Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Není důvod, aby byly e-recepty povinné, říká předseda praktiků

  19:52
Přesně za měsíc budou muset doktoři většinu léků předepisovat elektronicky. Mnozí z nich proti této povinnosti protestují, někteří už oznámili odchod do předčasného důchodu. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky čeká od ledna pacienty v ordinacích a lékárnách chaos.

Lékař Petr Šonka | foto:  František Vlček, MAFRA

Někteří lékaři nebudou mít do systému e-receptů přístup, jiní si s ním nebudou vědět rady. „V této podobě e-recept nepřináší žádnou výhodu,“ říká.

E-recept má ušetřit peníze, zjednodušit administrativu a zabránit zneužívání předpisů. Jenomže nic z toho prý neumí. Minulý pátek byl posledním dnem, kdy lékaři a lékárníci mohli zažádat o přístup k e-receptům s garancí, že jej budou mít do nového roku.

Zažádal jste o něj?
Ne. On to sice SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) garantoval, ale my už teď evidujeme lidi, kteří si o přístup zažádali na začátku září a dodnes přístupové kódy nemají. Takže podle mě to nemohou stihnout.

Nebude to problém?
Ne, protože se nic nestane. V zákoně o e-receptu není uvedena povinnost, dokdy musíte zažádat o registraci.

Ale je v něm uvedeno, že musíte e-recept používat od 1. ledna 2018, jinak vám hrozí pokuta.
Ano, ale jedna z objektivních příčin, proč to používat nebudete, je, že vám SÚKL nedodal přihlašovací kódy.

To znamená, že když někdo o registraci zažádá 31. prosince, je z obliga?To je extrém. Ale když někdo zažádá třeba 11. prosince, musí být z obliga.

Proč lékaři protestují proti povinnému zavedení e-receptu?
Povinný není v žádné zemi, kde dobře funguje. Jako v Německu nebo v Dánsku. Tam prvních pět let dostávali lékaři, kteří se k němu připojovali, nějakou bonifikaci.

Peníze?
Ano. Ti, kteří se přihlásili první rok, dostávali nejvíce, další rok méně a méně. Po pěti letech to bylo obráceně. Těm, kteří tento systém nepoužívali, se snižovaly platby od pojišťoven. Díky tomu to tam pětadevadesát procent lékařů používá dobrovolně.

Předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka v diskusním pořadu Rozstřel....

Předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka v diskusním pořadu Rozstřel. (18. října 2017)

Petr Šonka (45) promoval na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2002 složil atestaci a o rok později otevřel soukromou praxi v Přešticích na Plzeňsku, akreditované pracoviště, které zajišťuje specializační přípravu pro budoucí praktické lékaře. Od dubna letošního roku je předsedou Sdružení praktických lékařů ČR, kde předtím tři roky vykonával funkci místopředsedy.

Takže vám vadí ta povinnost? 
Ano. Bylo to vysvětlováno tím, že e-recept má systému ušetřit peníze a zvýšit bezpečnost. Ale to se v této fázi nestane. 

Jak konkrétně má ušetřit peníze a zvýšit bezpečnost?

Tím, že se zamezí duplicitám v předepisování léků. Například aby dva lékaři nepsali stejný lék, nebo když by se pacient choval nějakým způsobem nehospodárně – lék si nevyzvedával nebo vyžadoval větší množství, než reálně může zkonzumovat. Lékaři budou navzájem vědět, co předepisují za léky. Má také zabránit falešným receptům. 

Nic z toho teď fungovat nebude?
Ne. Neexistuje lékový záznam pacienta, takže se nemohu podívat, co pacientovi předepisují jiní lékaři. 

Ale SÚKL tvrdí, že na tohle je e-recept připravený.

Jenomže na to zapomněli schválit legislativu. Bude to takto fungovat nejdříve v roce 2020. Stejně tak opiátové recepty. Ty by se neměly psát jinak než elektronicky, protože jsou to léky s největším rizikem zneužití. Jenže se budou i v lednu dál psát na papír, protože na to není připravená legislativa. Přesně to jsou důvody, proč to nemá být povinné.

Nepovinné to bylo teď a e-recept aktivně používala asi jen dvě procenta lékařů.
Ale proč? Protože je to komplikované a není po tom poptávka. Za celou tu dobu mě neoslovil žádný z mých pacientů, že chce elektronický recept. Jsem si jist, že by lékaři přešli na e-recept dobrovolně, pokud by jim přinášel nějaký užitek. Kdyby uměl to, co má umět, a byl uživatelsky vstřícný a jednoduchý.

