Na případ iDNES.cz upozornil bývalý pracovník České spořitelny, který si nepřál být jmenovaný.
„Před dvěma týdny jsem byl svědkem, jak naše banka zrušila bankovní účet rodině ze Sýrie, která tu roky žije a pracuje, bez toho, aby jim sdělila konkrétní důvod. Překládal jsem mezi nimi a bankovním úředníkem, když jsme se snažili zachránit jejich peníze převedením na jinou banku v Česku,“ popsal iDNES.cz svoji zkušenost.
Upřesnil, že na jejich účtu neprobíhaly žádné podezřelé transakce, proto byl zřejmě jejich účet zrušený z důvodu jejich národnosti. „Rodina byla rozrušená a bylo dost náročné sledovat jejich zoufalství,“ zmínil. Zaměstnanec banky, který tam několik měsíců pracoval na částečný úvazek, se po této zkušenosti rozhodl skončit, ačkoliv měl údajně přislíbené místo na plný úvazek.
„Nemůžu pracovat na místě, kde dochází k národnostní, rasové nebo jakékoli jiné diskriminaci,“ zdůvodnil své rozhodnutí.
Mluvčí banky: Roli nehraje národnost, ale státní příslušnost
Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý iDNES.cz sdělil, že banka musí respektovat sankce, které mezinárodní společenství uplatňuje proti vládnoucím režimům řady států například Sýrie, Severní Koreje nebo Íránu.
„Přistupujeme proto velice obezřetně k zakládání nových a vedení stávajících účtů u státních příslušníků těchto zemí a to zejména u těch, kteří nemají v České republice trvalé bydliště, nebo nejsou schopni prokázat trvalejší vazbu k Česku. Při zřizování a vedení účtu u České spořitelny tedy nehraje žádnou roli národnost klienta, ale jeho státní příslušnost,“ uvedl Hrubý.
Po zveřejnění článku Hrubý upřesnil, že banka účet zrušila pouze otci. „V České republice nepracuje, ani zde nemá trvalý či přechodný pobyt, jediný dokument, který nám byl schopen poskytnout byl cestovní pas. Obě dcery, které v České republice oficiálně studují, u nás mají i nadále otevřené zcela funkční účty,“ dodal Hrubý. Redakce se snažila rodinu několikrát kontaktovat, ale bez úspěchu.
Redakce iDNES.cz zjistila, že účet byl zrušený, protože otec prý neprokázal trvalejší vazbu na Českou republiku. Obě jeho náctileté dcery zde však studují a bydlí již několik let. Otec pracuje v zahraničí.
Jméno rodiny není ani na seznamu lidí a společností, které jsou spoluzodpovědné za násilné represe syrského režimu proti civilní populaci. Právě s nimi banky nejsou oprávněné uzavírat jakýkoli smluvní vztah, jak řekl iDNES.cz výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.
„Pokud by tedy klient byl na tomto seznamu, nebo k některé z osob na seznamu měl nějakou (jakoukoli) vazbu, pak by mu banka ani službu poskytnou nesměla,“ upřesnil Štěpánek.
Redakce iDNES.cz se obrátila na Českou národní banku, jestli dohlíží, aby v podobných případech nedocházelo k diskriminaci, nicméně mluvčí Denisa Všetíčková upřesnila, že to není v jejich kompetenci a sankce spadají pod Finanční analytický úřad. Jeho šéf Libor Kazda iDNES.cz sdělil, že ke konkrétním případům se nemůže vyjadřovat.