Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. května 2022 Vladimír

Energetický byznys plný šmejdů. Hromadně obírají opět často seniory

  0:01aktualizováno  9:19
Devět z deseti firem, které zprostředkovávají dodávky energií a lákají lidi na vidinu levnější ceny, podvádí. Vyplývá to z kontrol České obchodní inspekce, které probíhaly od léta do současnosti. Některé ze společností navíc při kontrolách nespolupracují s inspektory a dvě za to už dostaly pokuty.

„Od května jsme provedli 27 kontrol, při 23 z nich jsme zjistili porušení zákona,“ říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. To je 85 procent. Kontrolované firmy například zatajovaly lidem informace o mimosoudním řešení sporů nebo o reklamacích. A nejen to. 

Podle Fröhlicha přesvědčují lidi o nižších cenách za elektřinu a plyn, ale po podpisu smlouvy se objeví skryté poplatky. Nebo jim slibují, že přestup k jinému dodavateli energií je zdarma a dobrovolný, ale když lidé podepíší smlouvu o vstupu do aukce či výběrového řízení na nového dodavatele, už musí vzít toho, koho jim zprostředkovatel vybere. I kdyby ho nechtěli. Pokud si přestup rozmyslí, dostanou pokutu.

A právě o to překupníkům podle inspektorů jde. O provize za nového zákazníka přihraného spřízněnému dodavateli energie nebo o vysoké pokuty. ČOI i Energetický regulační úřad je označují za „energetické šmejdy“ po vzoru těch, kteří donedávna na předváděcích akcích nutili seniorům předražené hrnce. Praktiky i oběti bývají stejné.

„Po omezení ‚klasických‘ předváděcích prodejních akcí se problematika nekalých obchodních praktik přenesla na trh s energiemi, respektive trh zprostředkovatelů uzavírání smluv o dodávkách energií. Zpravidla je takové jednání zacíleno na potenciálně zranitelné skupiny spotřebitelů, a to jsou především senioři,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Jak to chodí v praxi, odhalila redakce MF DNES v červenci. 

Energetičtí šmejdi. Domácnosti obchází podvodníci s levnou elektřinou

Popsala zkušenost se ženou, která obcházela v Teplicích dům od domu a vystupovala jako zástupkyně společnosti Centrální výběrová řízení. Tvrdila, že jde o státní instituci, která obchází domácnosti a dohlíží na to, jestli dodavatelé snížili ceny energií o 18 až 20 procent, jak prý nařídil stát. Nic takového přitom neexistuje – ani kontrolní úřad, ani státní nařízení o zlevnění.

Vzápětí nabídla pomoc: přihlášku do výběrového řízení na nového dodavatele, s nímž, jak garantuje, zákazník ušetří. A hned zdůrazní, že všechno je dobrovolné. „Nikdo vás nemůže nutit, nikdy vás nepřevedou bez vašeho souhlasu.“

Ve smlouvě, kterou po sobě zanechala, se píše, že soutěž „bude probíhat formou poptávky vybraných dodavatelů“. Podle jakého klíče je bude vybírat a kdo je už tím předvybraným, není jasné. Dále se píše, že výhodnější nabídka je „cílem“, nikoli „garancí“. A následuje nejdůležitější bod přihlášky, který vyvrací sliby o dobrovolnosti: „Zájemci vzniká povinnost uzavřít smlouvu na dodávku energií.“

„Stejně jako jiné formy prodeje má i tento řadu úskalí, zejména v lidském faktoru,“ reagoval na lži majitel firmy Vlastimil Zimák. Proto prý jeho společnost práci terénních pracovníků kontroluje: „V případě, že zjistíme, že některý z našich terénních pracovníků klame spotřebitele, okamžitě přistupujeme k ukončení spolupráce a vůči pracovníkovi uplatňujeme sankce.“

Pozor na slovo „ano“

Jenže podomní zástupci firmy operovali i na Litoměřicku a ve Zbirohu na Rokycansku, kde se podle svědků zaštiťovali dokonce ČOI.

Podobně jednají i další firmy. „My hlídáme ceny,“ blufuje zástupce další společnosti zákazníkovi na nahrávce telefonického rozhovoru, kterou má MF DNES k dispozici.

Desatero proti šmejdům

1. Nenechte se do ničeho nutit.

2. Vždy se ptejte, zda se bavíte přímo s dodavatelem, nebo se zprostředkovatelem.

3. Když někdo zvoní na vaše dveře a tvrdí, že je zaměstnancem ERÚ nebo ČOI, pravděpodobně lže.

4. Je u vás podomní prodej zakázán? Zavolejte (městskou) policii.

5. Volá někdo na váš telefon, píše na e-mail? Ptejte se, odkud má kontakt a zda má váš souhlas pro zasílání obchodního sdělení.

6. Odmítněte dárky či služby „za určitých podmínek zdarma“.

7. Nikdy se nezavazujte, že podepíšete smlouvu, kterou ještě nemáte. 

8. Nikdy nepodepisujte nic, co jste si nepřečetli a úplně nepochopili.

9. Případné spory s dodavatelem řešte ihned.

10. Od smlouvy o dodávkách energií, kterou jste uzavřeli po telefonu či na ulici, můžete odstoupit do 14 dní nebo ji vypovědět nejpozději 15. dne po zahájení dodávek.

