Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

  15:58
Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti, zachovalosti, malované výzdobě i tím, co vypovídá o samotném majiteli. Velmož Ti ji v dnešní poušti na okraji Sakkáry postavil před 4 400 lety, a ačkoli byla objevená už před 160 lety, čeští egyptologové nyní odhalili pět nových pohřebních šachet.
Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi kaple s obětujícími kněžími. | foto: Miroslav Bárta / Český egyptologický ústav FF UK

„Tři z nich byly nedokončené, jedna vedla do prázdné pohřební komory a jedna do pohřební komory s vykradeným, ale obrovským nádherně vypracovaným vápencovým sarkofágem,“ popisuje šéf expedice a ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Známá část Tijovy hrobky nebyla nikdy detailně zdokumentovaná. Proč? Na to nemá odpověď ani Miroslav Bárta: „Občas ale bývá pod svícnem největší tma. Hrobka hned po objevení oslňovala všechny návštěvníky svou výzdobou, takže nikdo nepovažoval za podstatné se zabývat hrobkou jako celkem.“

Úkolu se proto ujali čeští vědci, kteří na práci získali grant od Američanů. Cílem bylo pořídit veškerou vědeckou dokumentaci k hrobce, nafotit ji a po naskenování jednotlivých částí hrobky a výzdoby prvků vytvořit její 3D model. „Fotografickou dokumentaci za pomoci nejmodernější techniky pořídil slavný italský fotograf Sandro Vannini a jeho firma Laboratoriorosso,“ říká Miroslav Bárta. 

Vannini již více než dvacet let pomocí špičkových digitálních technologií dokumentuje archeologické dědictví Egypta. Jeho fotografický archiv faraonských památek patří k největším na světě.

Vedle dokumentace probíhal i archeologický výzkum v západní části Tijovy hrobky, která nebyla nikdy prozkoumaná. Češi odjížděli do Egypta s tím, že v písku odkryjí pohřební komory hodnostářovy manželky a jednoho ze čtyř synů. „Hledali jsme je, ale nepodařilo se spolehlivými doklady potvrdit, kdo byl v těch dvou pohřebních komorách – jedné zcela prázdné a jedné se sarkofágem – pohřben. Je to výzva pro výzkum do další sezony.“

„Šedá eminence“ Ti

Výzdoba a písemné důkazy v hrobce nenechávají vědce na pochybách: Ti byl jedním z nejvýznamnějších mužů té doby. Desítky titulů dokumentují, že byl velmi blízkým přítelem panovníka Nyuserrea, měl na starosti jeho stavby po celé zemi, byl správcem královského paláce. Měl osm titulů, které ho označovaly za královského důvěrníka, byl i tím, kdo se mohl s králem setkávat v Jitřním domě. To bylo místo, kam panovník přicházel jako první poté, co vstal, aby se oblékl a nasnídal. Ti byl i knězem ve slunečních chrámech panovníků Nyuserrea a jeho otce, krále Neferirkarea.

I naši civilizaci čeká cesta z vrcholu dolů, řekl Bárta v Rozstřelu

Na podzim objevili čeští egyptologové hrobku hodnostáře Kairese. Dlouhý výčet jeho titulů ukazoval, že i on byl mužem mimořádného postavení. Na srovnání Kairese s Tijem to však nestačí. 

„Kaires měl hrobku nevelkou, Tij byl výše postavený úředník než Kaires. Velikost Tijovy hrobky se stovkami metrů výzdoby měla ve své době možná jen jednu paralelu, a tou je hrobka vezíra Ptahšepsese. To vše včetně Tijových titulů, které dokumentují jeho postavení prakticky na úrovni vezíra, tedy dnešního premiéra, ukazuje, že to byl výjimečný hodnostář,“ říká Bárta.

A právě určitá podobnost Tije a Ptahšepsese a jejich unikátní hrobky byla jedním z mnoha důvodů, proč čeští vědci chtěli zkoumat i Tijův hrobový komplex a o koncesi požádali Egypťany už před třemi lety. 

Kde najít Kleopatru? Velká tajemství starého Egypta stále ukrývá písek

Tito muži mají totiž společného ještě něco: „Žili v době, kdy se Egypt kolem roku 2 400 před Kristem ocitl na vrcholu svého vývoje, zároveň se však začaly objevovat první negativní faktory, které kolem roku 2 200 před Kristem tuto civilizaci nakonec přivedly k jejímu prvnímu kolapsu,“ vysvětluje Miroslav Bárta. 

Podle Bárty ji rozložily vnitřní procesy typu nepotismu, působení zájmových skupin, které kontrolovaly ekonomické zdroje státu, narůstající byrokracie, obrovské výdaje státu, ale i nastávající klimatická změna. Proto české vědce Tijova hrobka tolik zajímá. Dokumentuje život starověké společnosti, kdy se poměry v zemi „lámaly“.

Stovky metrů výzdoby

Hrobka připomíná mastabu, ale je větší a má víc místností. Vstupní pasáží se dvěma 4,5 metru vysokými pilíři se vchází na dvůr o rozloze téměř 200 metrů čtverečních. Jeho kaple měří 5 krát 7 metrů. Stěny místností, koridorů a skladů byly zdobeny do výšky několika metrů reliéfy, které jsou dobře dochované. Výjimečné je i to, v jaké kvalitě se dochovaly barvy na stěnách.

