Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Energetický byznys plný šmejdů. Hromadně obírají opět často seniory

  0:01aktualizováno  9:19
Devět z deseti firem, které zprostředkovávají dodávky energií a lákají lidi na vidinu levnější ceny, podvádí. Vyplývá to z kontrol České obchodní inspekce, které probíhaly od léta do současnosti. Některé ze společností navíc při kontrolách nespolupracují s inspektory a dvě za to už dostaly pokuty.

„Od května jsme provedli 27 kontrol, při 23 z nich jsme zjistili porušení zákona,“ říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. To je 85 procent. Kontrolované firmy například zatajovaly lidem informace o mimosoudním řešení sporů nebo o reklamacích. A nejen to. 

Podle Fröhlicha přesvědčují lidi o nižších cenách za elektřinu a plyn, ale po podpisu smlouvy se objeví skryté poplatky. Nebo jim slibují, že přestup k jinému dodavateli energií je zdarma a dobrovolný, ale když lidé podepíší smlouvu o vstupu do aukce či výběrového řízení na nového dodavatele, už musí vzít toho, koho jim zprostředkovatel vybere. I kdyby ho nechtěli. Pokud si přestup rozmyslí, dostanou pokutu.

A právě o to překupníkům podle inspektorů jde. O provize za nového zákazníka přihraného spřízněnému dodavateli energie nebo o vysoké pokuty. ČOI i Energetický regulační úřad je označují za „energetické šmejdy“ po vzoru těch, kteří donedávna na předváděcích akcích nutili seniorům předražené hrnce. Praktiky i oběti bývají stejné.

„Po omezení ‚klasických‘ předváděcích prodejních akcí se problematika nekalých obchodních praktik přenesla na trh s energiemi, respektive trh zprostředkovatelů uzavírání smluv o dodávkách energií. Zpravidla je takové jednání zacíleno na potenciálně zranitelné skupiny spotřebitelů, a to jsou především senioři,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Jak to chodí v praxi, odhalila redakce MF DNES v červenci. 

Energetičtí šmejdi. Domácnosti obchází podvodníci s levnou elektřinou

Popsala zkušenost se ženou, která obcházela v Teplicích dům od domu a vystupovala jako zástupkyně společnosti Centrální výběrová řízení. Tvrdila, že jde o státní instituci, která obchází domácnosti a dohlíží na to, jestli dodavatelé snížili ceny energií o 18 až 20 procent, jak prý nařídil stát. Nic takového přitom neexistuje – ani kontrolní úřad, ani státní nařízení o zlevnění.

Vzápětí nabídla pomoc: přihlášku do výběrového řízení na nového dodavatele, s nímž, jak garantuje, zákazník ušetří. A hned zdůrazní, že všechno je dobrovolné. „Nikdo vás nemůže nutit, nikdy vás nepřevedou bez vašeho souhlasu.“

Ve smlouvě, kterou po sobě zanechala, se píše, že soutěž „bude probíhat formou poptávky vybraných dodavatelů“. Podle jakého klíče je bude vybírat a kdo je už tím předvybraným, není jasné. Dále se píše, že výhodnější nabídka je „cílem“, nikoli „garancí“. A následuje nejdůležitější bod přihlášky, který vyvrací sliby o dobrovolnosti: „Zájemci vzniká povinnost uzavřít smlouvu na dodávku energií.“

„Stejně jako jiné formy prodeje má i tento řadu úskalí, zejména v lidském faktoru,“ reagoval na lži majitel firmy Vlastimil Zimák. Proto prý jeho společnost práci terénních pracovníků kontroluje: „V případě, že zjistíme, že některý z našich terénních pracovníků klame spotřebitele, okamžitě přistupujeme k ukončení spolupráce a vůči pracovníkovi uplatňujeme sankce.“

Pozor na slovo „ano“

Jenže podomní zástupci firmy operovali i na Litoměřicku a ve Zbirohu na Rokycansku, kde se podle svědků zaštiťovali dokonce ČOI.

Podobně jednají i další firmy. „My hlídáme ceny,“ blufuje zástupce další společnosti zákazníkovi na nahrávce telefonického rozhovoru, kterou má MF DNES k dispozici.

Desatero proti šmejdům

1. Nenechte se do ničeho nutit.

2. Vždy se ptejte, zda se bavíte přímo s dodavatelem, nebo se zprostředkovatelem.

3. Když někdo zvoní na vaše dveře a tvrdí, že je zaměstnancem ERÚ nebo ČOI, pravděpodobně lže.

4. Je u vás podomní prodej zakázán? Zavolejte (městskou) policii.

5. Volá někdo na váš telefon, píše na e-mail? Ptejte se, odkud má kontakt a zda má váš souhlas pro zasílání obchodního sdělení.

6. Odmítněte dárky či služby „za určitých podmínek zdarma“.

7. Nikdy se nezavazujte, že podepíšete smlouvu, kterou ještě nemáte. 

8. Nikdy nepodepisujte nic, co jste si nepřečetli a úplně nepochopili.

9. Případné spory s dodavatelem řešte ihned.

10. Od smlouvy o dodávkách energií, kterou jste uzavřeli po telefonu či na ulici, můžete odstoupit do 14 dní nebo ji vypovědět nejpozději 15. dne po zahájení dodávek.

„A vy jste kontroloři, jo?“ zeptá se zmateně volaný muž. „Něco takového, v podstatě ano,“ zalže zástupce firmy a rychle to zamluví. Okamžitě udeří na cenu. „Už pátý měsíc přeplácíte cenu za megawatthodinu. Vám domů nepřišla obálka od vašeho současného dodavatele koncem roku 2017, abyste si uplatnil úlevu na megawatthodině? Ne? Udělám si poznámku, že zákazník nic nedostal. Máte tam starou cenu, tím pádem nebyly dodrženy obchodní podmínky,“ tvrdí.

