Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Energetický byznys plný šmejdů. Hromadně obírají opět často seniory

  0:01aktualizováno  9:19
Devět z deseti firem, které zprostředkovávají dodávky energií a lákají lidi na vidinu levnější ceny, podvádí. Vyplývá to z kontrol České obchodní inspekce, které probíhaly od léta do současnosti. Některé ze společností navíc při kontrolách nespolupracují s inspektory a dvě za to už dostaly pokuty.

„Od května jsme provedli 27 kontrol, při 23 z nich jsme zjistili porušení zákona,“ říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. To je 85 procent. Kontrolované firmy například zatajovaly lidem informace o mimosoudním řešení sporů nebo o reklamacích. A nejen to. 

Podle Fröhlicha přesvědčují lidi o nižších cenách za elektřinu a plyn, ale po podpisu smlouvy se objeví skryté poplatky. Nebo jim slibují, že přestup k jinému dodavateli energií je zdarma a dobrovolný, ale když lidé podepíší smlouvu o vstupu do aukce či výběrového řízení na nového dodavatele, už musí vzít toho, koho jim zprostředkovatel vybere. I kdyby ho nechtěli. Pokud si přestup rozmyslí, dostanou pokutu.

A právě o to překupníkům podle inspektorů jde. O provize za nového zákazníka přihraného spřízněnému dodavateli energie nebo o vysoké pokuty. ČOI i Energetický regulační úřad je označují za „energetické šmejdy“ po vzoru těch, kteří donedávna na předváděcích akcích nutili seniorům předražené hrnce. Praktiky i oběti bývají stejné.

„Po omezení ‚klasických‘ předváděcích prodejních akcí se problematika nekalých obchodních praktik přenesla na trh s energiemi, respektive trh zprostředkovatelů uzavírání smluv o dodávkách energií. Zpravidla je takové jednání zacíleno na potenciálně zranitelné skupiny spotřebitelů, a to jsou především senioři,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Jak to chodí v praxi, odhalila redakce MF DNES v červenci. 

Energetičtí šmejdi. Domácnosti obchází podvodníci s levnou elektřinou

Popsala zkušenost se ženou, která obcházela v Teplicích dům od domu a vystupovala jako zástupkyně společnosti Centrální výběrová řízení. Tvrdila, že jde o státní instituci, která obchází domácnosti a dohlíží na to, jestli dodavatelé snížili ceny energií o 18 až 20 procent, jak prý nařídil stát. Nic takového přitom neexistuje – ani kontrolní úřad, ani státní nařízení o zlevnění.

Vzápětí nabídla pomoc: přihlášku do výběrového řízení na nového dodavatele, s nímž, jak garantuje, zákazník ušetří. A hned zdůrazní, že všechno je dobrovolné. „Nikdo vás nemůže nutit, nikdy vás nepřevedou bez vašeho souhlasu.“

Ve smlouvě, kterou po sobě zanechala, se píše, že soutěž „bude probíhat formou poptávky vybraných dodavatelů“. Podle jakého klíče je bude vybírat a kdo je už tím předvybraným, není jasné. Dále se píše, že výhodnější nabídka je „cílem“, nikoli „garancí“. A následuje nejdůležitější bod přihlášky, který vyvrací sliby o dobrovolnosti: „Zájemci vzniká povinnost uzavřít smlouvu na dodávku energií.“

„Stejně jako jiné formy prodeje má i tento řadu úskalí, zejména v lidském faktoru,“ reagoval na lži majitel firmy Vlastimil Zimák. Proto prý jeho společnost práci terénních pracovníků kontroluje: „V případě, že zjistíme, že některý z našich terénních pracovníků klame spotřebitele, okamžitě přistupujeme k ukončení spolupráce a vůči pracovníkovi uplatňujeme sankce.“

Pozor na slovo „ano“

Jenže podomní zástupci firmy operovali i na Litoměřicku a ve Zbirohu na Rokycansku, kde se podle svědků zaštiťovali dokonce ČOI.

Podobně jednají i další firmy. „My hlídáme ceny,“ blufuje zástupce další společnosti zákazníkovi na nahrávce telefonického rozhovoru, kterou má MF DNES k dispozici.

Desatero proti šmejdům

1. Nenechte se do ničeho nutit.

2. Vždy se ptejte, zda se bavíte přímo s dodavatelem, nebo se zprostředkovatelem.

3. Když někdo zvoní na vaše dveře a tvrdí, že je zaměstnancem ERÚ nebo ČOI, pravděpodobně lže.

4. Je u vás podomní prodej zakázán? Zavolejte (městskou) policii.

5. Volá někdo na váš telefon, píše na e-mail? Ptejte se, odkud má kontakt a zda má váš souhlas pro zasílání obchodního sdělení.

6. Odmítněte dárky či služby „za určitých podmínek zdarma“.

7. Nikdy se nezavazujte, že podepíšete smlouvu, kterou ještě nemáte. 

8. Nikdy nepodepisujte nic, co jste si nepřečetli a úplně nepochopili.

9. Případné spory s dodavatelem řešte ihned.

10. Od smlouvy o dodávkách energií, kterou jste uzavřeli po telefonu či na ulici, můžete odstoupit do 14 dní nebo ji vypovědět nejpozději 15. dne po zahájení dodávek.

