O útěku začal přemýšlet po soudním řízení, které proběhlo v Dárdžílingu 10. září. "Bylo mi jasné, že tíha celého případu je přenesena pouze na mne," sdělil v debatě se čtenáři na iDNES.cz. Tehdy soud zprostil viny doktora Šváchu z Akademie věd, zatímco jeho kolega, vědeckou institucí nezastřešený Kučera, si měl odsedět tři roky ve vězení. - čtěte Indický soud osvobodil entomologa Šváchu, Kučerovi dal tři roky
odpovědi EMILa KUČERy, KTERÝ UPRCHL Z INDIE DOMŮ, najdete ZDE |
Osud obou entomologů se tímto rozsudkem rozdělil. Zatímco Petru Šváchovi v cestě domů chyběl jen platný doklad - výstupní vízum, Kučeru čekalo odvolací řízení, které by se protáhlo na měsíce, v horším případě až roky.
Jednoho ze čtenářů zajímalo, jak celá kauza ovlivnila vztahy obou entomologů. "Sdíleli jsme s Petrem Šváchou celu, později hotelový pokoj a stav vzájemné tolerance nepřesáhl meze slušnosti," odpověděl Kučera s tím, že tak to vydrželo až do jeho odjezdu. "Samozřejmě jsme měli na řadu věcí odlišný názor a dovedli jsme si tyto věci otevřeně vyříkat," doplnil.
Někteří čtenáři chtěli vědět, zda svým nečekaným odjezdem nezkomplikoval cestu domů kolegy Šváchy. "Můj odchod rozhodně nezkomplikuje jeho návrat. Nyní už čeká jen na vydání výjezdního víza na české ambasádě v Dillí," odpověděl Kučera.
Jeho slova potvrdil dnes odpoledne i velvyslanec v Indii, Hynek Kmoníček. "Šváchův případ je uzavřen, odjezd Kučery mu tedy v demokratické zemi nemůže nic zkomplikovat. Švácha a Kučera jsou jiní lidé, jiné případy, s jiným rozsudkem," vysvětlil Kmoníček.
Neznalost neomlouvá, ale...
A co Kučerovi pomohlo v cestě domů? "Za peníze lze vyřídit všechno," odpověděl lakonicky s tím, že celou akci zorganizoval z Indie. "Nepálské vízum jsem si koupil, zaplatil jsem přitom pokutu i úplatek. Na indické vízum se mě nikdo neptal," vysvětlil zdánlivě jednoduchou cestu z Indie, kde postrádal hlavně své blízké.
"Nebylo to jednoduché, počítal jsem s rizikem," podotkl v rozhovoru. Svou situaci v Indii však viděl jako bezvýchodnou, bez možnosti dobrat se spravedlivého soudu.
Kučera souhlasí s názorem jednoho ze čtenářů, a to, že neznalost zákona neomlouvá. "Za porušení Biodiversity Act by nám však příslušela pokuta. Obvinění z Wildlife Act bylo podvodné a vždy jsme jej odmítali," napsal v on-line.
"Bránit se takto vykonstruovanému procesu je velice složité, zejména pokud se v den rozsudku dozvíme, že náš právník, který nás má hájit, celou dobu spolupracuje s druhou stranou a dokonce se domlouvá se soudcem a lesníky, jak s námi naložit," popisuje až neskutečnou realitu Kučera.
Podle jeho mínění to jen potvrzovalo teorii, podle které chtěly indické úřady vytvořit z případu českých entomologů jakýsi exemplární příklad coby výstrahu pro ostatní nezákonné sběrače hmyzu. "I proto byla šance užití úplatků během celé kauzy mizivá," řekl.
Indie teď může podle ministerstva spravedlnosti požádat Českou republiku o vydání Kučery. Ta ho ale vydat nemusí. "V takových případech Česká republika své občany nevydává. Ministerstvo ale nehodlá dělat v případu Kučery žádné kroky, dokud ho neosloví indická strana," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Zuzana Steinerová.