Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Povolenky pro domácnost? Česko potřebuje vizi, odkládáním si škodí, míní experti

  18:30
Česko odkládáním schválení emisních povolenek pro domácnosti škodí především samo sobě, shodují se experti. Nejistota může ovlivnit rozhodování firem. „Riskujeme, že Česko nebude atraktivním místem pro firmy, které chtějí investovat do inovací,“ říká Štěpán Vizi z Centra pro dopravu a energetiku. Pokud Česko povolenky neschválí, musí přijít s jinými nástroji k dosažení klimatické neutrality.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Podle Vizi Česko ale potřebuje jasnou strategii toho, jak provede zelenou transformaci. Nejistota totiž může zásadně ovlivnit velké firmy a jejich dlouhodobé plánování.

„Pokud Česko nebude mít jasný plán, jak tyto zdroje využít, a budeme transformaci jen odkládat, negativně to ovlivní ekonomiku,“ říká. Dodává, že jde o velké investice, na které může Česko čerpat peníze z evropských fondů. Ty jsou ale k dispozici jen do roku 2030.

„Z hlediska dopadu na českou ekonomiku je transformace pozitivní a jejím odkládáním riskujeme, že Česko nebude atraktivním místem pro firmy, které chtějí investovat do inovací, úspor energie, čisté energetiky a podobně,“ dodává.

Investice do inovací by se mohly týkat dekarbonizace firem, přechodu na jiné zdroje energie, jako například na solární panely nebo úspornější kotle. Pokud by povolenky zasáhly i oblast dopravy, firmy závislé na logistice by mohly zvažovat investice do elektromobilové nebo jiné šetrnější dopravy.

Společnosti tím pádem neví, jaké podmínky se na jejich podnikání budou vztahovat a také jak vysoké částky by případně musely za povolenky platit.

Na emisní povolenky pro domácnost je čas, míní Fiala. Chce jednat o jejich zmírnění

S tím souhlasí i analytička Kateřina Kolouchová z organizace Fakta o klimatu. „Strategiemi dává vláda české společnosti, ale i byznysu a průmyslu jasnou předvídatelnost. Některé průmysly svoje investice plánují na roky dopředu a potřebují vědět, co vláda v tomto ohledu plánuje a jaká opatření plánuje přijímat,“ vysvětluje.

Podle Kateřiny Davidové z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM může být zavedení povolenek pro Česko také příležitostí. „Díky zavedení emisních povolenek na fosilní paliva v dopravě a ve vytápění budov bude mít vláda k dispozici miliardy z výnosů, které bude moci investovat tam, kde je to nejvíce potřeba,“ říká.

Část peněz podle ní bude moct být využita i na přímé kompenzace mikropodnikům a nejvíce zranitelným domácnostem. Pomoc by tomu mohly i dotační programy, na které by vláda využila peníze z povolenek. Domácnosti by tak vláda mohla motivovat k využívání solárních panelů nebo ekologičtějších kotlů.

„Pokud vláda rozumně využije výnosy z povolenek, tak dojde ke zlepšení ve všech oblastech. Ekologičtější způsoby vytápění či dostupnější a levnější veřejná doprava zkvalitní lidem život, sníží negativní dopady na jejich zdraví a ve výsledku i ušetří peníze,“ uvedla.

Pohnojil jste to, vyčetl Havlíček Fialovi emisní povolenky pro domácnosti

Podle analytičky portálu Evropa v datech Kateřiny Novotné budou z povolenek profitovat i další odvětví, a to především podniky a firmy, které budou nabízet „čisté“ technologie.

„Problém je, že řada těchto technologií, například solární panely, pochází ze třetích zemí, velmi často z Číny. Naším zájmem by mělo být, abychom dokázali tyto technologie ideálně produkovat na území Evropy, respektive Česka,“ objasnila.

Co když Česko nepřijme strategie?

Pokud by Česko nové opatření nepřijalo, hrozí mu vysoké pokuty. Podle expertů ale taková situace hrozí v naprosto krajním případě. Cílem Evropské unie podle nich není státy trestat, ale motivovat je k tomu, aby strategie přijaly.

„Co se týče postihů za nedodržení evropských zákonů, respektive situaci, kdy členský stát neimplementuje zákon přijatý na evropské úrovni do svého právního řádu, jedná se o takzvaný Infringement procedure (Postup při porušení předpisů, pozn. red). Tento proces má svá pravidla a týká se opravdu významných porušení evropského práva. Nejprve přichází upozornění, země mají možnost problém odstranit. Finanční sankce jsou poslední možností a musí je uložit Soudní dvůr,“ uvedla Novotná.

Dodává také, že Česko by muselo upozornění Evropské unie na nepředkládání dlouhodobých strategií ignorovat několik let, aby došlo na pokuty.

Nespadnout do chudoby. Hledá se plán, jak zmírnit dopad emisních povolenek

Podle Vizi je peněžní sankce obvykle až poslední možnost, o které rozhoduje Soudní dvůr Evropské unie, který zohledňuje, o jak závažné porušení práva se jedná. „Může pak například udělit pokutu za každý den, po který stát neplní své povinnosti,“ vysvětluje.

Klimatická neutralita do roku 2050

Přestože ministr financí Zbyněk Stanjura v půlce července uvedl, že se Česko pokusí prosadit zrušení, nebo alespoň podstatné odložení začátku účinnosti systému emisních povolenek pro domácnosti, nebude to podle expertů tak jednoduché.

