Lék Ivermektin | foto: Profimedia.cz

EMA nedoporučuje Ivermektin proti covidu, v Brně jím budou léčit dál

  • 371
Evropská léková agentura (EMA) nedoporučuje používat lék Ivermektin k léčbě nemoci covid-19. Připustila, že může blokovat replikaci viru, avšak v mnohem vyšších dávkách, než jaké jsou povoleny. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že přípravek lze v Česku stále podávat v rámci experimentální léčby, také svatoanenská nemocnice v Brně jím bude podle svého vyjádření léčit i nadále.

„EMA přezkoumala nejnovější důkazy o použití Ivermektinu k prevenci a léčbě covidu-19 a dospěla k závěru, že dostupné údaje nepodporují jeho použití pro léčbu mimo klinické studie,“ uvádí se na stránkách lékové agentury.

Podle zjištění lék sice může blokovat replikaci viru SARS-CoV-2, avšak při mnohem vyšších koncentracích, než kterých lze dosáhnout při povoleném dávkování. Jak navíc EMA podotýká, většina studií byla provedena na malém vzorku a lišila se různým dávkováním i užíváním dalších léků.

Jak EMA varuje, nelze také vyloučit toxicitu, pokud je přípravek podáván ve vyšších dávkách.

Ivermektin v Česku lze dále podávat

Podle ministerstva zdravotnictví se na stanovisku, které umožnilo zdravotnickým zařízením podávat přípravek podle uvážení lékaře, nic nemění. I nadále tak bude možné Ivermektin užívat k experimentální léčbě, tedy s informovaným souhlasem pacienta.

Také brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny již uvedla, že lék bude využívat i nadále. „Pro náš postup je určující stanovisko ministerstva zdravotnictví a Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL), které nám podle našeho klinického zvážení umožňuje tento lék využívat,“ uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek.

Česká republika na začátku března obdržela 10 tisíc balení přípravku za zhruba 15 milionů korun. Toto množství mělo původně pokrýt léčebné potřeby 20 tisíc pacientů.

Ministerstvo umožnilo nemocnicím dávat pacientům Ivermektin

Ne všichni ale soihlasí, že lék má pozitivní účinky. Ivermektin odmítla podat pacientovi například Fakultní nemocnice Motol. „Pacienti FN Motol dostávají veškerou možnou lékařskou péči a všechny schválené humánní léky jsou v nemocnici dostupné. Žádné donesené veterinární přípravky pacientům podávané nejsou a nebudou,“ uvedlo zařízení nedávno na Facebooku.

Naopak Rezek z Fakultní nemocnice u svaté Anny již dříve uvedl, že nemocnice má zkušenost u malého vzorku pacientů, avšak že se podařilo propustit větší procento pacientů, než je průměr u léčených bez použití tohoto léku.

Můj kůň stoná, lžou lidé veterinářům. Snaží se dostat k Ivermektinu

„Nezaznamenali jsme ani žádné nežádoucí účinky, pacienti ho dobře tolerovali, výsledky naznačovaly pozitivní efekt a byly příslibem pro další použití,“ řekl.

Až stonásobek běžné dávky

V rámci Evropské unie jsou tablety s Ivermektinem schváleny pro léčbu některých parazitických onemocnění, například napadení červy. Ivermektin je také povolen k veterinárnímu použití pro zvířata.

Jak dříve potvrdila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová, většina studií o Ivermektinu je neúplná. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se zase nechal slyšet, že přípravek není vhodný ani efektivní pro léčbu covid-19. Sám by si jej podle svých slov nevzal.

„Bylo vyvoláno očekávání, kterému rozumím, ale nebude naplněno. Není to primárně lék na koronavirus. Může mít určité pozitivní výsledky, ale neměl by být ve velkém a všemi používán. Chci extrémně varovat před tím, aby se jej lidé snažili koupit nebo sehnat pod rukou jeho veterinární variantu,“ apeloval Blatný. Lék totiž může fatálně poškodit játra a ledviny.

„Ivermektin prokazuje v laboratorních podmínkách účinek na množení viru, k jeho dosažení je ale zapotřebí podat až stonásobek běžné dávky. Klinické studie s podáváním přípravku u covidu-19 vykazují protichůdné výsledky a jsou kritizovány pro malé počty pacientů a metodické chyby,“ uvádí ve stanovisku skupina lékařů, mezi kterými je podepsán například náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý nebo předseda Sdružení praktický lékařů Petr Šonka.

Ivermektin v březnu nedoporučila ani Světová zdravotnická organizace: 

9. března 2021

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video