Dvořák šéfuje ČT sto dnů. Personální změny budu dělat pořád, říká

  7:01aktualizováno  7:01
Ředitel České televize Petr Dvořák úspěšně završil prvních sto dnů ve funkci. Rada ČT mu schválila rozpočet, navíc se mu podařilo nastartovat velké personální rošády a nyní se svým týmem připravuje podklady pro dětských kanál ČT3 a plánuje výstavbu nové budovy brněnského televizního studia.

Takto v září Petr Dvořák přesvědčoval televizní radu, že je správným kandidátem. Do funkce ředitele nastoupil loni 3. října. | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

Právě oněch bezmála sto dnů měl Dvořák na to, aby se pokusil promítnout své vize do rozpočtu ČT. Zčásti se mu to podařilo a Rada ČT mu bilanci na letošní rok posvětila i přes spor, zda je vyrovnaná. Dvořák totiž do příjmů zahrnul i čerpání peněz z úspor televize. Do fondu koncesionářských poplatků letos přiteče 5 miliard a 750 milionů korun, televize z něj ovšem vyčerpá více, a to 6 miliard a 210 milionů korun.

Televize se o něco uskromní

Rada posvětila rozpočet pro letošek

Televize si chce penězi vypomoci kvůli propadu příjmů z reklamy. Tu od října nevysílá ČT1 a ČT24. "Fond byl vytvořen právě na to, že v momentě, kdy odejde reklama z České televize, tak aby to nepůsobilo jako velký náraz na hospodaření České televize," vysvětlil pro iDNES.cz rozpočtové poměry Petr Dvořák.

Bude ČT3? Do února bude Dvořák vědět víc

Rozpočet pro letošní rok počítá se 45 miliony korun na přípravu nového televizního studia v Brně. V televizi se mluví o tom, že pokud vše půjde hladce, stavět by se mohlo už na podzim. Nová budova by měla přijít na 350 milionů korun. ČT ale musí ještě stihnout tendr na dodavatele stavby.

V rozpočtu naopak zatím není kolonka určená pro nový dětský kanál ČT3. Jeho možný vznik popsal Dvořák v projektu, s nímž se ucházel o post generálního ředitele. "V tuto chvíli schvalujeme projektový tým. Ten bude mít za úkol do konce února připravit studii proveditelnosti, jestli jsme schopni takový kanál spustit," řekl iDNES.cz Dvořák.

Sto dnů ve funkci se neobešlo bez personálních změn. Pár dnů po volbě ředitele ČT odešel z televize Dvořákův protikandidát a šéf zpravodajství Roman Bradáč, následovali další lidé z vedení. Mimo jiné šéf programových okruhů Radek Žádník, finanční ředitelka Lujza Oravcová, ředitel ČT1 Radan Dolejš, výkonný ředitel ČT2 Jan Mrzena i jeho zástupce Vlastimil Ježek. Skončil také mluvčí ČT Ladislav Šticha.

"K těm nejzákladnějším věcem, které se podařily, patří postavení kompletního manažerského týmu první úrovně. Zřídili jsme nový útvar vnitřní a vnější komunikace, kterému podléhá tiskový odbor," pochvaloval si Dvořák na středečním jednání Rady ČT.

Změny budu dělat až do konce, říká ředitel

Personální změny zasahují také do zpravodajství. Dvořák od počátku tvrdí, že chce pozvednout kvalitu hlavní zpravodajské relace - Událostí. Od jara je má údajně uvádět pouze jeden moderátor. Skončit mají Roman Pistorius, Bohumil Klepetko, Josef Maršál či Iveta Toušlová. (Více o změnách v Událostech čtěte tady.) Spekuluje se, že na obrazovce veřejnoprávní televize se naopak opět objeví Markéta Fialová, nyní tváře televize Nova. K těmto záležitostem ale zatím televize mlčí.

Na otázku, zda si generální ředitel přivede do České televize další lidi z Novy, odpovídá Dvořák lakonickým "nevím". Právo posledního slova v případě výběru moderátorů pro Události si prý nenechává. "Já si nehraju na právo veta, v televizi rozhodujeme týmově. A je to tak, že se musíme víceméně shodnout s vedením zpravodajství i s vedením programu," řekl iDNES.cz Dvořák.

Na otázku iDNES.cz, nakolik již jsou personální změny dokončeny, Dvořák odpověděl: "Ty nebudou dokončeny až do konce mého volebního období, protože je budu dělat pořád."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky vymohl zlomek

Ilustrační snímek

Téměř miliardovou škodu způsobili státu v posledních pěti letech svými chybami úředníci a politici. Přestože zákon...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Babiš: Chci, aby koalice s ČSSD pokračovala, a ať se Šmarda vzdá nominace

Andrej Babiš v Jivně. Členové vlády dnes probírali stavbu D3 (18. července...

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že nehledá poslance, kteří by jeho vládu podporovali, kdyby z ní...

Najdete na iDNES.cz