Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Uměle vytvořené buňky lékařům pomůžou zjistit, zda lék u pacienta zabere

S epilepsií žije v České republice přibližně 80 tisíc lidí, čtvrtinu z nich tvoří dokonce děti. Lékaři v současné době zkoušejí nový způsob léčby – testování léků na buňkách, které se podobají těm mozkovým. Už předtím, než pacient začne lék užívat, lze díky tomu zjistit, jak na něj bude působit a zda mu opravdu pomůže.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Richardovi bylo patnáct, když se mu život obrátil naruby. Zrovna dokončil základní školu a chystal se na střední, jeho plány však zhatila nehoda na motorce. 

„Měl těžké krvácení do mozku, posunutý obratel, poraněné plíce a frakturu žeber. Lékaři mi říkali, abych se připravila na nejhorší. Zranění vypadala jako neslučitelná se životem,“ popsala jeho tehdejší situaci matka Andrea. 

Richard nakonec nehodu přežil. Bývalý vášnivý sportovec si z ní odnesl částečné ochrnutí pravé strany těla, potíže s krátkodobou pamětí a vadu řeči. Jakákoli komunikace je nyní pro sedmadvacetiletého mladíka velmi náročná. „Rozbil se nám celý svět. Museli jsme se naučit žít úplně jinak. Dcera se s tím těžce vyrovnávala. Přestože je Richard mladší, byl pro ni vždy velkou oporou. Hodně nám tehdy pomohli mí i synovi kamarádi,“ říká Andrea. 

A aby toho nebylo málo, objevila se u Richarda také epilepsie. Sama Andrea pracuje jako zdravotní sestra, díky tomu věděla, jak se o Richarda ve chvíli nouze postarat – záchvatu nebránit, počkat, než odezní, a poté nechat nemocného v klidu odpočívat. 

„Naštěstí jsme se dostali do Motola k doktorce Zárubové, které vděčíme opravdu za mnohé. Richard bere léky, které fungují, a epileptické záchvaty už prakticky nemá,“ popsala matka.

Nejčastější mozkové onemocnění

Právě epilepsie patří mezi nejčastější mozková onemocnění, které je charakterizováno opakovaným výskytem neprovokovaných epileptických záchvatů. Patří mezi nejčastější mozková onemocnění.

„Podle klasické definice jde o přechodnou poruchu funkce mozku, která je způsobena vysokou aktivitou nervových buněk. Mozek je přetížený, protože neurony generují vysokou aktivitu a všechny to dělají v jeden moment. Stejně jako když všichni fanoušci na stadionu skáčou do hesla „Kdo neskáče není Čech“. Aby byly všechny buňky aktivní najednou, je dobré pro činnost srdce, ale rozhodně ne pro mozek,“ popsal epilepsii lékař Přemysl Jiruška z Ústavu fyziologie 2. lékařské fakulty.

Mozek člověka s epilepsií funguje jako burza při kolapsu, říká vědec

Lidé s epilepsií často kvůli nepochopení a předsudkům z okolí svou nemoc před ostatními skrývají. Onemocnění zásadně ovlivňuje život většiny pacientů, léčba se ale neustále vyvíjí. V současné době například lékaři testují léky na mozkových buňkách.

„Nově experimentujeme s tím, jak v laboratorních podmínkách z krve vypěstovat buňky člověka, které odpovídají jeho mozkovým buňkám. Na těch bychom poté mohli testovat účinnost léků ještě před tím, než je dáme pacientovi,“ popsala Jana Zárubová z Centra pro epilepsie FN Motol. Právě v tomto centru se nakonec ocitl i Richard. 

V České republice nedávno vzniklo také Epileptologické výzkumné centrum, které sdružuje špičkové odborníky z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, 2. lékařské fakulty, Univerzity Karlovy, FN Motol, a Fakulty elektrotechnické ČVUT. Právě v tomto centru pracují vědci na výzkumu buněk.

Epilepsie a buňky

„Zatím jsme ve stádiu, kdy léky netestujeme, ale kultivujeme buňky. Zavedli jsme metodu pro vložení konkrétní pacientské mutace metodou CRISPR-Cas9, za kterou byla mimochodem letos udělena Nobelova cena. Nyní už zpracováváme lidské mutace genů konkrétních pacientů z Motolské nemocnice,“ popsal Jakub Otáhal z Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR a člen výzkumného centra s tím, že nyní pracují se třemi mutacemi tří pacientů s epilepsií. Odborníci začnou testovat léky na buňkách na jaře příštího roku. „Výhodou dané metody je, že se léky testují pro konkrétního pacienta v laboratoři, aniž bychom ho zatěžovali,“ zdůrazňuje Otáhal.

