Stát chce nové oddělení pro nemocné SARS či ebolou. Vyjde na 80 milionů

  16:30aktualizováno  17:44
Hrozba zavlečení eboly připomněla plán Nemocnice Na Bulovce. Ta už téměř rok usiluje o směnu pozemku s hlavním městem, aby mohla postavit nové oddělení s 12 lůžky pro pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi. Podobné zařízení stát už má na Orlickoústecku. To je však vojenské, nemá nepřetržitý provoz a statut zdravotnického zařízení.

Bulovka je vybaveny kvůli pacientům s vysoce nakažlivými nemocemi dvěma bioboxy s osmi lůžky | foto: Vladimír Vokál, iDNES.cz

Nemocnice Na Bulovce je takzvaným kontaktním místem. To znamená, že právě sem se dostanou lidé s podezřením na vysoce nakažlivou nákazu. Tedy například SARS, pandemickou chřipku, plicním morem či třeba ebolu, která se nyní šíří v Africe.

Nemocnice má nyní k dispozici dva boxy s osmi lůžky a speciální, uzavřený transportní vak pro přesun pacientů do těchto boxů (více o funkci vybavení čtěte zde). Chtěla by ale víc: přistavět k současné infekční klinice nové oddělení s 12 lůžky. Sloužilo by jako uzavřený prostor pro léčbu nebezpečných nemocí.

„Představovali bychom si, že budeme mít možnost rychle aktivovatelné, izolační lůžkové části nemocničního oddělení,“ řekla ředitelka Bulovky Andrea Vrbovská. Podle ní je rovněž důležitý bezpečný a rychlý přesun biologického materiálu, jenž je potřeba pacientům odebrat a následně vyšetřit v laboratoři.

Po takovém oddělení volá i stát. „Ministerstvo zdravotnictví na jeho stavbu a vybavení vyčlenilo 65 milionů,“ uvedl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Další, ale menší část peněz by investovala sama nemocnice.

Stavba a vybavení nového oddělení by stály celkem zhruba 80 milionů. Dalších zhruba 15 milionů by stál odhadem roční provoz.

Problémy s výměnou pozemku

Potíž je v tom, že nemocnice, která dosud patří státu, zatím nemá vhodný pozemek. Ten totiž patří hlavnímu městu. Praze proto nabídla jiný pozemek. Podle Vrbovské takový, jenž s tím potřebným sousedí a má stejnou výměru.

„Jednání probíhají devět měsíců. Konkrétní odpověď zatím nemáme,“ tvrdí Vrbovská s tím, že záměr zatím neprojednalo zastupitelstvo hlavního města. „Urgovali jsme s panem Valentou magistrát, aby nám dal informaci, v jakém stádiu se směna nachází,“ dodala ředitelka Bulovky.

To odmítá pražský radní pro zdravotnictví, sociální politiku a bydlení Martin Dlouhý. My jsme se na výměně dohodli, souhlasili jsem s ní. Jediný důvod, proč k tomu ještě nedošlo jsou technicko-administrativní problémy, které řeší náměstek paní ředitelky s naší správou majetku,“ řekl iDNES.cz Dlouhý.

Podívejte se do prostor na Bulovce, kde by se léčili nakažení ebolou:

Stát už přitom prostory pro léčení agresivních infekcí má: ve vojenském zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku. Jeho provoz stojí desítky milionů korun ročně a zařízení hrozilo, že bude uzavřeno.

Podle Valenty to však je jen záložní kapacita. „Těchonín nemá statut zdravotnického zařízení s 24hodinovým provozem,“ podotkl hlavní hygienik. Podle něj s Těchonínem stát v případě krizových situací počítá, ale jeho provoz musí být aktivován. Funkční je zařízení do 72 hodin. „My ale nemůžeme čekat tak dlouho,“ podotýká Vrbovská.

Primářka infekčního oddělení Bulovky Hana Roháčová dodala, že Bulovka je na přijetí pacienta s ebolou či jinou nemocí připravena okamžitě a v kteroukoliv hodinu. Podle Roháčové zdravotníci před časem pohyb ve speciálních oblecích či práci v bioboxech zkoušeli jednou měsíčně, nyní trénují kvůli ebole jedenkrát týdně.

Roháčová také ujistila, že dosud Česko nezaznamenalo žádné podezření na onemocnění ebolou. „V posledních dnech jsme zaznamenali pacienty, kteří přijíždějí z afrických oblastí. Ale bylo to z těch, kde ebola není a jejich zdravotní stav jsme vyhodnotili tak, že se o ebolu nejedná,“ doplnila lékařka.

Co způsobuje virus ebola
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz