Egomaniak a fašizoidní demagog, urážejí Klause lidé kolem Švejnara

  15:30aktualizováno  15:30
Se mnou přijde do politiky slušnost, sliboval Jan Švejnar v předvolební kampani. Své zkušenosti sliboval využít pro šíření dobrého jména České republiky. Pravý opak ale dělají po prohraných volbách jeho spolupracovníci - nevybíravě se pouštějí do Václava Klause a pomlouvají Česko v zahraničí.

Klaus je podle Švejnarových přátel zlomyslným egomaniakem, který by měl být vyhozen. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

"Můžu vám slíbit, že půjdu příkladem v korektnosti a slušnosti," hlásal Jan Švejnar. Právě na slušnosti a nové politické kultuře si prezidentský kandidát snad nejvíce zakládal. Sám pečlivě váží slova i po volbách. Jeho kolegové a blízcí spolupracovníci si ale servítky neberou.

"Klaus by měl být vyhozen"
Jen pár dní po hlasování o novém českém prezidentovi poslal komentátor renomované tiskové agentury United Press International Mark S. Ellenbogen do světa zprávu, ve které tvrdě kritizuje Českou republiku, prezidentskou volbu a staronového prezidenta Václava Klause.

"Klaus měl být bez nějakých ceremonií vyhozen," napsal Švejnarův kolega Ellenbogen. Prezidenta nazval "zlomyslným egomaniakem". Text dostala k dipozici řada médií po celém světě. - text v angličtině zde

Ellenbogen je předsedou správní rady nadace Global Panel a prezidentem Prague Society, zároveň členem celostátního poradního sboru Demokratické strany USA. Se Švejnarem ho pojí také členství v newyorské radě CERGI-EI, která je zakladatelem českého CERGE (Centrum pro ekonomický výzkum). Jejím založením se Švejnar v prezidentské kampani chlubil.

"Klaus a jeho gangsteři"
Ellenbogen ve svém textu uvádí, že k popisu situace v Česku využíval informace od Jana Švejnara, se kterým byl po celou dobu jeho kampaně v kontaktu. Dopouští se ale řady nepřesností a nepravd.

Klause například obviňuje, že otevřel cestu komunistům. Že Klaus při volbách nedostal ani jeden komunistický hlas a že Jan Švejnar naopak hlasy komunistů ke zvolení potřeboval, zahraničním čtenářům zamlčel.

"Český tisk přináší mnoho příběhů Klausových špinavých machinací. Ale v momentě, kdy se objevily v tisku, jejich zdroje zmizí anebo nejsou dosažitelné," popisuje světu údajnou českou realitu.

"Věděl jsem, že Klaus a jeho gangsteři budou používat špinavé triky - a taky používali," napsal také. Dokonce si v textu neodpustil pochybnou historku o Klausově "aroganci" (viz níže v rámečku).

Své pojednání, ve kterém Jana Švejnara nazývá tím nejlepším, co Česko má, zakončil zvoláním. "Těšíme se, Jane, že tě za pět let budeme oslovovat 'pane prezidente'."

"Děsím se představy, že toto je ta slibovaná propagace a otevření se světu prostřednictvím Švejnarových kontaktů," napsal poradce prezidenta Klause Tomáš Haas, který na anglický text upozornil.

Ellenbogen přitom není jediným Švejnarovým kolegou, který si na Klausovu adresu neodpustil řadu útočných výroků. Poradce Jana Švejnara Karel Matoušek v Lidových novinách například Klausovo vítězství označil za "upachtěné" a "zasmrádlé". Jeho projev nazval "směsí fašizoidní demagogie" a narcismu a zopakoval, že Klaus je prvotřídní demagog, druhořadý politik a třetiřadý ekonom.

Reagoval tak na Klausova slova, ve kterých prezident označil některé výroky ze Švejnarova projevu za banální. - více zde

Stanovisko Jana Švejnara ani jeho mluvčí se iDNES.cz nepodařilo získat. Švejnar odcestoval na několikatýdenní dovolenou.

. havel a klaus podle Ellenbogena

"Klaus převzal prezidentský úřad od legendárního antikomunistického disidenta Václava Havla roku 2003. Havel byl prvním demokraticky zvoleným prezidentem Československa po pádu komunismu v roce 1989. V roce 1993, po rozdělení země, byl Havel zvolen prezidentem České republiky, v tomto postavení setrval deset let. Havel tak byl prezidentem celkem třináct let.

Klaus byl premiérem. Byl proslulý pro své výbuchy vzteku. Podle jedné nepříliš známé příhody vyšel z kanceláře a zamířil k toaletám. Na cestě po chodbě spatřil mladou ženu, obsluhující kopírku. "Co děláte u mé kopírky?" zakřičel na mladou asistentku. "Pracuji vedle vás pro vašeho kolegu ministra vnitra," řekla nervozně. "Aha," reptal Klaus a rozzuřeně odešel. Druhý den nechal vystavět skleněnou stěnu mezi svou kanceláří a kanceláří ministra vnitra. Takový je v kostce Václav Klaus - zlomyslný egomaniak."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Najdete na iDNES.cz