E-recept používají desítky lékařů, v září jej dostanou pacienti v SMS

  13:39aktualizováno  13:39
Elektronický recept používá osmnáct lékáren a desítky lékárníků i lékařů. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv je to malý úspěch. Ústav nyní očekává, že se lékaři hromadně přidají. Od září totiž mohou pacienti předpis na léky dostat do mobilu. V lékárně pak bude stačit jen ukázat sms s kódem.
V některých lékárnách se papírové recepty stanou minulostí. Ilustrační foto

V některých lékárnách se papírové recepty stanou minulostí. Ilustrační foto | foto: ČTK

Zatímco například ve Skandinávii používá elektronické předepisování 90 procent lékařů, u nás je rozjezd e-receptu pomalý. Lékaři jsou opatrní, SÚKL je přesto vyzývá, aby se do systému připojili. Novinka přinese úlevu pacientům, lékárnám i doktorům v ordinacích. Zlepšení přijde už v září.

"Aby mohli lékaři elektronický recept používat, musí si nechat zřídit pouze ověřený elektronický podpis, což je stojí asi 400 korun, a musí mít ambulantní software, který jeho vypisování umožní. Nic víc je to nestojí," uvedl Ondřej Veselý z tiskového oddělení SÚKL.

SMS recept

Pacient dostane do telefonu šestimístný alfanumerický kód. SMS je šifrovaná a dešifruje se až v telefonu pacienta. Na základě kódu a čísla kartičky pojištěnce se pacient identifikuje lékárníkovi, který během několika sekund v počítači vidí, jaký lék má vydat a jaké dávkování předepsat.

Logo elektronického receptu

Logo elektronického receptu

Platnost elektronického receptu bude stejná jako doposud - tedy čtrnáctidenní. Pokud člověk na sms kód jednou lék vybere, kód se stane neplatným.
Centrální úložiště, kódy i data pacientů jsou podle SÚKL zabezpečeny ještě lépe, než jsou účty v elektronickém bankovnictví. Sílu hesla kontroluje speciální identifikátor, pacient se svým záznamem pracuje sám, systém údajně není možné zahltit ani v případě, že by elektronický recept předepisovala polovina lékařů v Čechách.

Zprvu se změna příliš neprojeví, asi měsíc budou nadále tisknout recepty, pouze s tím rozdílem, že informace o lécích a dávkování budou zakódovány a kód nahradí i doktorské razítko. Do konce roku 2011 pak budou mít možnost k elektronickému receptu přistoupit všichni lékaři.

"V září dostanou pacienti svůj elektronický recept i do mobilního telefonu prostřednictvím sms. Lékaři tedy budou mít možnost si vybrat, jestli recept vytisknou i s kódem v ordinaci na papír, nebo ho zašlou e-mailem či esemeskou. Nenutíme lékaře posílat pacientům recepty v esemeskách, pouze jim nabízíme tento komfort," dodal Veselý.

Podle něj přináší nový elektronický recept řadu výhod. Stálí pacienti, například kardiaci, ženy, které užívají hormonální antikoncepci, alergici nebo lidé s léčeným tlakem, by sms recept ocenili. Nebudou pro něj muset zbytečně k lékaři.

"V září už bude stačit, když se pacient lékaři po telefonu identifikuje na základě rodného čísla, které zná jen on a lékař. Lékař recept napíše a pacientovi přijde na mobil esemeskou kód, na základě kterého si lék v lékárně vyzvedne," argumentuje Veselý.

Pro antikoncepci pacientky do ordinace nemusí

Stejného názoru je i gynekolog z Nového Jičína, který už elektronické recepty předepisuje. "Uživatelky hormonální antikoncepce, pro které je komplikované se dostavit, protože jsou například na vysoké škole a podobně, nemusí posílat partnera nebo rodiče, ale recept ode mne už nyní dostanou e-mailem. Později počítáme s sms. Pacientka zajde s kódem do lékárny. Místo dvou pochůzek tak jde jen pro léky. Já si navíc recept přichystám, když mám čas a nemusím to řešit ad hoc, když tu pacientka sedí," míní Jan Pětroš.

Elektronické recepty předepisuje už čtyři měsíce a systém mu vyhovuje. "Mám především jistotu, že pacientka recept zužitkuje a že si předepsané léky vyzvedne v lékárně, protože mám on-line přístup do Centrálního úložiště receptů," dodal.