Takže momentálně žádnou výhodu nepřináší?
V této podobě ne. Naopak je to komplikace. Musíme investovat peníze do úpravy softwaru a vybavení. Tiskárny, které používáme, mnohdy nebudou schopné čárkový kód vytisknout v takové kvalitě, aby ho načetl scanner v lékárně. V republice navíc není celoplošné pokrytí vysokorychlostním internetem, který je k e-receptu nutný. A ten systém je pro lékaře nevstřícný.

Myslíte uživatelsky?
Ano. Většina lékařů umí pracovat s počítačem na normální uživatelské úrovni. Pokud by lékař dostal flashdisk s nějakým certifikátem, přišel do ordinace, vložil ho do počítače a během tří minut se přihlásil k e-receptu, tak by to nebyl žádný problém. Třeba na Slovensku stát dává lékařům kartu s identifikačním čipem a čtečku čipových karet.

E-receptů odbavují lékárny málo. Od 1. ledna budou povinné

A u nás? Co musí nyní lékař udělat, aby mohl předepisovat e-recepty?Nejdříve musí zažádat o elektronický podpis, třeba na poště. To nám vadí nejvíc, že lékař musí k podpisu e-receptu používat svůj elektronický podpis. Znamená to zbytečné bezpečnostní riziko. Trváme na tom, abychom se identifikovali jednotným certifikátem zdravotnického pracovníka, kterým by se lékař mohl přihlašovat ke všem elektronickým aplikacím. A měl by ho zajistit stát, ne soukromá firma.

Když už bude mít lékař elektronický podpis, co následuje pro zprovoznění e-receptu?
Pak požádá SÚKL o přístup do systému e-receptu. Přijde mu doporučený dopis s kódy a nepřehledný návod, jak a kam je zadat. Přihlásí se na webové stránky SÚKL a tam si stáhne certifikáty. Pak je třeba zprovoznit spojení.

To zní trochu složitě.
Je to velmi nešikovně udělané. Běžný lékař to není schopný zprovoznit sám a potřebuje asistenci IT odborníka. Manžel kolegyně je IT specialista a zprovozňoval jí e-recept půl dne. K tomu nefunguje pomocná telefonická linka SÚKL.

Jak to?
Nedá se tam dovolat. Linka je přetížená. Celý projekt je nepřipravený. Samo ministerstvo loni sepsalo Národní strategii pro elektronické zdravotnictví, kterou jako závazný dokument schválila vláda. V něm uvedlo, že v podobě, ve které e-recept momentálně je, se má odložit na rok 2020.

Už se to ale jednou odkládalo.
Ano, ale od té doby se na tom vůbec nic neudělalo. Je to projekt, který stál 318 milionů. Pak díky tomu, že si SÚKL zapomněl ve smlouvě vyhradit autorská práva, dalších 120 milionů u soudu. I Nejvyšší kontrolní úřad vydal zprávu, která říká, že je to předražené a že to za ty peníze nic neumí.

Proč se bouříte teď?
My se e-receptu věnujeme dlouhodobě. Poctivě jsme chodili do všech pracovních skupin, které k němu byly vedeny, a měli jsme plno připomínek. Ministerstvo je však neakceptovalo.

Nic z toho, co jste žádali?
Asi tři věci z dvaceti akceptovali. A stále říkali, že bude vyhláška a že se vše vyřeší. Navíc loni vytvořilo zmíněnou národní strategii. Takže jsme věřili, že se e-recept odloží, nebo že bude vyhláška, která umožní souběh papírového a elektronického receptu.

Prováděcí vyhláška ale vznikla, ne?
Ano, jenže v ní jsou zahrnuty jen některé výjimky, které žádala Česká lékařská komora a které jsou logické. Například, že papírový recept můžete napsat v případě, že nepůjde elektřina, nebo když půjdete k pacientovi domů.

To se týká i záchranné služby?
Ano. Také lékařů v důchodu, kteří si píšou léky pro vlastní potřebu, nebo když budu chtít napsat lék manželce. A tahle vyhláška ještě není vydána. Viděli jsme jen její pracovní verzi. Je začátek prosince, od ledna se jí máme řídit a ona oficiálně ještě neexistuje.

Lékařská komora ve svých připomínkách ministerstvo mimo jiné žádá, aby pacienti měli možnost e-recept odmítnout. Proč?
Stát vás nutí k tomu, aby vaše údaje někdo zaznamenával a skladoval. Jsou to velmi citlivá osobní data, která jsou lehce zneužitelná. Dnes leží jen u vašeho lékaře. Ale když budou všechna data o všech lidech na hromadě, začíná to být zajímavé.

Jak to myslíte?
Někdo může kompromitovat třeba politika nebo jinou veřejně činnou osobu. Dokážu si i představit, že žádáte o hypotéku a banka, která vám ji bude poskytovat, bude chtít znát váš zdravotní stav.

