Majitel domácnosti i dodavatel elektřiny tak budou mít okamžité údaje. Nové přístroje mají od letošního srpna umožnit lidem sdílet elektřinu napříč odběrnými místy. „Typicky se jedná o odběrná místa, která využívají elektrické vytápění nebo elektrický ohřev vody, případně obojí,“ zmínila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová, kterých domácností se výměna týká.
Chytrý elektroměr doposud mají jen majitelé fotovoltaiky. „V tuto chvíli distributor neví, kdy elektřinu spotřebováváte. Dozví se to z odečtu a vyúčtování. Pakliže to bude vědět s přesností na 15 minut, dokáže díky tomu optimalizovat nákup elektřiny a nabídnout lidem nižší ceny,“ řekl MF DNES Arsen Lazarevič ze srovnávacího serveru Ušetřeno.cz.
Lidé vybavení chytrým elektroměrem navíc mají nárok požádat o spotový tarif, kdy se cena mění každou hodinu. Nízká bývá o víkendech a v noci. A mohou podle toho pouštět spotřebiče a ušetřit. Instalace nových elektroměrů už začala. Nejvíce jich vymění ČEZ distribuce, na jehož území se změna týká 800 tisíc míst. Prvních 150 tisíc zákazníků ČEZu už zařízení má.
Start nové energetiky se blíží. Datové centrum má začít fungovat od srpna |
Další dodavatel, EG.D, člen skupiny E.ON, distribuující elektřinu na jihu Čech, jich již 35 tisíc nainstaloval. Dalších 560 tisíc jich chce namontovat do roku 2027. Chytrým měřením vybaví i všechna dvoutarifní odběrná místa, což ani zákon nepožadoval. Pražská energetika s výměnou začne příští rok na jaře.
V Praze půjde o návštěvu 80 tisíc domácností. „Prioritní je pro nejbližší období osazování odběrných míst, která se budou chtít zapojit do sdílení a která mají výrobnu elektřiny,“ sdělil mluvčí PRE Karel Hanzelka.
V srpnu bude spuštěno Elektroenergetické datové centrum společně s novým způsobem sdílení elektřiny, kdy majitel fotovoltaiky bude moci své „přetoky“ elektřiny prodávat. Každé odběrné místo za činnost datového centra zaplatí pětikorunu měsíčně.