I přes pokroky v léčbě epilepsie zůstává pořád 20 až 30 procent pacientů, u kterých nezabírá podávání antiepileptik. Jen u menší části z nich připadá v úvahu chirurgické řešení.
Vzorový jídelníčekpro pětiletého chlapce s váhou 19 kilogramů Snídaně – jogurt s ovocem a kokosem |
V posledních letech se proto zvyšuje zájem o ketogenní dietu, která byla k léčbě epilepsie u dospělých i dětí doporučována už ve 20. letech minulého století. Lékaři Thomayerovy nemocnice ji představili jako léčebnou metodu na tiskové konferenci uspořádané v pondělí k mezinárodnímu dni epilepsie.
"Dříve byla tato dieta považována za alternativní léčebný postup 'poslední volby', v současnosti je u některých epilepsií doporučována již po selhání dvou nebo tří antiepileptik," uvádí nemocnice v tiskové zprávě.
Většina pacientů ketogenní dietu dobře a dlouhodobě snáší, její účinnost a bezpečnost byla podle lékařů prokázána v mnoha klinických studiích. Více než polovina pacientů, která dietu dodržovala tři měsíce, zaznamenala pokles záchvatů až o polovinu. U skoro třetiny pacientů klesly frekvence záchvatů až o 90 procent a více.
Pacient musí jíst hodně tuků a bílkovin, omezit sacharidy
Před zahájením diety je ale potřeba nechat se odborně vyšetřit. Lékaři pacienta poučí o tom, jak se dieta zahajuje a správně dodržuje a informují je o možných rizicích.
V České republice trpí epilepsií asi 70 tisíc lidí, v celé Evropě je 6 milionů nemocných. Je to chronické neurologické onemocnění, které se projevuje záchvaty. Epilepsie nejčastěji začíná u dětí a seniorů, ale může postihnout kohokoli a v jakémkoli věku. Ovlivňuje nejen zdraví, ale i nezávislost, možnosti vzdělání a zaměstnání, mobilitu a soukromé vztahy.