Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Uměle vytvořené buňky lékařům pomůžou zjistit, zda lék u pacienta zabere

S epilepsií žije v České republice přibližně 80 tisíc lidí, čtvrtinu z nich tvoří dokonce děti. Lékaři v současné době zkoušejí nový způsob léčby – testování léků na buňkách, které se podobají těm mozkovým. Už předtím, než pacient začne lék užívat, lze díky tomu zjistit, jak na něj bude působit a zda mu opravdu pomůže.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Richardovi bylo patnáct, když se mu život obrátil naruby. Zrovna dokončil základní školu a chystal se na střední, jeho plány však zhatila nehoda na motorce. 

„Měl těžké krvácení do mozku, posunutý obratel, poraněné plíce a frakturu žeber. Lékaři mi říkali, abych se připravila na nejhorší. Zranění vypadala jako neslučitelná se životem,“ popsala jeho tehdejší situaci matka Andrea. 

Richard nakonec nehodu přežil. Bývalý vášnivý sportovec si z ní odnesl částečné ochrnutí pravé strany těla, potíže s krátkodobou pamětí a vadu řeči. Jakákoli komunikace je nyní pro sedmadvacetiletého mladíka velmi náročná. „Rozbil se nám celý svět. Museli jsme se naučit žít úplně jinak. Dcera se s tím těžce vyrovnávala. Přestože je Richard mladší, byl pro ni vždy velkou oporou. Hodně nám tehdy pomohli mí i synovi kamarádi,“ říká Andrea. 

A aby toho nebylo málo, objevila se u Richarda také epilepsie. Sama Andrea pracuje jako zdravotní sestra, díky tomu věděla, jak se o Richarda ve chvíli nouze postarat – záchvatu nebránit, počkat, než odezní, a poté nechat nemocného v klidu odpočívat. 

„Naštěstí jsme se dostali do Motola k doktorce Zárubové, které vděčíme opravdu za mnohé. Richard bere léky, které fungují, a epileptické záchvaty už prakticky nemá,“ popsala matka.

Nejčastější mozkové onemocnění

Právě epilepsie patří mezi nejčastější mozková onemocnění, které je charakterizováno opakovaným výskytem neprovokovaných epileptických záchvatů. Patří mezi nejčastější mozková onemocnění.

„Podle klasické definice jde o přechodnou poruchu funkce mozku, která je způsobena vysokou aktivitou nervových buněk. Mozek je přetížený, protože neurony generují vysokou aktivitu a všechny to dělají v jeden moment. Stejně jako když všichni fanoušci na stadionu skáčou do hesla „Kdo neskáče není Čech“. Aby byly všechny buňky aktivní najednou, je dobré pro činnost srdce, ale rozhodně ne pro mozek,“ popsal epilepsii lékař Přemysl Jiruška z Ústavu fyziologie 2. lékařské fakulty.

Mozek člověka s epilepsií funguje jako burza při kolapsu, říká vědec

Lidé s epilepsií často kvůli nepochopení a předsudkům z okolí svou nemoc před ostatními skrývají. Onemocnění zásadně ovlivňuje život většiny pacientů, léčba se ale neustále vyvíjí. V současné době například lékaři testují léky na mozkových buňkách.

„Nově experimentujeme s tím, jak v laboratorních podmínkách z krve vypěstovat buňky člověka, které odpovídají jeho mozkovým buňkám. Na těch bychom poté mohli testovat účinnost léků ještě před tím, než je dáme pacientovi,“ popsala Jana Zárubová z Centra pro epilepsie FN Motol. Právě v tomto centru se nakonec ocitl i Richard. 

V České republice nedávno vzniklo také Epileptologické výzkumné centrum, které sdružuje špičkové odborníky z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, 2. lékařské fakulty, Univerzity Karlovy, FN Motol, a Fakulty elektrotechnické ČVUT. Právě v tomto centru pracují vědci na výzkumu buněk.

