„Kotlíkové programy běží každý rok a mají i jiné podmínky. Letos jsou zaměřeny na nízkopřijmové domácnosti, pro které zvedáme výši podpory na 95 procent, umožňujeme zálohy na práce a výměnu kotle,“ sdělila ministryně Hubáčková pro iDNES.cz.
Hubáčková potvrdila, že vláda do programů žádné nové prostředky nealokovala. „Všechno jde z evropských peněz,“ dodala po tiskové konferenci.
Lidé mohou žádat o dotace na výměnu starého kotle do 31. srpna letošního roku. Pokud mají příjmy do 14 242 korun, stát jim pokryje 95 procent nákladů na výměnu. Dotace se dá využít na výměnu kotle na dřevo nebo uhlí nižší než 3. třídy za kotel na biomasu, tepelné čerpadlo a plynový kondenzační kotel. Program administrují jednotlivé kraje, některé jej už spustily, například Plzeňský kraj. Ostatní kraje by se měly přidat v květnu či červnu.
Kotlíkové dotaceDotace má pokrýt 95 procent nákladů, ale nejvýš do 130 000 korun u pořízení kotle na biomasu a do 180 000 korun u tepelného čerpadla. Pokud si lidé objednali výměnu kotle do konce dubna, nebo už nový kondenzační kotel mají, mohou získat podporu do 100 000 korun. Předem je možné získat 60 procent částky. Výdaje se proplatí i zpětně, když se výměna provedla letos po 1. lednu. Lidé, kteří o dotaci na kotel požádali, a nyní se rozhodnou pro jiný zdroj, mohou žádost ještě upravit. Zdroj: ČTK |
Podle náměstka ministerstva životního prostředí Jana Kříže se zájemci s nižším příjmem mohli od loňska v krajích registrovat a zájem o dotace je velký. „Evidujeme žádosti za tři miliardy korun, a to se výzvy ještě nerozeběhly,“ uvedl Kříž. Pokud by byl podle něj zájem vyšší, dají se využít případně další peníze z Národního plánu obnovy.
Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Jurečky vytipovala 12 tisíc potencionálních příjemců dotací, které oslovila emailovou zprávou o možnosti výměny. „Kampaň ještě doprovodíme roll-upy a plakáty, umístěnými na 100 pobočkách po celé České republice a zapojíme sociální sítě,“ dodal Jurečka
S plánem na dotace pro nízkopřijmové domácnosti přišlo ministerstvo životního prostředí už v minulém volebním období pod vedení Richarda Brabce. Loni kraje zjišťovaly, zda by byl o tuto podporu zájem. Letos se program spouští.
Úspory a zateplování
Dalším chystaným programem bude takzvaná Nová zelená úsporám Light, která by měla motivovat občany k drobným úsporným opatřením jako je zateplení střechy, půdy a podobně. Program bude cílit rovněž na nízkopřijmové občany a půjde do něj zhruba 1 miliarda z výnosů z emisních povolenek, realizovat by se mohlo podle Hubáčkové až 15 tisíc renovací.
Nejvíce znečišťují domácnosti. Stojí je to přes osm tisíc ročně, říká studie |
„Pro stát je výhodnější podpořit domácnosti, aby zvýšily svou energetickou nezávislost, než je každý měsíc dotovat pomocí sociálních dávek. Je třeba udělat takové kroky, aby bylo pořízení solárních panelů, tepelného čerpadla nebo zateplení budovy dostupné pro každou rodinu v Česku,“ řekl k novému programu Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
Změny v podporách
Příspěvek na bydleníNa příspěvek na bydlení mají nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, podnájemníci i lidé ve zkolaudovaných objektech k rekreaci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka pak odpovídá rozdílu mezi výdaji nejvýš do státem stanovených normativních nákladů a 0,3násobkem či 0,35násobkem příjmu. Zdroj: ČTK |
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na tiskové konferenci doplnil, že vláda chce chystat další programy na podporu nízkopřijmových občanů, o kterých bude informovat v budoucnu. Ministerstvo začalo podle jeho slov pracovat na návrhu úpravy takzvaných normativních nákladů, které slouží k výpočtu podpory od státu.
„Pracujeme teď na aktualizaci normativů, ten proces už běží. Oslovil jsem ministra průmyslu a obchodu, potažmo ERÚ, aby nám dodali podklady a predikce,“ řekl Jurečka. Pokud by se podle něj normativy upravily například od července, lidé by dostali vyšší příspěvek na bydlení už za druhé čtvrtletí. Podpora se stanovuje za předchozí tři měsíce, dodal šéf resortu.
Ministr řekl, že jeho úřad debatuje s ministerstvem průmyslu i o případných sociálních tarifech k úhradě energií. Podle Jurečky by se jejich definice mohla dostat do nového energetického zákona.
Válka ovlivňuje i kotlíkové dotace, o plynové kotle je minimální zájem |
Vláda již v minulosti připravila několik opatření, které reagovaly na růst inflace a cen energií. Ministerstvo životního prostředí prosadilo posun zákazu provozu starých neekologických kotlů o 2 roky. To by mělo pomoci více než 150 tisíc domácnostem, které starý kotel vyměnit zatím nestihly.
Kabinet dále rozhodl o snížení spotřební daně na pohonné hmoty, zrušil silniční daň a přimíchávání biosložek, mimo to rozšířil příspěvek na bydlení a provedl zákonnou valorizaci důchodů.
Vláda hovoří o energetické soběstačnosti obyvatel a obcí. Mnoho odborníků dlouhodobě volá po zákonu o komunitní energetice, který by umožnil bytovým družstvům a dalším skupinám například společnou investici do obnovitelných zdrojů. Přípravu zákona vláda slibuje v programovém prohlášení do konce letošního roku.
S růstem cen energií a opouštěním ruského plynu by mohly pomoci právě obnovitelné zdroje a energetické úspory. „Rozjeli jsme několik dotačních programů, abychom rychleji přešli na obnovitelné zdroje. Uvažujeme o navýšení peněz, které do těchto programů jdou. Chtěli bychom podpořit občany tak, aby masivněji přecházeli na jiné systémy vytápění, například na tepelná čerpadla,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz ministryně Hubáčková.