Kde všude bude eRecept platit?
Přeshraniční předepisování eReceptů už nyní funguje mezi Finskem, Estonskem, Chorvatskem a Portugalskem. V nejbližší době se přidá kromě Česka i Švédsko. Do budoucna se pravděpodobně připojí také Polsko, Řecko, Kypr, Španělsko, Irsko, Maďarsko, Lotyšsko, Itálie a Litva.
Zapojení jednotlivých států je dobrovolné. „Postupně se připojují jednotlivé země podle toho, jak se v daných státech spouští systémy elektronických receptů. Logicky se nehlásí země, které zatím ‚doma‘ předepisují papírové recepty,“ vysvětlila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková.
Jak to bude fungovat?
Pokud bude český pacient v zahraničí potřebovat léky, které mu lékař může předepsat na dálku, obdrží klasický eRecept. S ním bude moci dojít do lékárny v jakékoli ze zemí Evropské unie, která je do přeshraniční výměny elektronických receptů zapojená.
Pacient lék v zahraniční lékárně zaplatí a vyúčtování bude po návratu řešit se svou zdravotní pojišťovnou. Automatické elektronické vyúčtování zatím nebude k dispozici, do budoucna se však s jeho zavedením počítá.
Jaký přípravek zahraniční lékárna vydá, když tam konkrétní lék nebude v prodeji?
Stěžejní je účinná látka daného léčivého přípravku. Obchodní názvy léků mohou být lokální a v jiných zemích neznámé. eRecept proto bude obsahovat kompletní informace o účinných látkách, formě, množství a dávkování.
„Při výměně se využívají centrální evropské číselníky a katalogy. Lékárník dostane informace ve své řeči, bude však mít k dispozici i náhled na originální eRecept,“ vysvětlila mluvčí SÚKL.
Budou eRecept v dané zemi přijímat všechny lékárny?
Služba je zatím nepovinná, proto v dané zemi nemusí být na výdej elektronických receptů připraveny všechny lékárny. Ani v Česku není povinností lékárny, aby elektronické recepty vystavené v jiném členském státě Evropské unie přijala.
„Předpokládáme však, že bude v zájmu lékáren, aby tuto službu umožňovaly, a výdej elektronických receptů z jiných zemí bude postupně plošně rozšířen,“ míní Brunclíková.
Několik hodin se lékaři nemohli dostat do systému testů, očkování a e-receptů![]() |
Od kdy nám v cizině vydají lék na eRecept od českého lékaře?
Česko nejprve musí projít testem, jeho termín SÚKL očekává v nejbližších dnech. Po jeho úspěšném absolvování stanoví Evropské unie datum, kdy se Česko do projektu připojí.
Čím se bude zákazník v cizí lékárně prokazovat?
Každá země může mít nastavena svá pravidla. „Pro českého pacienta v zahraničí bude nutné, aby předložil svůj identifikační doklad, tedy pas nebo občanský průkaz a identifikátor eReceptu,“ uvedla Brunclíková. Identifikátor může ukázat prostřednictvím SMS, aplikace nebo e-mailu.
Je nyní nějaká možnost, jak získat v cizině lék předepsaný českým lékařem?
Sousední země zatím eRecepty příliš nevyužívají. Nejdále je Polsko, které by se do přeshraničního systému mělo připojit v podobné době jako Česko. „Nicméně stále zůstává platná praxe předepisování listinných receptů, které lze v zemích Evropské unie standardně uplatnit,“ poznamenala Brunclíková.