Epilepsie a buňky

„Zatím jsme ve stádiu, kdy léky netestujeme, ale kultivujeme buňky. Zavedli jsme metodu pro vložení konkrétní pacientské mutace metodou CRISPR-Cas9, za kterou byla mimochodem letos udělena Nobelova cena. Nyní už zpracováváme lidské mutace genů konkrétních pacientů z Motolské nemocnice,“ popsal Jakub Otáhal z Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR a člen výzkumného centra s tím, že nyní pracují se třemi mutacemi tří pacientů s epilepsií. Odborníci začnou testovat léky na buňkách na jaře příštího roku. „Výhodou dané metody je, že se léky testují pro konkrétního pacienta v laboratoři, aniž bychom ho zatěžovali,“ zdůrazňuje Otáhal.

Nobelovu cenu získaly autorky jednoho z největších objevů 21. století

Lékaři se snaží vyvinout metody léčby, která by vždy byla šitá na míru danému člověku, zapůsobila s maximálním účinkem a s minimálními vedlejšími účinky.

Podle Jirušky je tento způsob testování léků směrem, jakým se léčba epilepsie bude v budoucnu ubírat. Navíc ve světě již existují případy, které dokazují, že je léčba úspěšná. 

„U dítěte s těžkou epilepsií a mentální retardací našli mutaci. Vědci zjistili, co jeho mutace způsobuje, jak se chová. Následně experimentálně ověřili, že na mutaci funguje lék, který se předepisuje na léčbu poruch srdečního rytmu. Takže dítěti na léčbu záchvatů nasadili tento druh léku a jeho epilepsie se výrazně zlepšila,“ popsal Jiruška s tím, že se jedná o případ ze Spojených států amerických.

„Vyskytují se pacienti, kteří jsou těžce léčitelní. V případě, kdy u daného pacienta nefungují již ověřené léky, pomůže právě tento personalizovaný přístup,“ popsal Otáhal. „Obrovská výhoda je v tom, že nevyvíjíme nové léky, nemusíme procházet všemi fázemi testování jako například při výrobě vakcíny na covid-19. My vlastně bereme léky, které jsou již schválené a testujeme jejich nové užití,“ dodal.

Testování na buňkách se pak nemusí vztahovat jen na léčbu epilepsie, může se využít u dalších onemocnění, které mají genetický podklad.

Příčina často bývá neznámá

Způsob léčby, na kterém odborníci nyní pracují, by tak v budoucnu mohl pomoci nejen Richardovi, ale v Česku dalším 80 tisícům lidí, kteří epilepsií trpí. Čtvrtinu z nich navíc tvoří děti, u kterých jde o jednoho z nejčastějších chronických onemocnění. 

Richard nyní navštěvuje učiliště pro pacienty s vícečetným postižením, kde pracuje s keramikou. Lyžování, fotbalu i tenisu, kterým se dříve s nadšením věnoval, se musel vzdát. Pravidelným pohybem se tak pro něj staly procházky. „Většinou chodíme společně, ale v okolí naší chalupy, kde to dobře zná, se prochází i sám. Ujde i 20 kilometrů,“ popsala s obdivem Andrea.

Hlavním projevem epilepsie jsou záchvaty, které mohou mít různou podobu. Projevují se například pouhým zahleděním, brněním končetin, výpadkem paměti nebo známými křečemi končetin se ztrátou vědomí. U většiny epileptiků lékaři příčinu nemoci neznají. Epilepsie se u člověka může objevit po úrazu, na základě vrozených odchylek vývoje mozku, nebo kvůli genetickým dispozicím. 

V současné době lékaři při správné a včasné diagnostice a farmakologické léčbě dostanou nemoc pod kontrolu až u 70 procent pacientů. Celosvětově má epilepsii více než 50 milionů lidí, v Evropě přes 6 milionů lidí, z toho přibližně 2 miliony dětí. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...