100 let české egyptologie

Speciál iDNES.cz

100 let české egyptologie

Stovky metrů bohatě malované výzdoby ukazují scény ze života starých Egypťanů. 

„Na symbolické úrovni tím, že byly zobrazeny na stěnách, existovaly i v posmrtném životě majitele hrobky. Vidíme tam přivážení pohřební výbavy na lodích, přinášení obětních darů v procesí nosičů obětin, jsou zde vyobrazeny zemědělské práce, tržní scény, výroba lodí. Je tam ojedinělá scéna výroby soch, detailní scény výroby piva a chleba i úžasný výjev plavby majitele hrobky na papyrovém člunu papyrovou houštinou. To je scéna, která navodila myšlenku znovuzrození na onom světě,“ říká vědec. 

Přístupná a v novém světle

Tijova hrobka se nachází na samém severním okraji Sakkáry, kde pak začíná abúsírská nekropole. Tam čeští egyptologové pracují již několik desetiletí. Zatímco Abúsír je veřejnosti nepřístupná archeologická lokalita střežená policií, sakkárskou Tijovu hrobku si může prohlédnout kdokoli. Čeští vědci jí minulý týden zajistili nové moderní osvětlení.

„Každý Čech, který přijede do Egypta, může vidět hrobku a její výzdobu, jež začíná zhruba ve výšce jednoho metru a sahá až po strop, nasvícenou systémem, který jsme vymýšleli my,“ dodává Miroslav Bárta s tím, že jeho tým bude v následujících měsících připravovat velkou monografii věnovanou hrobce a osobnosti Tije a jeho rodiny. Ještě před tím, v dubnu, budou výsledky svého výzkumu prezentovat ve Washingtonu, Američané totiž tento projekt finančně podporují.

Egyptolog: Průvod faraonů ukázal, jak obrovský tu panuje respekt k minulosti

Dvaadvacet mumií starověkých egyptských panovníků od soboty spočívá v...

VIDEO Velkolepá slavnost, při níž v sobotu v Káhiře přepravili 22 mumií starověkých egyptských panovníků...

Sluneční králové přicházejí, výstava v Národním muzeu začíná

Po pečlivém „zabalení“ deseti tun exponátů a jejich uložení do přepravních...

VIDEO Čeští egyptologové jsou světovým pojmem a zrovna tak jejich objevy, které bude poprvé možné spatřit...

Zemřel egyptolog Břetislav Vachala. Překládal lékařské papyry i milostné písně

Profesor Břetislav Vachala před fragmenty výzdoby hrobky Meriherišefa, které...

Ve středu zemřel bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu a v 90. letech i český velvyslanec...

Jsa podmaněn tvou krásou... Jak Češi objevili nejstarší milostnou píseň

Pohled na zdobený vchod do hrobky

VIDEO Seriál Starověcí Egypťané nepsali jen náboženské a vědecké texty, ale i krásnou literaturu, které říkali...

Čeští egyptologové uspěli tam, kde to jiní vzdali, ukáže výstava

Výborně dochované polychromované vápencové sochy úředníka Nefera byly jedním...

Seriál Čeští egyptologové si letošní sté výročí svého oboru připomenou od čtvrtka výstavou v pražském...

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Žralok zabil Rusa u pláže v Hurghadě, boj o život natočili přihlížející

Turisté v egyptské Hurghadě, oblíbeném letovisku podél pobřeží Rudého moře, zažili ve čtvrtek šokující podívanou....

Ukrajinská protiofenziva začala? Kyjev mlží, tanky se u Záporoží valí do boje

Sledujeme online Ukrajinská protiofenziva začala, tvrdí americká média s odvoláním na armádní zdroje z Kyjeva. Kabinet prezidenta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Ukrajina oznámila, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na jižním toku Dněpru. Podle armády tak...

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko je lepší. Spolužáci poplivali ukrajinskou dívku, chování odsoudil i Rakušan

„Ukrajina je ku*va. Ukrajina je blbá. Rusko je lepší. Rusko je silnější.“ To jsou slova, která míří na ukrajinskou...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

STALO SE DNES: Ukrajinské tanky jsou v pohybu? Je to válka, říká už i Putin

Ukrajinská protiofenziva začala, tvrdí americká média. Je to válka, říká už i Putin a porušuje vlastní pravidla. Soud...

Kauza Dozimetr dostihla i policistu. Čelí žalobě ze zneužití pravomoci

Pražský státní zástupce obžaloval jednoho policistu a dalšího člověka ze zneužití pravomoci veřejného činitele v...

Rath na to má. Soud odmítl, že nemůže splácet pokutu 600 tisíc měsíčně

V dubnu se bývalý středočeský hejtman David Rath obrátil na Ústavní soud se stížností ohledně rozsudku Krajského soudu...

Penze mají růst méně. Návrhu vlády vzdorovala opozice do půl druhé ráno

Koalice prosadila v prvním čtení ve Sněmovně vládní návrh zpomalit valorizace penzí a zpřísnit podmínky pro odchod do...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...