Egon Lánský odejde až v polovině listopadu

  15:00aktualizováno  15:00
- Vicepremiér Egon Lánský, který se rozhodl ze zdravotních důvodů odejít z vlády, podá demisi až v polovině listopadu - až po návratu prezidenta Havla z dovolené v Portugalsku.
Premiér Miloš Zeman po čtvrtečním setkání s prezidentem Havlem oznámil, že se Lánský vzdá své vládní funkce, jakmile se vrátí z nemocnice, kde si léčí zánět žil, což se očekávalo v nejbližších dnech.

Profil Egona Lánského

Lánského působil v československé redakci BBC v Londýně a v rozhlasové stanici Svobodná Evropa, kde pracoval posledních šest let před návratem do vlasti jako zahraničněpolitický komentátor. Do Československa se vrátil po 22 letech exilu v roce 1991, když si jej vybral tehdejší ministr zahraničí Jiří Dienstbier do funkce svého mluvčího. V dubnu 1992 byl jmenován velvyslancem - vedoucím stálé mise ČSFR při Radě Evropy. Ve Štrasburku působil Lánský půl roku, když byl na základě dohody premiérů Václava Klause a Vladimíra Mečiara jako jeden ze tří Slováků-velvyslanců v září odvolán.
Lánský byl zastáncem společného státu, proto také na jaře 1992 založil a vedl politické hnutí Demokraté 92, které však v parlamentních volbách zcela propadlo. O české občanství Lánský požádal před rozpadem federace v prosinci 1992.
Koncem roku 1995 přijal nabídku Zemanovy sociální demokracie pracovat jako tiskový mluvčí strany. Zastupoval tehdy již nemocného Jiřího Kantůrka. Předseda Poslanecké sněmovny Zeman si jej pak od července následujícího roku vybral jako poradce pro mediální a zahraničí záležitosti. Členem ČSSD se stal v říjnu 1997.
Ještě jako nezávislý kandidoval Lánský za sociální demokraty v senátních volbách v listopadu 1996. Stal se na šest let senátorem za volební obvod Děčín, když porazil někdejšího ministra Tomáše Ježka. Až do loňského roku, kdy byl jmenován místopředsedou vlády, byl v Senátu členem výboru petičního, pro lidská práva, vědu, vzdělávání a kulturu, působil ve stálé komisi Senátu pro krajany žijící v zahraničí a byl členem stálé delegace do Parlamentního shromáždění OBSE.
Egon Lánský se narodil 23. července 1934 v Trenčíně na Slovensku. Jako dítě byl v rámci "konečného řešení židovské otázky" v roce 1944 převezen do Terezína a do roku 1945 vězněn v Osvětimi. Perzekuován byl i komunistickým režimem. V 50. letech ho vyloučili ze studia na třech vysokých školách. Poté byl hutníkem na Kladně, pracoval v podniku Dental a posléze v Ekonomickém ústavu ČSAV. Stál u zrodu Klubu angažovaných nestraníků.
Po srpnových událostech 1968 emigroval. Žil hlavně ve Švédsku, které mu také udělilo státní občanství. Vystřídal tu různá zaměstnání od rozvážeče tisku, nočního ošetřovatele v nemocnicích, až po nezávislého novináře, šéfredaktora a vydavatele několika novin a časopisů. Ve Švédsku také vystudoval politické vědy a žurnalistiku. Byl spoluzakladatelem Výboru solidarity s východní Evropou.

Lánského rezignaci požadovala i středočeská organizace ČSSD poté, co vyšlo najevo, že Lánský vymohl zaplacení pohledávky holandské společnosti, přičemž 290 tisíc dolarů odešlo na jeho nepovolené vídeňské konto. Lánský oznámil, že rezignuje na funkci vicepremiéra, pokud hodnotící zpráva o přibližování ČR k EU dopadne kriticky, což se taky stalo a naše země skončila v hodnocení kandidátů první vlny na posledním místě.

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus dnes nechtěl spekulovat o důvodech rezignace vicepremiéra Egona Lánského. V rozhovoru pro ČTK a televizi Nova nicméně prohlásil, že "ta rezignace asi je na místě nejen z důvodů nemoci".

"Všichni to očekáváme," poznamenal k Lánského rezignaci. V reakci na dotaz, zda by měly následovat i další změny ve vládě, Klaus poukázal na "plnou zodpovědnost" ČSSD a její vlády v této věci.

"Ať si vymění, koho chtějí. Ale o tom, že si... drtivá většina lidí v této zemi myslí, že by další podstatnější změny následovat měly - tento názor já také sdílím," prohlásil.

Předsedkyně Senátu Libuše Benešová (ODS) řekla, že Lánský by neměl být jediným ministrem, který by měl kabinet opustit. Za naprosto neudržitelnou označila také pozici ministra zdravotnictví Ivana Davida.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a ODS Ivana Langer je přesvědčen, že Lánský měl rezignovat mnohem dříve. "Mám pocit, že vicepremiér Lánský měl už dávno poznat, že jeho postavení ve vládě je neudržitelné," řekl Langer.

Podle KDU-ČSL je výměna ministrů věcí předsedy vlády, ovšem hodnocení výsledků jejich práce přísluší jak veřejnosti, tak politickým stranám. Lidovecký poslanec Pavel Tollner ČTK řekl, že nečinnost Lánského je "příslovečná" a že se "spíše plete pod nohy" šéfovi diplomacie Janu Kavanovi. Na dotaz, zda by měli z vlády odejít i další ministři, Tollner odvětil, že "tristním dojmem" působí celá vláda.

Poslanec Pavel Svoboda (Unie svobody) ČTK řekl, že Lánský nikdy nebyl vnímán jako správný "Pan Evropa". Uvedl, že pokud jde o Lánského znalosti a pracovní nasazení, existují jiní lidé, kteří by pracovali "s větším umem".

