Prahou na elektrokoloběžce. Na silnici není bezpečná, říká reportér

  14:53aktualizováno  14:53
Turisté i našinci, kteří kličkují Prahou mezi chodci na zelenobílých elektrických koloběžkách firmy Lime, pijí krev Pražanům už několik měsíců. Dá se ale na nich vůbec jet ohleduplně a bezpečně? Reportér MF DNES to vyzkoušel. Po instruktáži mluvčího firmy Lime Michala Marka v pátek projel Prahu z jednoho konce na druhý – ze stanice metra Strašnická k metru Radlická. Ujel 12 kilometrů.

Reportér MF DNES projel Prahu na elektrokoloběžce (13. září 2019). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Koloběžky s elektromotorem se prodávají v obchodech za cenu kolem deseti tisíc korun a jezdí na nich už i děti. Vozítka sice působí roztomile, ale zdání klame. V zahraničí už způsobila koloběžka i smrtelné nehody.

V Londýně v červenci zemřela při jízdě na koloběžce žena, kterou srazil náklaďák na kruhovém objezdu. Ve Španělsku naopak loni dva mladíci na koloběžce srazili a zabili devadesátiletou stařenku.

Na tachometru 23,7 km/h

Mluvčí skoro déle vysvětloval, jak mám parkovat, než jak mám jet. Kvůli špatně zaparkovaným koloběžkám totiž vyhání radní Prahy 2 firmu Lime ze svého území.

Nedivím se turistům, že jezdí na chodníku. Pud sebezáchovy mě tam hnal hned po startu, protože na hlavní Vršovické třídě jsou pruhy pro auta prostě úzké a chodník skoro tak široký jako silnice.

Fotogalerie

Po chvíli za mnou jela šňůra aut, když se mě šoféři báli předjet. Poté za mnou jela několik desítek metrů v Nuslích krokem dokonce i tramvaj, než jsem měl kam uhnout.

Existuje ještě jeden důvod, který koloběžkáře svádí k jízdě na chodníku. Stroj s malými kolečky a vysokou rychlostí se na dlažbě tak otřásá, že je jízda takřka nesnesitelná.

Vymlátil jsem se málem jen jednou. To když jsem chtěl na Karlově náměstí dát na dlaždicích a tramvajových kolejích znamení o změně směru levou rukou jako na kole a začal zatáčet. Naštěstí jsem to ubalancoval. Mluvčí Lime Marek mě pak poučil, že je lepší dávat znamení o změně směru nohou.

Vynadali mi také jen jednou. To když jsem jel po chodníku po Palackého mostě a chodec, který šel naproti, se na mě podíval a ke svému kamarádovi suše pronesl: „No, tohle je taky hrozný.“

Jízdu jsem si naopak užil nejvíc na cyklostezce v parku. Cyklistické pruhy na silnici jsou v Praze naopak bídné. Zničehonic končí, aby se zase po pár kilometrech někde objevily. Byl jsem si vědom toho, že jsem chvíli porušoval předpisy, ale nešlo to jinak. Aspoň když jsem míjel chodce, skoro jsem zastavil, ale zase jsem nebrzdil plynulý provoz aut. Bylo vidět, že řidiči se obávají člověka na koloběžce a jeho nestability víc než cyklisty. 

Když jsem se sklonil, abych nekladl takový odpor vzduchu, měl jsem na digitálním tachometru 23,7 kilometru v hodině. Vezl mě elektromotor, obě nohy jsem měl na stupátku. To už je slušná rychlost, protože se udává, že cyklista na kole jede průměrně 20 kilometrů v hodině.

Pro zajímavost, s elektrickou koloběžkou Lime můžete jet i jako s běžnou koloběžkou a odstrkovat se bez použití elektromotoru (ovládá se prstem a páčkou). Na vlastní pohon jsem jel maximálně 18 kilometrů v hodině.

1 500 koloběžek pro Prahu

Firma Lime má podle Marka dnes rozmístěných asi 1 500 koloběžek. S městem se snaží domluvit na jejich provozu, ale s druhým pražským obvodem je pořád ve válce.

Místostarosta Prahy 2 Jan Korseska na začátku září firmě pohrozil, že pokud její klienti budou dál odkládat na jejím území koloběžky, radnice na ni podá trestní oznámení.

V Brně zase v srpnu jiná koloběžkářská společnost Bird pohoršila místní radní, když koloběžky rozmístila v ulicích bez jakéhokoli předchozího jednání.

Podtrženo sečteno, asi se z uvedených důvodů prohánět pravidelně na e-koloběžce nebudu. Ostatně mluvčí Marek v úvodu před jízdou prohodil i to, že „rozestavění koloběžek po městě je i určitým apelem, aby Praha zlepšila infrastrukturu pro cyklisty“.

Firma Lime přesto chystá expanzi do Brna, kde už má konkurenci, a v budoucnu snad i do dalších českých měst. Všudypřítomné koloběžky asi nikdo nezastaví.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

Lékaři mohou díky novému přístroji převážet k transplantaci bijící srdce

Nová metoda s pomocí přístroje simulujícího tep umožnila převézt pro transplantaci bijící srdce. Na začátku října ji...

Nepít alkohol je normální, vzkazuje kampaň. K abstinenci nenutí

Kampaň Nepít alkohol je normální upozorňuje na rizika lihovin prostřednictvím televizních spotů České televize. Mimo...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz