Egomaniak a fašizoidní demagog, urážejí Klause lidé kolem Švejnara

  15:30aktualizováno  15:30
Se mnou přijde do politiky slušnost, sliboval Jan Švejnar v předvolební kampani. Své zkušenosti sliboval využít pro šíření dobrého jména České republiky. Pravý opak ale dělají po prohraných volbách jeho spolupracovníci - nevybíravě se pouštějí do Václava Klause a pomlouvají Česko v zahraničí.

Klaus je podle Švejnarových přátel zlomyslným egomaniakem, který by měl být vyhozen. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

"Můžu vám slíbit, že půjdu příkladem v korektnosti a slušnosti," hlásal Jan Švejnar. Právě na slušnosti a nové politické kultuře si prezidentský kandidát snad nejvíce zakládal. Sám pečlivě váží slova i po volbách. Jeho kolegové a blízcí spolupracovníci si ale servítky neberou.

"Klaus by měl být vyhozen"
Jen pár dní po hlasování o novém českém prezidentovi poslal komentátor renomované tiskové agentury United Press International Mark S. Ellenbogen do světa zprávu, ve které tvrdě kritizuje Českou republiku, prezidentskou volbu a staronového prezidenta Václava Klause.

"Klaus měl být bez nějakých ceremonií vyhozen," napsal Švejnarův kolega Ellenbogen. Prezidenta nazval "zlomyslným egomaniakem". Text dostala k dipozici řada médií po celém světě. - text v angličtině zde

Ellenbogen je předsedou správní rady nadace Global Panel a prezidentem Prague Society, zároveň členem celostátního poradního sboru Demokratické strany USA. Se Švejnarem ho pojí také členství v newyorské radě CERGI-EI, která je zakladatelem českého CERGE (Centrum pro ekonomický výzkum). Jejím založením se Švejnar v prezidentské kampani chlubil.

"Klaus a jeho gangsteři"
Ellenbogen ve svém textu uvádí, že k popisu situace v Česku využíval informace od Jana Švejnara, se kterým byl po celou dobu jeho kampaně v kontaktu. Dopouští se ale řady nepřesností a nepravd.

Klause například obviňuje, že otevřel cestu komunistům. Že Klaus při volbách nedostal ani jeden komunistický hlas a že Jan Švejnar naopak hlasy komunistů ke zvolení potřeboval, zahraničním čtenářům zamlčel.

"Český tisk přináší mnoho příběhů Klausových špinavých machinací. Ale v momentě, kdy se objevily v tisku, jejich zdroje zmizí anebo nejsou dosažitelné," popisuje světu údajnou českou realitu.

"Věděl jsem, že Klaus a jeho gangsteři budou používat špinavé triky - a taky používali," napsal také. Dokonce si v textu neodpustil pochybnou historku o Klausově "aroganci" (viz níže v rámečku).

Své pojednání, ve kterém Jana Švejnara nazývá tím nejlepším, co Česko má, zakončil zvoláním. "Těšíme se, Jane, že tě za pět let budeme oslovovat 'pane prezidente'."

"Děsím se představy, že toto je ta slibovaná propagace a otevření se světu prostřednictvím Švejnarových kontaktů," napsal poradce prezidenta Klause Tomáš Haas, který na anglický text upozornil.

Ellenbogen přitom není jediným Švejnarovým kolegou, který si na Klausovu adresu neodpustil řadu útočných výroků. Poradce Jana Švejnara Karel Matoušek v Lidových novinách například Klausovo vítězství označil za "upachtěné" a "zasmrádlé". Jeho projev nazval "směsí fašizoidní demagogie" a narcismu a zopakoval, že Klaus je prvotřídní demagog, druhořadý politik a třetiřadý ekonom.

Reagoval tak na Klausova slova, ve kterých prezident označil některé výroky ze Švejnarova projevu za banální. - více zde

Stanovisko Jana Švejnara ani jeho mluvčí se iDNES.cz nepodařilo získat. Švejnar odcestoval na několikatýdenní dovolenou.

. havel a klaus podle Ellenbogena

"Klaus převzal prezidentský úřad od legendárního antikomunistického disidenta Václava Havla roku 2003. Havel byl prvním demokraticky zvoleným prezidentem Československa po pádu komunismu v roce 1989. V roce 1993, po rozdělení země, byl Havel zvolen prezidentem České republiky, v tomto postavení setrval deset let. Havel tak byl prezidentem celkem třináct let.

Klaus byl premiérem. Byl proslulý pro své výbuchy vzteku. Podle jedné nepříliš známé příhody vyšel z kanceláře a zamířil k toaletám. Na cestě po chodbě spatřil mladou ženu, obsluhující kopírku. "Co děláte u mé kopírky?" zakřičel na mladou asistentku. "Pracuji vedle vás pro vašeho kolegu ministra vnitra," řekla nervozně. "Aha," reptal Klaus a rozzuřeně odešel. Druhý den nechal vystavět skleněnou stěnu mezi svou kanceláří a kanceláří ministra vnitra. Takový je v kostce Václav Klaus - zlomyslný egomaniak."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Pět stran ladí strategii proti Babišovi. Ke koalici však mají daleko

Představitelé pěti opozičních stran - první místopředsedkyně TOP 09 Markéta...

Pět stran, ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se po tom, co dorazil do Česka předběžný audit Evropské komise k dotacím...

Nové centrum má pomoci chránit hranice. Rozstřel poodhalí jeho fungování

Činnost Národního situačního centra ochrany hranic a cizinecké  policie

Národní situační centrum ochrany hranic ŘSCP má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Jak to bude fungovat v...

Vaše chyba. V zahraničí nevzniká nárok na účast v eurovolbách, vzkázal soud

ilustrační snímek

Skutečnost, že Češi nemohou ve volbách do Evropského parlamentu volit ze zahraničí, neodporuje ústavnímu pořádku ani...

Najdete na iDNES.cz