Desítky starších lékařů z Moravskoslezského kraje zvažují zrušení ordinace

K tomu se ale nedostane.
Když jde hacknout počítač NASA, tak mi neříkejte, že nepůjde hacknout úložiště SÚKL.

Tomu se asi neubráníme, i kdyby to fungovalo tak, jak vy chcete.
Ano, ale chceme platit takovou cenu za projekt, který pacientům vlastně nic nepřináší? Navíc pro spoustu lékařů, kteří se chystali odejít do důchodu v horizontu pěti let, je to společně s EET (Elektronická evidence tržeb), která se nás bude týkat od března, poslední kapka.

A odejdou tedy dřív?
Ano. Tohle už nemá s medicínou nic společného a oni se to učit nechtějí. My ty lékaře potřebujeme. Praktičtí lékaři stárnou a řešíme generační obměnu oboru. Momentálně do zdravotnictví přivádíme dostatečné množství mladých na to, abychom to dokázali zvládnout, ale potřebujeme, aby starší kolegové ještě nějaký čas přesluhovali. Pokud náhle skončí, budeme mít problém.

Kolik lékařů chce skončit?
Dnes máme jen ve Sdružení praktických lékařů data o padesáti lidech, kteří už oznámili ukončení praxe. Pak je ještě obrovské množství lidí, kteří stále věří, že se to vyřeší nějak po česku.

Že z e-receptu sejde?
Že bude třeba tři měsíce fungovat a pak se odloží do té doby, dokud nebude umět to, co má umět. Není to správná cesta, ale je to nejmenší zlo.

Myslíte, že je reálné, aby se po třech měsících odložil?
Budeme tlačit na poslance a senátory, aby to tak bylo.

Co se od ledna změní pro pacienty?
Prakticky nic. Lékař jim vydá stejný papír jako doteď. Budou na něm napsané stejné informace. Akorát dole místo podpisu a razítka bude čárový kód, který si pak načte lékárník. K tomu bude existovat možnost poslat čárový kód pacientovi třeba e-mailem.

Takže stále budou vlastně papírové recepty?
Ty budou asi dominovat. A lékaři, kterým SÚKL nestihne vydat certifikáty, budou v lednu psát normální papírové recepty.

Fotbalový sponzor v Rozstřelu: Ztratí se i dvě miliardy. Po kritice čelil výhrůžkám

  • Nejčtenější

Ve třídách bez roušek, ve firmách od 1. 7. bez testů. Na akce může více lidí

Roušky ve třídách od úterý končí ve většině krajů, s výjimkou Jihočeského, Libereckého a Zlínského kraje, sdělil...

Turisté zadržení na letišti měli potvrzení o testu, který neabsolvovali

Část českých turistů zadržovaných v sobotu několik hodin na Ruzyni po návratu z Tuniska přiznala, že jim český lékař v...

Na letišti v Praze zadrželi Čechy z dovolené kvůli problémovým testům

Policie zadržela v sobotu při vstupní kontrole na letišti Václava Havla v Praze Čechy vracející se z dovolené v...

Pandemie z Evropy mizí. Potíže ale teprve přijdou, varuje analýza

Premium Poslední měsíce to vypadalo, jako by pandemie v Evropě překryla ostatní problémy. Utichly sociální protesty, jako byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Agresor napadl v metru tátu s dětmi, policisté hledají svědky

Policisté hledají svědky napadení v metru. Třicetiletý útočník na lince B nejprve slovně napadl a poté i zbil muže,...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Zdravotníkům zbyla loňská dovolená. Situace se lepší, mohou ji čerpat

V České republice dále postupuje očkování proti koronaviru. Nemocnice se vrací nazpět k neakutním zákrokům a dávají...

První část amerického konvoje je v Česku. Další vozidla dorazí v pondělí

Do Česka dorazila v neděli večer první vozidla amerického vojenského konvoje. Před půl desátou skupina přijela do země...

Jaké reakce jsou po očkování varující? V Rozstřelu bude Roman Prymula

Někdo má jeden den horečku a zimnici, jiný z postele nevyleze týden a dalšího po vpichu bolí ruka. Čím jsou dány různé...

2000 lidí uvnitř a 5000 venku. Od července se rozvolní kultura, řekl Babiš

Od prvního července by se měl zvýšit maximální počet účastníků kulturních akcí, řekl ve svém pořadu Čau, lidi premiér...

Bezpečné opalování dětí: Jak vybrat správný opalovací krém?
Bezpečné opalování dětí: Jak vybrat správný opalovací krém?

V létě musíme k pravidelné péči o pokožku dětí přidat i ochranu před slunečním zářením. Dětská pokožka je citlivá, a proto je potřeba volit...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....