Vytváří falešný dojem, že zákazník má nárok na levnější energie, ale že mu to jeho stávající dodavatel zatajil. A stejně jako jiní hned nabízí stejné řešení, jak platit méně – přihlášku do výběrového řízení na nového dodavatele energie. Zároveň zadrmolí pár slov o pokutě šest tisíc korun při nedodržení podmínek, aby splnil svou povinnost.

Jakmile z volaného muže vymámí slovo „ano“, má vyhráno. I telefonický souhlas je závazný a překupník právě získal klienta pro svoje spřátelené dodavatele. Zástupkyně jiné firmy se dokonce nestyděla v jiné telefonické nahrávce mámit souhlas z devadesátileté stařenky, která podle hlasu vůbec netušila, o čem je řeč, a během rozhovoru právě podepsala smlouvu. Názvy obou společností zatím nelze sdělit, protože ČOI s nimi vede správní řízení.

Nejvíc kontrol i porušení zákona evidují inspektoři v Českých Budějovicích, Hradci Králové a v Brně. To však neznamená, že by právě v těchto regionech „energetičtí šmejdi“ řádili nejvíc, inspekce je kontroluje a trestá tam, kde mají sídlo.

„Máme vás nahrané“

Inspekce už rozdala dvě pokuty firmám, které nespolupracovaly při kontrole, jak měly. Jednou z nich je Standard Energy, po níž chtěla ČOI podklady ke smlouvě zákazníka. „Neodpověděli jsme včas na dotaz ČOI. Personál, který tou dobou datovou schránku obsluhoval, si vyměnil špatné informace a měl za to, že na tuto část již bylo odpovězeno,“ sdělil jednatel Pavel Eremka. Druhou pokutovanou je Českomoravská aukční společnost, která na dotazy MF DNES zaslané už před Vánocemi nereagovala. Na oficiální českobudějovické adrese už nesídlí a její infolinka nefunguje.

Jiří Fröhlich z ČOI upozorňuje, že pokuty za „nespolupráci“ mohou firmy dostávat opakovaně a navíc jim dál hrozí i pokuta za klamání zákazníků, kvůli čemuž je inspekce kontroluje.

Standard Energy oslovuje klienty po telefonu a podle Eremky se o ni ČOI zajímá kvůli stížnosti zákazníka. „Je nespokojený s tím, že uzavřel distanční smlouvu (po telefonu), zasekne se a žádost o odstoupení od smlouvy pošle klidně po třech čtyřech měsících, což my už nemůžeme akceptovat,“ říká Eremka.

Inspekce varuje před podvodníky, kteří se vydávají za jejich inspektory

Zdůrazňuje, že smlouva po telefonu je závazná, ale že od ní lze do 14 dnů odstoupit bez udání důvodu. „V každém telefonickém hovoru na lhůtu upozorníme zákazníka nejméně čtyřikrát,“ tvrdí Eremka. To ale není pravda. MF DNES získala nahrávku hovoru, během něhož zástupce Standard Energy nezmíní lhůtu k 

Eremka připouští, že stížností je víc. „Stává se, že někdo z příbuzných nebo od konkurence něco řekne klientovi, on se zasekne, přestane komunikovat a dělá, že nic neuzavřel, že mu nikdo nevolal a že to není jeho hlas v telefonu. odstoupení od smlouvy ani jednou.

Zákazník si to v hlavě převrátí a říká, že žádná pokuta tam nezazněla, že nic závazného neuzavřel, ale my máme hovory nahrávané, takže jasně prokážeme, že všechno proběhlo, jak mělo,“ říká a stěžuje si na média: „Kopírují stížnosti lidí a mystifikují další zákazníky, kterým dodávají slepou sebedůvěru, že uzavřít smlouvu po telefonu nic neznamená.“

Pokud chce zákazník odstoupit od smlouvy po lhůtě, hrozí mu Standard Energy pokutou 6 000 korun. „Ale my si nepřejeme, aby ji platil, my chceme dokončit smlouvu. Pro nás není pokuta zajímavá, my chceme mít zákazníka, máme podepsané smlouvy s výhradními dodavateli, které jsou pro nás mnohem lukrativnější,“ říká Eremka.

  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Itálii straší silné otřesy supersopky, která je schopna zabít miliony

Přední italský vulkanolog Giuseppe De Natale ve středu varoval, že v oblasti Flegrejských polí nedaleko Neapole, kterou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prolomili jsme Surovikinovu linii, to už není naše největší starost, řekl generál

Sledujeme online Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii u obce Verbove v Záporožské oblasti na jihovýchodě země, řekl...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

KVÍZ: Miliony na léčbu i opravy. Víte, jak Češi pomáhali ostatním v nouzi?

Češi se ve veřejné sbírce složili na léčbu dvouletého Martínka, který žije se vzácným syndromem AADC. Není to ale...

Mladí Slováci vyrazili zadarmo vlakem domů volit. Není nám to jedno, vzkazují

Na pražském hlavním nádraží v pátek dopoledne zněla slovenština. Stovky mladých lidí využily možnosti svézt se zadarmo...

STALO SE DNES: Češi podváděli na Ukrajině, vědci ukázali nejstarší boty Evropy

Pětici Čechů, kteří na Ukrajině přes podvodné call centrum vylákali stamiliony korun, poslal soud do vazby. Německo se...

Velká vzpoura doktorů. Tisíce lékařů odmítají sloužit přesčasy, hrozí kolaps

Premium Všichni lékaři šumperské interny, okolo dvou set v motolské či ostravské fakultní nemocnici a v celé zemi patrně tisíce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...