Česko se totiž zavázalo v rámci Evropské unie k dosažení klimatické neutrality do roku 2050, jehož součástí je i vypracování národního klimaticko-energetického plánu. V něm také země představí, jakým způsobem chtějí klimatické neutrality dosáhnout. Jedním z možných nástrojů mohou být právě povolenky na bydlení nebo dopravu.

„Česko má povinnost připravit aktualizovanou podobu Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu, ve kterém si stanovíme, jak chceme naplnit cíle, ke kterým jsme se už zavázali. Jde například o rozvoj obnovitelných zdrojů, investice do úspor energie a samozřejmě snižování emisí skleníkových plynů. A je čistě na Česku, aby si stanovilo, jakým způsobem chce těch cílů dosáhnout,“ uvedl k povolenkám Vizi.

Vláda projedná, kdo získá peníze z emisních povolenek. Napříč resorty panují neshody

Přestože měl být jeden z klíčových dokumentů – Politika ochrany klimatu, podle evropských termínů aktualizován nejpozději do 1. ledna 2025, dává podle Vizi největší smysl schvalovat dokument společně s dalšími dvěma – se Státní energetickou koncepci a Národním energeticko-klimatickým plánem. „Do velké míry se navzájem doplňují, vycházejí ze stejných předpokladů a je důležité, aby byly navzájem sladěné,“ dodal.

V rámci schvalovacího procesu odeslala řada zemí dokument se zpožděním, kromě Česka například i Německo nebo Francie. Finální verzi národního klimaticko-energetického plánu dosud předložili Evropské komisi Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Nizozemsko a Švédsko.

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

Slibovali teslu, dodali trabant. Stavbaři a obce tepou digitalizaci

  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm vyhlásila pátrání. V úterý odpoledne byl však nalezen v Praze mrtvý. Podle prvotních informací nic...

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

Premium

Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu Bidenova administrativa dala povolení. Ta ovšem dlouho nebyla přesvědčena, že zrušení restrikcí...

3. září 2024  16:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesmím koupit ani lego. Otci umírajícího Vilíka vadí podmínky Donia

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio vybírali peníze na strávení společných chvil s umírajícím synem. Sarkom měkkých tkání znamená, že malý bojovník má před sebou poslední měsíce života. Otec...

30. srpna 2024  16:20

Třímetrový kráter, menší požár, ale bez zranění. Chemička po odstřelu znovu ožívá

Pyrotechnici dnes po poledni odpálili nevybuchlou leteckou pumu v areálu chemičky u Litvínova. Řízený odstřel nikoho nezranil, přestože při něm vypukl jeden menší požár. Do areálu se mohou vracet...

30. srpna 2024  8:32,  aktualizováno  14:21

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci Hejčíně oprávněné nadšení. Po dvou letech ovšem rostliny, které olomoucký Green Wall zdobily a...

5. září 2024  14:42

Chtěli zničit vosí hnízdo, nešťastně zapálili střechu bazénu v Českém Krumlově

Jihočeští hasiči zasahují u požáru střechy plaveckého bazénu v Českém Krumlově. V budově nikdo nebyl, nikdo se tedy nezranil a hasiči nemuseli ani nikoho evakuovat. Vyhlásili ovšem třetí stupeň...

7. září 2024  11:15,  aktualizováno  13:53

Blanské ČKD v rukou Rusů poslal soud do úpadku, firma dluží přes 300 milionů

Krajský soud v Brně poslal strojírenskou společnost ČKD Blansko Holding do úpadku, vyplývá z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Věřitelé mají nyní dva měsíce na přihlášení pohledávek....

7. září 2024  13:28,  aktualizováno  13:37

Němci cvičili s jadernými bombami. Mají zvládnout třikrát silnější než v Hirošimě

Na Edwardsově letecké základně v Kalifornii se v těchto dnech objevily dvě německé stíhačky typu Tornado, které nesly pod trupem jadernou bombu.

7. září 2024  13:16

Češi hasí v Koreji trable kolem jádra. Lipavský projedná Dukovany i letadla

Premium

V neděli odlétá na oficiální návštěvu Koreje ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Bude jednat o rozvoji vzájemné spolupráce, a to nejen v oblasti jaderné energie, bude se také snažit otevřít cestu...

7. září 2024

Přírůstek do královské rodiny. Princ s princeznou čekají čtvrtého potomka

Švédský královský dvůr oznámil šťastnou novinku. Princ Carl Philip (45) a princezna Sofia (39) budou čtyřnásobnými...

Přes rok jsem se líbala s ženou, manžela už nic nepřekvapí, říká Ryška

Jde z jednoho natáčení do druhého, přesto Kristýna Ryška neuvažuje, že by opustila rodný Rožnov pod Radhoštěm a...

Kočičí žena Jocelyn Wildensteinová ukázala, jak vypadala před plastikami

Jocelyn Wildensteinová (82) má za sebou nespočet plastických operací, které ale popírá. Kvůli tomu, jak po úpravách...

Nechávám si odsát tuk z břicha a chodím pravidelně na botox, říká Alice Bendová

Alice Bendová vypadá ve svých padesáti letech skvěle. Herečka otevřeně přiznává, že si občas ráda pomáhá kosmetickými...

Konec střídavé péče, jednodušší rozvod. Co změní novela občanského zákoníku

Novela občanského zákoníku přináší několik klíčových změn v oblasti rozvodů, péče o děti a vymáhání výživného. Tyto...