří se s StB zapletli. Byli nanejvýš v řadových pozicích, takže je na ně lustrační zákon krátký.

Tak třeba Langerem do funkce uvedený náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku Tomáš Kužel dříve působil v estébácké "sledovačce". Nynější český protidrogový policista číslo 1 Jiří Komorous se zase připravoval na službu v rozvědce řízené StB.

K rozporuplnosti svého "protiestébáckého" tažení se Langer nevyjádřil. "Hraji si s dětmi, nepracuji," odbyl v pátek dotaz MF DNES. Loni v září to vysvětlil takto: "Pro mě platí zákon. Byl jsem to já, kdo zpřísnil podmínky pro výkon funkcí. Komorous jim vyhovuje."

. Museli také odejít

Pavol Mihál - Bývalý šéf české pobočky Interpolu. Byl propuštěn poté, co se zjistilo, že
žádal o lustrační osvědčení s pozměněným jménem "Pavel".

Jan Hlaváček - Pracoval v Kriminalistickém ústavu. Odtud odešel po zveřejnění zprávy,
že spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou. Sám tvrdí, že byl v evidenci nedopatřením.

Jiří Slanina - Bývalý šéf jídelen ministerstva vnitra. Odvolán, neboť byl důstojníkem StB.

Radim Bureš - Zástupce šéfky odboru prevence kriminality. Evidován jako spolupracovník vojenské kontrarozvědky.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Najdete na iDNES.cz