Současná opatření nestačí, musíme očkovat dva miliony měsíčně, říká Prymula

  • 397
Nynější opatření nejsou podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly dostatečná ani pro udržení současného stavu pandemie koronaviru. Důležité je, aby je lidé dodržovali, k razantnějším restrikcím už dojít nemůže, řekl Prymula v diskuzním pořadu televize Prima.

Úprava dosavadních vládních nařízení v boji proti koronaviru je podle Prymuly možná, půjde ale jen o „kosmetické úpravy“. Lze diskutovat o opatřeních v obchodech nebo ve školách. Změnit se může používání roušek a jejich náhrada za respirátory. Přistoupit k razantnějším opatřením už podle něj ale není možné, soudí.

„Je jednodušší na tři týdny ekonomiku zavřít a jet poté v nějakém zmírněném režimu. Lidi už ale takový režim nechtějí. Spíše už to bude kosmetické dolaďování opatření. Jaká razantnější opatření by mohla přijít? Šlo by maximálně vyměnit roušky za respirátory,“ řekl.

Základním problémem je, že až 40 procent lidí současná opatření nedodržuje. Trasování a eRouška pak podle něj mají menší význam, než se předpokládalo. Řešení situace vidí v očkování populace.

Přednosta Ústavu biochemie 3. LF Univerzity Karlovy Jan Trnka není za současného stavu pro rozvolňování. Diskutovat je podle něj možné o otevření alespoň částí škol za striktního a pravidelného testování žáků. Za klíčový problém od začátku pandemie považuje komunikaci vlády.

Nouzový stav na žádost krajů by byl protiústavní, píše Vystrčil Babišovi

Některá opatření by vláda podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky mohla revidovat. Nepřipadá mu rozumné, že kvůli uzavřeným provozovnám se služby poskytují u klientů doma. Bezpečnější mu připadá režim podle jasných pravidel v provozovnách. Důvody, proč lidé nedodržují opatření, jsou podle něj také ekonomické.

„Jsou to i ekonomické důvody, ale lidé toho mají už prostě dost. Místo, aby fungovala kadeřnictví, tak fungují provozy doma, což je jeden z příkladů. Zahnali jsme lidi do ilegality,“ zhodnotil Šonka.

Sněmovna ve čtvrtek neschválila žádost vlády o prodloužení nouzového stavu, na jehož základě kabinet omezoval většinu podnikatelských činností. Stav nouze by měl tak o půlnoci skončit. Vláda od pátku jedná s hejtmany o dalším postupu. Hejtmani zřejmě požádají o prodloužení nouzového stavu na 14 dní.

„Zpackané“ očkování

Podle Romana Prymuly bude k překonání pandemie nutné očkovat dva miliony dávek proti koronaviru za měsíc. I když budou očkovat praktičtí lékaři, nemocnice musejí dramaticky zvýšit objem denně očkovaných, řekl epidemiolog.

Dosud v Česku podle Prymuly nebyla vakcína, kterou by mohli praktici očkovat. „Zatím jsme neměli vakcíny, které nebyly z hlediska distribuce vhodné. Nemám nic proti tomu, aby to očkovali praktičtí lékaři, ale nebudou to taky chtít dělat všichni. Je nutné, aby poté došlo k očkování až 20 lidí u jednoho lékaře. Cílem je očkovat 50 až 80 tisíc lidí denně,“ řekl Prymula.

Česko jedná s AstraZenecou o vakcínách nad rámec unijní objednávky

Rychlé očkování je zásadní cestou z krize také podle Jana Trnky. „Je ale zpackané“, řekl. Chybí podle něj detailní vakcinační plán, přestože ministr zdravotnictví Jan Blatný tvrdil, že je vše připravené. „Pak tady vidíme, že máme 20 000 dávek AstraZeneca a bylo z nich za týden vyočkováno sotva tisíc. To je prostě průšvih,“ dodal.

Za „průšvih“ situaci označil i předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Považuje to ale za dílčí problém. Praktici jsou podle něj okamžitě připraveni začít vakcínou AstraZeneca očkovat. „Celá řada našich pacientů očekává, že bude očkována u svých praktických lékařů. Než hovořit o očkovacích centrech, tak při množství vakcín, které k nám chodí, tak se lidé dají naočkovat velmi rychle a jednoduše v ordinacích praktických lékařů,“ uvedl.

Lékaři jsou podle něj zvyklí očkovat proti chřipce či pneumokoku, v jedné ordinaci praktického lékaře je podle něj možné naočkovat proti koronaviru až deset lidí denně.

Chybou podle Prymuly bylo, že ministerstvo zdravotnictví nemělo distributora vybraného v soutěži. Za hlavní ale považuje nastavit systém tak, aby byl schopen zvládat statisíce vakcín, ne desítky tisíc, které se do Česka nyní dostávají. „To, kde se bude lámat chleba, to je opravdu, dejme tomu, březen, duben, květen, kdy opravdu to musíme vyočkovat, jinak máme jasný problém,“ uvedl.

Prymula také uvedl, že dojde k úpravě pravidel karantény pro očkované lidi. Změny, které přijalo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, označované za světovou autoritu, by měly příslušné orgány projednat příští týden.

„Lidé, kteří jsou kompletně očkováni, to znamená zpravidla 14 dnů po druhé dávce, by měli být bráni jako jedinci, kteří nemusí do karantény,“ uvedl. Platí ale určité výjimky například u lidí, kteří trpí těžkým onemocněním, dodal. Do karantény nyní musejí podle metodického pokynu podepsaného hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou i lidé, kteří byli proti koronaviru očkovaní.

Zdravotníci podle webu ministerstva zdravotnictví k nedělnímu ránu aplikovali v celé zemi zhruba 447 600 dávek vakcín. Proti viru očkují od loňského 27. prosince. Začalo se s vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech, od ledna i s látkou firmy Moderna. Ve čtvrtek začali aplikovat vakcínu AstraZeneca.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video