„Efekt Nečas“ zatím ODS nepomohl, její ztráta na ČSSD trvá

  17:02aktualizováno  17:02
Výměna lídrů v ODS zatím této straně nepomohla smazat ztrátu na sociální demokracii. Oproti minulému měsíci ČSSD ve volebním modelu Factum Invenio mírně posílila a má 29,5 %. ODS ztratila sedm desetin procentního bodu a má 22,3 %. Stabilní pravicová či levicová vláda by vzniknout nemohla.

Zatím nic. Popularita ODS se po nástupu Petra Nečase na post volebního lídra dosud nezvedla, tvrdí průzkum Factum Invenio. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Do Sněmovny má nyní podle Factum Invenio nakročeno šest stran - kromě dvou největších ještě KSČM (13,9 %), TOP 09 (11,6 %), Věci veřejné (8,9 %) a KDU-ČSL (5,5 %). Pod hranicí pěti procent zůstává Strana práv občanů Zemanovci (2,7 %) a Strana zelených (2,6 %).

METODIKA

Volební model Factum Invenio je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách. Zohledňuje i ochotu lidí jít k volbám a vývojové trendy skutečné volební účasti.

Výpočet mandátů vychází z volební prognózy a zohledňuje přepočítávání mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé kraje. Odhad mandátů je zatížen výběrovou chybou, která může pro uvedené strany představovat odchylku až dvou křesel.

Zdroj: Factum Invenio

"Za daného stavu by nadále nemohla vzniknout žádná pravicová ani levicová většinová vláda. Sociální demokracii by k sestavení vlády nadále nestačila ani podpora KSČM, ani společná podpora středových KDU-ČSL a Věcí veřejných," shrnuje agentura výsledek průzkumu.

ČSSD by totiž získala sedmdesát křesel, komunisté třicet. K většině 101 hlasu by tak potřebovali přeběhlíka. Stejně je na tom teoretický blok ODS (53 křesel), TOP 09 (23), VV (16) a KDU-ČSL (8).

Teoreticky tak existuje možnost velké koalice ČSSD a ODS, disponující ústavní většinou 123 poslanců, nebo třeba vláda ČSSD podporovaná dalšími dvěma stranami. Lidovci ale vyloučili, že by mohli pomoci Jiřímu Paroubkovi do premiérského křesla podporou jeho vlády opírající se též o hlasy KSČM.

Kromě toho, že se průzkum konal po nástupu Petra Nečase do čela ODS, je podle Factum Invenio zajímavý i tím, že TOP 09 nijak neutrpěla zveřejněním svého výrazně konzervativního programu. Za ten si od levice vysloužila přezdívku "drakonických asociálů" a od ODS nálepku "pravicových populistů". (více o reakci politických soupeřů na program TOP 09 čtěte zde)

Z poměrně stálého růstu se mohou těšit Věci veřejné. V únoru měla tato strana ve volebním modelu Factum Invenio 5,2 %, v březnu 7,8 % a nyní 8,9 %. Zelené předstihla Strana práv občanů Zemanovci, jejíž posílení nicméně ČSSD neoslabilo. Ani zelení, ani SPOZ by na poslanecká křesla nyní nedosáhli.

Voleb by se nyní zúčastnilo 64,4 % voličů, tedy zhruba stejně jako při volbách v roce 2006.

IDEÁLNÍ PREMIÉR: SCHWARZENBERG ČI NEČAS, tvrdí median

Lídr strany TOP 09, kníže Karel Schwarzenberg, si přišel popovídat s lidmi u piva v jedné z nymburských hospod. K volebnímu vítězství má TOP 09 pořádně daleko, nicméně ideálním premiérem by pro české občany byl právě předseda této strany Karel Schwarzenberg či lídr ODS Petr Nečas. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu agentury Median pro Lidové noviny.

Petr Nečas (ODS) při svém projevu v Poslanecké sněmovně. (26. února 2010)Schwarzenberga by si v premiérském křesle přálo 30,8 procenta z 505 respondentů. Druhého Petra Nečase z ODS by za premiéra chtělo 30,6 procenta lidí. Třetí místo obsadil Jiří Paroubek se ziskem rovných 20 %.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek."Je to velice hezké," komentoval v Lidových novinách výsledky průzkumu Schwarzenberg. Vzápětí ale přihodil historku o svém otci ze 40. let, kvůli které se popularitou moc nezabývá. "Velmi dobře si pamatuji, jak v roce 1945 byl můj otec nejvíc oslavovaný. A tři roky na to nás nepochcal ani pes," uvedl svérázně šéf TOP 09.

"Cože, já jsem za Schwarzenbergem?" podivil se Nečas. "Rozhodující bude výsledek voleb," dodal. (celý článek v LN čtěte zde)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Najdete na iDNES.cz