„A vy jste kontroloři, jo?“ zeptá se zmateně volaný muž. „Něco takového, v podstatě ano,“ zalže zástupce firmy a rychle to zamluví. Okamžitě udeří na cenu. „Už pátý měsíc přeplácíte cenu za megawatthodinu. Vám domů nepřišla obálka od vašeho současného dodavatele koncem roku 2017, abyste si uplatnil úlevu na megawatthodině? Ne? Udělám si poznámku, že zákazník nic nedostal. Máte tam starou cenu, tím pádem nebyly dodrženy obchodní podmínky,“ tvrdí.

Vytváří falešný dojem, že zákazník má nárok na levnější energie, ale že mu to jeho stávající dodavatel zatajil. A stejně jako jiní hned nabízí stejné řešení, jak platit méně – přihlášku do výběrového řízení na nového dodavatele energie. Zároveň zadrmolí pár slov o pokutě šest tisíc korun při nedodržení podmínek, aby splnil svou povinnost.

Jakmile z volaného muže vymámí slovo „ano“, má vyhráno. I telefonický souhlas je závazný a překupník právě získal klienta pro svoje spřátelené dodavatele. Zástupkyně jiné firmy se dokonce nestyděla v jiné telefonické nahrávce mámit souhlas z devadesátileté stařenky, která podle hlasu vůbec netušila, o čem je řeč, a během rozhovoru právě podepsala smlouvu. Názvy obou společností zatím nelze sdělit, protože ČOI s nimi vede správní řízení.

Nejvíc kontrol i porušení zákona evidují inspektoři v Českých Budějovicích, Hradci Králové a v Brně. To však neznamená, že by právě v těchto regionech „energetičtí šmejdi“ řádili nejvíc, inspekce je kontroluje a trestá tam, kde mají sídlo.

„Máme vás nahrané“

Inspekce už rozdala dvě pokuty firmám, které nespolupracovaly při kontrole, jak měly. Jednou z nich je Standard Energy, po níž chtěla ČOI podklady ke smlouvě zákazníka. „Neodpověděli jsme včas na dotaz ČOI. Personál, který tou dobou datovou schránku obsluhoval, si vyměnil špatné informace a měl za to, že na tuto část již bylo odpovězeno,“ sdělil jednatel Pavel Eremka. Druhou pokutovanou je Českomoravská aukční společnost, která na dotazy MF DNES zaslané už před Vánocemi nereagovala. Na oficiální českobudějovické adrese už nesídlí a její infolinka nefunguje.

Jiří Fröhlich z ČOI upozorňuje, že pokuty za „nespolupráci“ mohou firmy dostávat opakovaně a navíc jim dál hrozí i pokuta za klamání zákazníků, kvůli čemuž je inspekce kontroluje.

Standard Energy oslovuje klienty po telefonu a podle Eremky se o ni ČOI zajímá kvůli stížnosti zákazníka. „Je nespokojený s tím, že uzavřel distanční smlouvu (po telefonu), zasekne se a žádost o odstoupení od smlouvy pošle klidně po třech čtyřech měsících, což my už nemůžeme akceptovat,“ říká Eremka.

Inspekce varuje před podvodníky, kteří se vydávají za jejich inspektory

Zdůrazňuje, že smlouva po telefonu je závazná, ale že od ní lze do 14 dnů odstoupit bez udání důvodu. „V každém telefonickém hovoru na lhůtu upozorníme zákazníka nejméně čtyřikrát,“ tvrdí Eremka. To ale není pravda. MF DNES získala nahrávku hovoru, během něhož zástupce Standard Energy nezmíní lhůtu k 

Eremka připouští, že stížností je víc. „Stává se, že někdo z příbuzných nebo od konkurence něco řekne klientovi, on se zasekne, přestane komunikovat a dělá, že nic neuzavřel, že mu nikdo nevolal a že to není jeho hlas v telefonu. odstoupení od smlouvy ani jednou.

Zákazník si to v hlavě převrátí a říká, že žádná pokuta tam nezazněla, že nic závazného neuzavřel, ale my máme hovory nahrávané, takže jasně prokážeme, že všechno proběhlo, jak mělo,“ říká a stěžuje si na média: „Kopírují stížnosti lidí a mystifikují další zákazníky, kterým dodávají slepou sebedůvěru, že uzavřít smlouvu po telefonu nic neznamená.“

Pokud chce zákazník odstoupit od smlouvy po lhůtě, hrozí mu Standard Energy pokutou 6 000 korun. „Ale my si nepřejeme, aby ji platil, my chceme dokončit smlouvu. Pro nás není pokuta zajímavá, my chceme mít zákazníka, máme podepsané smlouvy s výhradními dodavateli, které jsou pro nás mnohem lukrativnější,“ říká Eremka.

  • Nejčtenější

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kellnerův boeing dosedl na pražském letišti. Horváth podal svědectví o nehodě

V pátek krátce před půl třetí ráno přistál na pražském letišti soukromý Boeing 737NG společnosti PPF Group Petra...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Vláda ani Sněmovna neskončí. Strany si počkají na volby, tvrdí politologové

Vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše Sněmovnou je podle politologů krok, ke kterému nyní opozice nepřistoupí. A to...

Poslanci projednávají plán obnovy, který má Česku přinést 172 miliard

Přímý přenos Poslanci jednají o národním plánu obnovy, který má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Česko...

ČHMÚ varuje před sněžením, ve vyšších polohách napadne až čtvrt metru

Kvůli obnovující se tlakové níži nad východní Evropou do Česka bude proudit studený a vlhký vzduch od severu....

Sčítání od soboty zajistí 10 tisíc komisařů. Roznesou papírové formuláře

Český statistický úřad eviduje 2,8 milionu odeslaných elektronických formulářů k letošnímu sčítání lidu. Drtivá většina...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...