Endoprotéza slaví padesátiny. Nový kyčel mají čím dál tím mladší lidé

  15:14aktualizováno  15:14
Na 1. ortopedické klinice v Praze se 19. února 1969 uskutečnila přelomová operace. Ortoped Oldřich Čech implantoval první totální endoprotézu kyčelního kloubu v celém východním bloku. Pacientkou byla osmapadesátiletá žena, které kloub zničila artróza. Operace trvala přes hodinu, žena s implantátem žila dalších 20 let.

„Artróza kyčelního kloubu se neuměla léčit. Náhrada kyčelního kloubu tento problém vyřešila,“ popsal Čech zákrok, který se poprvé uskutečnil před padesáti lety. Za celou svou kariéru pak provedl dalších více než sedm tisíc podobných operací. „Podle mě je to jeden z největších pokroků v medicíně po druhé světové válce,“ dodal Čech.

Oldřich Čech zkušenosti načerpal na ortopedické klinice ve švýcarském Saint Gallenu. Metoda endoprotéz založených na náhradě kloubní hlavice kovem zacementovaným do kosti a kloubní jamky z polyetylenu se do Evropy z USA dostala začátkem 60. let, do Československa pak o devět let později. Přídělový systém tehdejšího komunistického režimu však neumožňoval dovážet dostatek kloubních protéz ze Švýcarska.

„Když jsem vystudoval medicínu, nastoupil jsme na ortopedii nemocnice na Kladně. Jezdili jsme tam s Poldováky na lyže,“ popsal Čech počátky jednání s ocelárnami Poldi Kladno. S jeho pomocí se podařilo v roce 1972 vyvinout vlastní typ endoprotézy, který byl označen Poldi-Čech.

„Ukázalo se, že všechny západní protézy tehdejší doby se uvolňovaly a lámaly. My jsme udělali velmi masivní dřík, dala se proto dobře operovat,“ vysvětlil Čech. Podle něj se jich v Československu a později v Česku voperovalo několik milionů.

Endoprotézy vyžívají stále mladší pacienti

Při operaci se nahradí horní konec stehenní kosti a jamka kyčelního kloubu. Tento postup se nezměnil. „Co se proměnilo, je technologie výroby endoprotéz,“ uvedl přednosta Ortopedicko-traumatologické kliniky 3. lékařské fakulty Martin Krbec. 

Počet endoprotéz každý rok roste. Zatímco v roce 2003 jich bylo 69, v roce 2012 jejich počet stoupl na 438. „Nárůst reoperací endoprotéz v tuto chvíli kopíruje nárůst jejich primooperací,“ uvedl Krbec. Navíc podle něj stárne populace a řada lidí ve vyšším věku je na tom fyzicky dobře a chtějí sportovat. Také však endoprotézy užívají i mladší lidé.

„Zatímco dříve se soudilo, že protéza je pro pacienty nad šedesát let a více, protože má omezenou životnost, dnes víme, že má relativně delší životnost, že se dá i vyměňovat, a proto se někdy přistupuje k indikaci i v mladším věku, pokud je to nutné,“ vysvětlil. Nejčastějšími důvody pro implantaci jsou podle Krbce artróza a záněty kloubů.

Kamenem úrazu endoprotéz je podle Krbce jejich případné uvolnění, další slabinou mohou být různé povrchy, například když hlavice proti jamce klouže. Jako první se využíval kov vůči polyethylenu, v posledním desetiletí je pak hitem keramika. „Koeficient tření mezi těmito dvěma povrchy je nejnižší,“ dodal Krbec. Nevýhodou podle něj je, že je tvrdá a mohlo by hrozit mechanické poškození.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Když lapají vaše dítě. Jak ho lze chránit před sexuálními predátory?

Psychoterapeutka Jitka Jeklová

Jak poznat, že se dítě stalo obětí sexuálního predátora? Začne se měnit před očima a rodiče by si toho měli všimnout,...

Hrubému hrozí čtvrtý vyhazov. Na zámku Štiřín pracuje už pětatřicet let

Václav Hrubý, ředitel hotelového zařízení Zámek Štiřín, před stylizovaným...

Málokterý státní zaměstnanec vykazuje takovou schopnost „přežití“ jako on. Ředitel zámku Štiřín Václav Hrubý tam...

Odmítám, že bych se dopustil korupčního jednání, říká šéf firmy Kapsch

Ředitel firmy Kapsch Karel Feix (16. května 2019)

Tři měsíce po policejní razii ředitel firmy Kapsch Karel Feix vysvětluje v rozhovoru pro MF DNES, proč se v brněnském...

Najdete na iDNES.cz