Nobelovu cenu získaly autorky jednoho z největších objevů 21. století

Lékaři se snaží vyvinout metody léčby, která by vždy byla šitá na míru danému člověku, zapůsobila s maximálním účinkem a s minimálními vedlejšími účinky.

Podle Jirušky je tento způsob testování léků směrem, jakým se léčba epilepsie bude v budoucnu ubírat. Navíc ve světě již existují případy, které dokazují, že je léčba úspěšná. 

„U dítěte s těžkou epilepsií a mentální retardací našli mutaci. Vědci zjistili, co jeho mutace způsobuje, jak se chová. Následně experimentálně ověřili, že na mutaci funguje lék, který se předepisuje na léčbu poruch srdečního rytmu. Takže dítěti na léčbu záchvatů nasadili tento druh léku a jeho epilepsie se výrazně zlepšila,“ popsal Jiruška s tím, že se jedná o případ ze Spojených států amerických.

„Vyskytují se pacienti, kteří jsou těžce léčitelní. V případě, kdy u daného pacienta nefungují již ověřené léky, pomůže právě tento personalizovaný přístup,“ popsal Otáhal. „Obrovská výhoda je v tom, že nevyvíjíme nové léky, nemusíme procházet všemi fázemi testování jako například při výrobě vakcíny na covid-19. My vlastně bereme léky, které jsou již schválené a testujeme jejich nové užití,“ dodal.

Testování na buňkách se pak nemusí vztahovat jen na léčbu epilepsie, může se využít u dalších onemocnění, které mají genetický podklad.

Příčina často bývá neznámá

Způsob léčby, na kterém odborníci nyní pracují, by tak v budoucnu mohl pomoci nejen Richardovi, ale v Česku dalším 80 tisícům lidí, kteří epilepsií trpí. Čtvrtinu z nich navíc tvoří děti, u kterých jde o jednoho z nejčastějších chronických onemocnění. 

Richard nyní navštěvuje učiliště pro pacienty s vícečetným postižením, kde pracuje s keramikou. Lyžování, fotbalu i tenisu, kterým se dříve s nadšením věnoval, se musel vzdát. Pravidelným pohybem se tak pro něj staly procházky. „Většinou chodíme společně, ale v okolí naší chalupy, kde to dobře zná, se prochází i sám. Ujde i 20 kilometrů,“ popsala s obdivem Andrea.

Hlavním projevem epilepsie jsou záchvaty, které mohou mít různou podobu. Projevují se například pouhým zahleděním, brněním končetin, výpadkem paměti nebo známými křečemi končetin se ztrátou vědomí. U většiny epileptiků lékaři příčinu nemoci neznají. Epilepsie se u člověka může objevit po úrazu, na základě vrozených odchylek vývoje mozku, nebo kvůli genetickým dispozicím. 

V současné době lékaři při správné a včasné diagnostice a farmakologické léčbě dostanou nemoc pod kontrolu až u 70 procent pacientů. Celosvětově má epilepsii více než 50 milionů lidí, v Evropě přes 6 milionů lidí, z toho přibližně 2 miliony dětí. 

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Ať stát nepomáhá plošně, ale cíleně, jinak poroste inflace dál, říká Horská

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, byl obviněn z uplácení

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Ruská raketa zasáhla na Ukrajině nákupní centrum, uvnitř bylo tisíc lidí

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Na Česko udeřily silné bouře, padaly několikacentimetrové kroupy

Silné bouřky se prohnaly v pondělí večer severem Čech. Severozápadně od Prahy udeřila takzvaná supercelární bouře, v...

Výdaje na léčbu Ukrajinců budou nižší, než jsme předpokládali, avizuje VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že výdaje na léčbu Ukrajinců budou letos o 100 milionů korun nižší, než kolik...

Advokáti za únikem informací v kauze DPP? Není to logické, pochybuje komora

O tom, že informace v aktuální kauze korupce v pražském dopravním podniku unikly do médií od advokátů, pochybuje...

Čekání na Babiše. Expremiér řekne, zda kandiduje na prezidenta, v listopadu

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš plánuje oznámit rozhodnutí ohledně své případné prezidentské...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Sex máme, říká Honza Dědek a jeho přítelkyně. Promluvili o svatbě i dětech

Moderátor a hudební publicista Honza Dědek (50) přizval k rozhovoru pro iDNES.cz i svou partnerku Terezu, se kterou se...