„A vy jste kontroloři, jo?“ zeptá se zmateně volaný muž. „Něco takového, v podstatě ano,“ zalže zástupce firmy a rychle to zamluví. Okamžitě udeří na cenu. „Už pátý měsíc přeplácíte cenu za megawatthodinu. Vám domů nepřišla obálka od vašeho současného dodavatele koncem roku 2017, abyste si uplatnil úlevu na megawatthodině? Ne? Udělám si poznámku, že zákazník nic nedostal. Máte tam starou cenu, tím pádem nebyly dodrženy obchodní podmínky,“ tvrdí.

Vytváří falešný dojem, že zákazník má nárok na levnější energie, ale že mu to jeho stávající dodavatel zatajil. A stejně jako jiní hned nabízí stejné řešení, jak platit méně – přihlášku do výběrového řízení na nového dodavatele energie. Zároveň zadrmolí pár slov o pokutě šest tisíc korun při nedodržení podmínek, aby splnil svou povinnost.

Jakmile z volaného muže vymámí slovo „ano“, má vyhráno. I telefonický souhlas je závazný a překupník právě získal klienta pro svoje spřátelené dodavatele. Zástupkyně jiné firmy se dokonce nestyděla v jiné telefonické nahrávce mámit souhlas z devadesátileté stařenky, která podle hlasu vůbec netušila, o čem je řeč, a během rozhovoru právě podepsala smlouvu. Názvy obou společností zatím nelze sdělit, protože ČOI s nimi vede správní řízení.

Nejvíc kontrol i porušení zákona evidují inspektoři v Českých Budějovicích, Hradci Králové a v Brně. To však neznamená, že by právě v těchto regionech „energetičtí šmejdi“ řádili nejvíc, inspekce je kontroluje a trestá tam, kde mají sídlo.

„Máme vás nahrané“

Inspekce už rozdala dvě pokuty firmám, které nespolupracovaly při kontrole, jak měly. Jednou z nich je Standard Energy, po níž chtěla ČOI podklady ke smlouvě zákazníka. „Neodpověděli jsme včas na dotaz ČOI. Personál, který tou dobou datovou schránku obsluhoval, si vyměnil špatné informace a měl za to, že na tuto část již bylo odpovězeno,“ sdělil jednatel Pavel Eremka. Druhou pokutovanou je Českomoravská aukční společnost, která na dotazy MF DNES zaslané už před Vánocemi nereagovala. Na oficiální českobudějovické adrese už nesídlí a její infolinka nefunguje.

Jiří Fröhlich z ČOI upozorňuje, že pokuty za „nespolupráci“ mohou firmy dostávat opakovaně a navíc jim dál hrozí i pokuta za klamání zákazníků, kvůli čemuž je inspekce kontroluje.

Standard Energy oslovuje klienty po telefonu a podle Eremky se o ni ČOI zajímá kvůli stížnosti zákazníka. „Je nespokojený s tím, že uzavřel distanční smlouvu (po telefonu), zasekne se a žádost o odstoupení od smlouvy pošle klidně po třech čtyřech měsících, což my už nemůžeme akceptovat,“ říká Eremka.

Inspekce varuje před podvodníky, kteří se vydávají za jejich inspektory

Zdůrazňuje, že smlouva po telefonu je závazná, ale že od ní lze do 14 dnů odstoupit bez udání důvodu. „V každém telefonickém hovoru na lhůtu upozorníme zákazníka nejméně čtyřikrát,“ tvrdí Eremka. To ale není pravda. MF DNES získala nahrávku hovoru, během něhož zástupce Standard Energy nezmíní lhůtu k 

Eremka připouští, že stížností je víc. „Stává se, že někdo z příbuzných nebo od konkurence něco řekne klientovi, on se zasekne, přestane komunikovat a dělá, že nic neuzavřel, že mu nikdo nevolal a že to není jeho hlas v telefonu. odstoupení od smlouvy ani jednou.

Zákazník si to v hlavě převrátí a říká, že žádná pokuta tam nezazněla, že nic závazného neuzavřel, ale my máme hovory nahrávané, takže jasně prokážeme, že všechno proběhlo, jak mělo,“ říká a stěžuje si na média: „Kopírují stížnosti lidí a mystifikují další zákazníky, kterým dodávají slepou sebedůvěru, že uzavřít smlouvu po telefonu nic neznamená.“

Pokud chce zákazník odstoupit od smlouvy po lhůtě, hrozí mu Standard Energy pokutou 6 000 korun. „Ale my si nepřejeme, aby ji platil, my chceme dokončit smlouvu. Pro nás není pokuta zajímavá, my chceme mít zákazníka, máme podepsané smlouvy s výhradními dodavateli, které jsou pro nás mnohem lukrativnější,“ říká Eremka.

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Golem a roboti. Obrana spustila seriál na podporu technologií budoucnosti

Ministerstvo obrany spustilo další sérii videoklipů na podporu českého průmyslu. Tentokrát se věnuje takzvaným...

VIDEA TÝDNE: Veletoče ruského plukovníka, požár v Moskvě a piráti silnic

Jako každou neděli, i dnes se ohlížíme za nejúspěšnějšími videi tohoto týdne na portálu iDNES.tv. Nejvíce vás zaujaly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Každý sedmý litr vody se ztratí z potrubí. Úspory se zvyšují, pomohou se suchem

Premium Česku se daří snižovat ztráty vody v potrubí. Pomáhá modernizace sítě, ale i rychlé odhalení úniků díky pátracím...

Chci zrušit smlouvy s „korporací ČR“, chodí úřadům. Dopisy obsahují i vlasy

České úřady obdržely stovky takzvaných čestných prohlášení o životě. V těch lidé uvádějí, že jsou „stále naživu“ a že...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...