Neznají jejich celá jména, ani kde bydlí. V Erku se učí děti dobrovolně

  19:19aktualizováno  19:19
Daniel Patkaň začal jihlavské centrum Erko navštěvovat ve svých sedmi letech a podle jeho slov mu právě toto nízkoprahové zařízení změnilo život. „Chodím sem už dvanáct let,“ prozradil. Pobyt v centru mu pomohl natolik, že se chce sám do budoucna stát sociálním pracovníkem.

Uživatel Erka Daniel Patkaň (18. září 2018) | foto: Martina Řehořová, Člověk a víra

Do nízkoprahového zařízení Daniela poprvé přivedla máma, která v něm dříve pracovala. Tehdy ještě Erko sídlilo ve staré budově v centru města. 

Fotogalerie

Celé nízkoprahové zařízení pro děti a mládež tehdy tvořila pouze jedna velká místnost. Jak Erko rostlo a získávalo na popularitě, bylo nuceno se přesunout do větších prostorů. Nyní zařízení sídlí v třípatrové budově na Joštově ulici nedaleko kostela svatého Jakuba. 

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež pomáhá dětem ve věku od 6 do 26 let. „Pracujeme s dětmi a mládeží, které jsou ohroženy sociálním vyloučením. Jsme anonymní organizace, neznáme celá jména našich dětí, nevíme kde bydlí. Přichází sem a odchází odsud zcela dobrovolně, nemusí nám říkat žádné detailní informace,“ uvedla vedoucí Erka Zuzana Krčálová.

„Děláme pro ně různé volnočasové aktivity, děti k nám dochází po škole. Nabízíme například doučování a výtvarné a taneční aktivity. Snažíme se, aby efektivně využili svůj volný čas,“ popsala Krčálová.

„Mně pomohlo to, že jsem se stýkal s odbornými pracovníky. Když jsem měl nějaký problém ve škole, že neumím matematiku, prvočísla, tak jsem sem přišel a tady jsme se učili,“ doplnil Daniel. 

Vzdělání jako prevence před chudobou

Právě vzdělání je jeden ze základních bodů, které mohou děti a mládež zachránit před chudobou. Podle průzkumu Charity České republiky, České biskupské konference a společnosti Median chudoba jednoznačně souvisí s dosaženým vzděláním. Podle průzkumu je nejvíce ohrožena skupina mladých lidí bez maturity, jejichž rodiče sami maturitu nemají. 

Pětina mladých lidí je ohrožena chudobou, rizikem je rodina i vzdělání

„Čtyřicet procent mladých lidí se základním vzděláním má problém s chudobou, u vysokoškolsky vzdělaných toto číslo klesá na třináct procent,“ uvedl už dříve ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Sociální pracovníci Erka pořádají také různé poznávací zájezdy či přednášky. Mimo jiné se také snaží naučit děti pracovat na počítači, naučit je vařit či vštěpit jim zásady správného stolování. „Ve dvanáct děti přijdou ze školy, my s nimi pracujeme na úkolech,“ uvedla Krčálová. Teprve poté následuje „zábava“ a jiné aktivity. 

„Jsem stále student. Studuji dálkově střední odbornou sociální školu,“ prozradil o sobě Daniel. „Potřebuji peníze, takže taky pracuji na vysokozdvižném vozíku,“ dodal. Do budoucna plánuje udělat si bakalářský titul, chvíli cestovat po světě a pak se vrátit zpět do Jihlavy a Erka. 

„Prostě jsem si tady na to zvykl a chci tady pracovat,“ dodal. „Tahle práce není o penězích, ale hlavně o těch dětech, kterým pomáháte,“ dodal. Právě to je pro něj důvod, proč se chce téhle oblasti věnovat.

Není prvním a zřejmě ani posledním člověk, který se kdy rozhodl do Erka navrátit. V Jihlavě má Erko dobrou pověst a podle Krčálové se stává, že návštěvnost jejich zařízení se v rodinách, převážně v romských, „dědí“. „Já si myslím, že nás mají rádi, proto se sem vrací,“ dodala Krčálová.

To potvrzuje i Daniel Patkaň. Kromě něj do Erka dochází i dva jeho sourozenci. „Z místní romské komunity se zde scházíme prakticky všichni,“ uvedl. Problém s romskými dětmi ale nikdy neřešili, uvedla vedoucí zařízení. Všude po stěnách Erka navíc visí varování, které upozorňuje návštěvníky, že v případě agresivního chování budou pracovníci volat Policii ČR. 

Financováno Charitou ČR

Nízkoprahové zařízení Erko v Jihlavě provozuje a financuje Charita České republiky. Podle výroční zprávy Charity ČR 2017 spravovala tato organizace celkem 68 nízkoprahových zařízení pro děti a mládež s počtem 8 549 uživatelů. Konkrétně Erko navštívilo v loňském roce 226 uživatelů, průměrně měsíčně do zařízení přichází okolo 30 uživatelů. „Hodně se to odvíjí i od počasí, v letních měsících jich je méně, v zimě jejich počet naopak naroste,“ uvedla Krčálová. 

V České republice je podle ministerstva práce a sociálních věcí celkem 250 nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež. Za rok 2017 využilo služeb nízkoprahových zařízení pro děti a mládež celkem 30 500 klientů, tedy dětí a mládeže. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Kauza Huawei je projev obchodní války, soudce smím kritizovat, řekl Zeman

Udílení státních vyznamenání - prezident Miloš Zeman během svého úvodního...

Prezident Miloš Zeman odmítl nařčení, že se pokouší ovlivňovat soudce. „Neovlivňoval jsem je, ale kritizoval jsem a...

Ťok hájil před svým opozičním předchůdcem Stanjurou postup oprav na D1

Dan Ťok se Zbyňkem Stanjurou v Partii

Ministr dopravy Ťok hájil před exministrem Zbyňkem Stanjurou pomalé opravy dálnice D1. „Zkolabovala nám tam firma,...

S rakovinou je třeba rozmlouvat, radí onkoložka. Lékař nesmí brát naději

Onkoložka a psychoterapeutka Olga Dostálová

V moderní době se zhoubný nádor objeví u každého čtvrtého člověka. S nádorem by lidé měli umět rozmlouvat a velmi...

Najdete na iDNES.cz