Schéma použití elektronického receptu

Schéma použití elektronického receptu

Elektronickou preskripci si chválí i lékárník Marek Hampel. "My to vítáme a podporujeme. Díky e-receptu se můžeme více věnovat pacientovi, protože neověřujeme žádné identifikační údaje pacienta či lékaře, ale zadáme kód a centrální úložiště všechna data ověří během sekund. Řešíme tedy dávkování léků a jeho podávání," argumentuje.

Pacienti však zatím nosí kód na papíře, doteď tedy žádnou změnu nezaznamenali. "Usnadnění si užívají jen lékaři a lékárníci. Pojišťovny navíc po prvotním nedorozumění vyšly lékárnám vstříc. Ze začátku nebylo jasné, jak se to má fakturovat, ale vyjasnili jsme si to v rámci metodiky a vše funguje, žádný problém jsem nezaznamenal, peníze za léky přicházejí," vysvětlil Hampel.

Šéf České lékařské komory Milan Kubek se ale proti systému elektronické preskripce ohradil. "Česká lékařská komora zde nevidí vůbec žádnou přidanou hodnotu proti klasickým papírovým receptům. Argument, že to lékaři umožní předepisovat léky, aniž by k němu pacient musel přijít, neuznáváme. Pokud lékař nazná, že nemusí pacienta kontrolovat, může mu už nyní předepsat opakovací recept. Plošné předepisování léků aniž by lékař u pacienta zjistil, jak léčba probíhá, je v rozporu s odbornými pravidly poskytování lékařské péče," míní Kubek.

E-preskirpce

Žádost doposud podalo 30 lékařů, aktivně může recepty vypisovat polovina z nich. Lékárníků se do systému přihlásilo 44, 29 z nich může s e-receptem pracovat. Do systému elektronické preskripce se v září připojí 1950 lékařů z celé Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a asi 300 onkologů z celého Masarykova onkologického ústavu v Brně. Ministerstvo k připojení vyzve i další fakultní nemocnice.

Podle něj není důležité, jestli si pacient léky vyzvedne, nebo ne, ale zda je užívá. "O tom, jestli je skutečně užívá, nebo ne, nám ten systém nic neřekne. V souvislosti s užíváním léků řešíme mnoho problémů, ale nic z toho tento systém neřeší. Z našeho pohledu je to zajímavá hračka a určitě se na tom skvěle dají vydělat prachy, ale z medicínského hlediska to má téměř nulový přínos. Nepatrná přidaná hodnota neopravňuje ty obrovské náklady, které jsou za to vynaložené," vzkázal SÚKLu Kubek.

1300 receptů s kódem

Elektronický recept do dnešní doby procházel pilotní fází, za tu dobu lékaři vystavili 1376 receptů s unikátním kódem. V systému je do dnešního dne zaregistrováno 18 lékáren, 29 lékárníků a 15 lékařů. Centrální úložiště, kam všechny recepty proudí, stálo do posledního červencového dne SÚKL 70,72 milionu korun.

I kdyby teď nastal boom s elektronickými recepty, ty staré papírové podle Veselého z českého zdravotnictví nikdy zcela nezmizí. "Podíl papírových receptů záleží na zvyku lékařů i pacientů. Papírového receptu se budou těžko vzdávat starší lidé a lékaři, kteří dodnes používají psací stroj, těch je dnes jedna třetina. Nebo pak ambulantní specialisté, kteří se většinu pracovní doby pohybují na sále," míní Veselý za SÚKL.

Ústav se nyní snaží lékařům maximálně vyjít vstříc a motivovat je, že elektronický recept jim i jejich pacientům větší komfort přinese. Zřídil proto callcentrum, které prý řeší desítky dotazů denně. "Snažíme se lékaře provést celou procedurou až do vypsání prvního receptu. Ti první lékaři od nás mají opravdu nadstandardní servis," říká Veselý.

Dodal, že pacienti si ročně z lékáren nevyzvednou čtvrtinu předepsaných léků. "Někteří jsou dokonce zvyklí obcházet více lékařů a pak si vyzvednout ten nejlepší lék," doplnil. Důkladný systém se zakódovanými informacemi by podle něj měl zabránit i falšování receptů. "Ze sta milionů receptů, které se za rok předepíší, bylo loni 450 tisíc receptů falšovaných," upozornil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Černošice v kauze Babiš chybovaly, tvrdí středočeský krajský úřad

Premiér Andrej Babiš komentuje schůzku s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli...

Procesní i jiné nedostatky vidí v postupu městského úřadu v Černošicích středočeský krajský úřad. Ten v Černošicích...

Půjdu za Zemanem. Pokud to nevyřešíme teď, tak po prázdninách, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, pravděpodobně...

Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

ilustrační snímek

Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz