Neznají jejich celá jména, ani kde bydlí. V Erku se učí děti dobrovolně

  19:19aktualizováno  19:19
Daniel Patkaň začal jihlavské centrum Erko navštěvovat ve svých sedmi letech a podle jeho slov mu právě toto nízkoprahové zařízení změnilo život. „Chodím sem už dvanáct let,“ prozradil. Pobyt v centru mu pomohl natolik, že se chce sám do budoucna stát sociálním pracovníkem.

Uživatel Erka Daniel Patkaň (18. září 2018) | foto: Martina Řehořová, Člověk a víra

Do nízkoprahového zařízení Daniela poprvé přivedla máma, která v něm dříve pracovala. Tehdy ještě Erko sídlilo ve staré budově v centru města. 

Fotogalerie

Celé nízkoprahové zařízení pro děti a mládež tehdy tvořila pouze jedna velká místnost. Jak Erko rostlo a získávalo na popularitě, bylo nuceno se přesunout do větších prostorů. Nyní zařízení sídlí v třípatrové budově na Joštově ulici nedaleko kostela svatého Jakuba. 

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež pomáhá dětem ve věku od 6 do 26 let. „Pracujeme s dětmi a mládeží, které jsou ohroženy sociálním vyloučením. Jsme anonymní organizace, neznáme celá jména našich dětí, nevíme kde bydlí. Přichází sem a odchází odsud zcela dobrovolně, nemusí nám říkat žádné detailní informace,“ uvedla vedoucí Erka Zuzana Krčálová.

„Děláme pro ně různé volnočasové aktivity, děti k nám dochází po škole. Nabízíme například doučování a výtvarné a taneční aktivity. Snažíme se, aby efektivně využili svůj volný čas,“ popsala Krčálová.

„Mně pomohlo to, že jsem se stýkal s odbornými pracovníky. Když jsem měl nějaký problém ve škole, že neumím matematiku, prvočísla, tak jsem sem přišel a tady jsme se učili,“ doplnil Daniel. 

Vzdělání jako prevence před chudobou

Právě vzdělání je jeden ze základních bodů, které mohou děti a mládež zachránit před chudobou. Podle průzkumu Charity České republiky, České biskupské konference a společnosti Median chudoba jednoznačně souvisí s dosaženým vzděláním. Podle průzkumu je nejvíce ohrožena skupina mladých lidí bez maturity, jejichž rodiče sami maturitu nemají. 

Pětina mladých lidí je ohrožena chudobou, rizikem je rodina i vzdělání

„Čtyřicet procent mladých lidí se základním vzděláním má problém s chudobou, u vysokoškolsky vzdělaných toto číslo klesá na třináct procent,“ uvedl už dříve ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Sociální pracovníci Erka pořádají také různé poznávací zájezdy či přednášky. Mimo jiné se také snaží naučit děti pracovat na počítači, naučit je vařit či vštěpit jim zásady správného stolování. „Ve dvanáct děti přijdou ze školy, my s nimi pracujeme na úkolech,“ uvedla Krčálová. Teprve poté následuje „zábava“ a jiné aktivity. 

„Jsem stále student. Studuji dálkově střední odbornou sociální školu,“ prozradil o sobě Daniel. „Potřebuji peníze, takže taky pracuji na vysokozdvižném vozíku,“ dodal. Do budoucna plánuje udělat si bakalářský titul, chvíli cestovat po světě a pak se vrátit zpět do Jihlavy a Erka. 

„Prostě jsem si tady na to zvykl a chci tady pracovat,“ dodal. „Tahle práce není o penězích, ale hlavně o těch dětech, kterým pomáháte,“ dodal. Právě to je pro něj důvod, proč se chce téhle oblasti věnovat.

Není prvním a zřejmě ani posledním člověk, který se kdy rozhodl do Erka navrátit. V Jihlavě má Erko dobrou pověst a podle Krčálové se stává, že návštěvnost jejich zařízení se v rodinách, převážně v romských, „dědí“. „Já si myslím, že nás mají rádi, proto se sem vrací,“ dodala Krčálová.

To potvrzuje i Daniel Patkaň. Kromě něj do Erka dochází i dva jeho sourozenci. „Z místní romské komunity se zde scházíme prakticky všichni,“ uvedl. Problém s romskými dětmi ale nikdy neřešili, uvedla vedoucí zařízení. Všude po stěnách Erka navíc visí varování, které upozorňuje návštěvníky, že v případě agresivního chování budou pracovníci volat Policii ČR. 

Financováno Charitou ČR

Nízkoprahové zařízení Erko v Jihlavě provozuje a financuje Charita České republiky. Podle výroční zprávy Charity ČR 2017 spravovala tato organizace celkem 68 nízkoprahových zařízení pro děti a mládež s počtem 8 549 uživatelů. Konkrétně Erko navštívilo v loňském roce 226 uživatelů, průměrně měsíčně do zařízení přichází okolo 30 uživatelů. „Hodně se to odvíjí i od počasí, v letních měsících jich je méně, v zimě jejich počet naopak naroste,“ uvedla Krčálová. 

V České republice je podle ministerstva práce a sociálních věcí celkem 250 nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež. Za rok 2017 využilo služeb nízkoprahových zařízení pro děti a mládež celkem 30 500 klientů, tedy dětí a mládeže. 

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

S námi se budou lidé mít jako v Bavorsku, láká Svoboda před eurovolbami

Lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda v diskusním...

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

Najdete na iDNES.cz