Dosavadní vývoj:

Lánský je podezřelý hned ze dvou deliktů:
- z přestupku, protože neměl k zahraničnímu účtu devizové povolení,
- z trestného činu, protože je velmi pravděpodobné, že peníze, jež mu tímto účtem prošly, byly jeho příjmem, který nezdanil.

Vicepremiér Egon Lánský, který je zodpovědný za integraci republiky do evropských struktur, zatím navzdory velmi kritické zprávě Evropské komise zůstával ve funkci.

Premiér Miloš Zeman minulý čtvrtek novinářům řekl, že až pominou Lánského zdravotní potíže a vrátí se z nemocnice, chce s ním na téma rezignace hovořit. Premiér však na dotaz novinářů přímo neřekl, zda Lánského odvolá.

"Předpokládám, že až se z nemocnice vrátí, budu s ním na toto téma mluvit. U mě vždy platí to, co jsem řekl," uvedl Zeman.

Premiér už několikrát naznačil, že není spokojen s postupem prací při přibližování k Evropské unii, za něž je ve vládě zodpovědný právě Lánský.

Premiér ve čtvrtek také uvedl, že už je připraven "určitý organizační návrh" na systémovou změnu týkající se řízení procesu českých příprav na integraci do unie. Za první krok, který je se zmíněným návrhem "plně konzistentní", označil nedávné jmenování hlavního vyjednavače pro vstup do unie Pavla Teličky státním tajemníkem pro evropské záležitosti.

Jak Lánský reagoval na otázky týkající se demise?
Odstoupil byste, pokud byste spáchal přestupek proti devizovému zákonu?
- Muselo by se prokázat jaký. Přestupků se dopouští kdekdo. A vy už jste například také špatně zaparkovala.
(2. září, Česká televize)
Odstoupíte?
- Já se nebojím odstoupit. Ale aby mě odháněli od mé vládní povinnosti nějaké mediální větříky anebo nějací regionální partajní bossové, tak k tomu jsem se do penzijního věku neprobojoval.
(23. září, Radiožurnál)
Odejdete z vlády? Stále více členů vaší vlastní strany vás k tomu vyzývá.
- Mě do té vlády přizval a jmenoval premiér Zeman. Já na první slovo premiéra Zemana z té vlády odejdu.
A není vám to hloupé, když vás řada lidí vyzývá, abyste odešel, protože špatně pracujete?
- Já jsem vděčný za tu příležitost. Ti, kdo mě vyzvali, ti o mé práci prakticky nic nevědí.
(23. září, televize Prima)
Nemyslíte si, že jste byl za integraci do EU odpovědný do té míry, že byste měl říci premiérovi, že nabízíte své místo?
- Já se této funkce nedržím jako koryta a nemíním se jí držet ani o sekundu déle, než se dohodne. To jsem Milošovi řekl několikrát. Naposledy, v létě, mi na to řekl: "Co blbneš, ty tady seď a makej. To je to, co od tebe chci." Kdyby řekl něco jiného, tak už tady dávno nejsem.
(15. října, Lidové noviny)
Byl za vámi v nemocnici Miloš Zeman a bavili jste se na téma rezignace?
- Byl tady za mnou předseda vlády. A nebavili jsme se na téma rezignace. Spíše mi v podstatě řekl: Nečti noviny, to tě jenom rozčílí, jsou tam jenom nesmysly. Vykašli se na pitomé Středočechy, dej se do pořádku. Přijď, pak si budeme povídat o podstatných věcech.
Zatím tedy stoprocentně cítíte podporu od Miloše Zemana?
- Nejsem tady na to, abych sloužil jako lovná zvěř nějaké smečce žurnalistických primitivů. A toto říkám vědomě, že mám na mysli malou skupinu lidí, kteří v této branži dělají škodnou, protože to je i moje branže.
(21. října, Frekvence 1)

Zda se však s Lánským v návrhu na změnu koordinace příprav na vstup počítá, premiér neřekl.

Zemana a Havla informoval velvyslanec Evropské komise
Velvyslanec Evropské komise v Praze Ramiro Cibrian informoval premiéra Miloše Zemana a prezidenta Václava Havla o kritickém hodnocení českých příprav na vstup do Evropské unie. Zeman zprávu zatím nekomentoval, prezident Havel ji označil za vážné varování a vyzval k tvrdé práci. Prohlásil zároveň, že Česká republika potřebuje většinovou vládu.

Prezident uvedl, že kritická zpráva ukazuje ještě palčivěji na nutnost, aby v zemi byla vláda, která bude mít "jistotu, energii, tah na branku". "A to může mít tehdy, bude-li se opírat o jakousi jistou parlamentní většinu," konstatoval prezident.

Opatrněji se k požadavku většinové vlády vyjádřil Cibrian. "Bez ohledu na to, zda má země většinovou či menšinovou vládu, je pro urychlení připravenosti na členství a dokončení reforem nezbytné mít efektivní vládu, která bude schopna pracovat účinně a rychle," řekl Cibrian poté, co prezident konstatoval, že tyto vlastnosti současná menšinová vláda ČSSD patrně nemá.

"Uvítal bych, kdybychom měli vládu většinovou, nikoli menšinovou, protože mnoho věcí by pochopitelně šlo snadněji a rychleji," zdůraznil Havel.

Cibrian jednal se Zemanem
Ramiro Cibrian už předtím předal hodnotící zprávu premiérovi Miloši Zemanovi. Jednaní se zúčastnil i ministr zahraničí Jan Kavan.

Na vozíku na něj z nemocnice přijel i vicepremiér Egon Lánský, který je ve vládě odpovědný za koordinaci integračního úsilí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz