Dvě stovky extremistů se sešly v Novém Kníně, akci ohlásili jako charitu

  12:00aktualizováno  19:05
V Novém Kníně na Příbramsku se setkalo na dvě stě příznivců extrémní pravice. Pořádali tu takzvaný Den svobody. Sraz s koncertem nahlásili jako hudební festival, jehož výtěžek prý půjde na povodně. Městskou samosprávu proto příjezd radikálů zaskočil. Policie ale nakonec nezasahovala.

Účastníci akci ukončili kolem půl páté a začali areál knínského letního kina opouštět. "Na přilehlých komunikacích situaci nadále monitorujeme a kontrolujeme totožnost některých účastníků akce," doplnil po sedmnácté hodině mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.

Starosta Nového Knína Tomáš Havlíček byl po ukončení akce rád, že se vše obešlo bez problémů. Během půl hodiny podle něj odešla většina účastníků, ostatní balili aparaturu a uklízeli areál kina, kde už se večer koná běžný program.

Provozovatelka letního kina Marta Lišková připustila, že se nechala oklamat. "Ohlásili to jako kulturní festival, schovávali se za povodně," řekla iDNES.cz značně rozladěná žena. "Ten pán, co s námi a se starostou jednal, vypadal velmi seriózně," posteskla si.

"Ani ve snu mě nenapadlo, že mě takhle napálí," přiznal i starosta. "Je těžké podobným situacím zabránit, pokud neznáte pořadatele osobně a navíc deklaruje uspořádání akce pro dobrou věc. Příště nejspíše podobné akce nebudu už vůbec povolovat," naznačil.

Desítky účastníků přijely vlakem

"Den svobody 2" se konal jen dva dny před výročím úmrtí nacistického pohlavára Rudolfa Hesse. Ten zemřel 17. srpna 1987. Akce k uctění výročí se měly konat v Polsku, Maďarsku a Německu, ale úřady je zakázaly - čtěte Úřady v Maďarsku a Německu zakázaly neonacistům pochody za Hesse

DS a Vítkov

Jiří Bárta, šéf středočeské Dělnické strany a člen Národního odporu, pořádá akci jen den poté, co se policie v souvislosti se zatýkáním útočníků z Vítkova chlubila "největším zásahem proti příznivcům extremistického hnutí". Čtyři zatčené obvinila z pokusu vraždy - čtěte zde

Šéf Dělnické strany Tomáš Vandas se od podezřelých a jejich akce distancoval. Očekává se, že to zopakuje i na "Dni svobody 2"

Organizátoři "hudebně-politického festivalu" místo konání do poslední chvíle tajili. Několik desítek extremistů na místo konání vyrazilo vlakem z Prahy-Vršovic. Jeli do Malé Hraštice, odkud se vydali na čtyřkilometrový pochod do Knína.

Akce se účastnil mimo jiné administrátor webu Nacionaliste.com vystupující pod přezdívkou Der.Baron (redakce jeho pravé jméno zná). Server takzvaných Autonomních nacionalistů, pořadatelů mnoha extremistických demonstrací, například šíří letáky, které policie našla i u obviněných ze žhářského útoku ve Vítkově.

Středočeská policie akci monitorovala. "Na místě je asi dvě stě účastníků, zatím nebyl žádný důvod k zásahu," řekl po třinácté hodině, kdy začala hudební produkce a zazněly projevy, mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.

Starosta Nového Knína po třetí odpoledne oznámil, že akci nebudou rozpouštět, pokud bude vše v pořádku a nikdo nebude porušovat zákon. Organizátor Jiří Bárta si kino pronajal za symbolickou jednu korunu.

Charita, kampaň, svoboda?

Lidé z pořádajících seskupení se nedokázali dohodnout na tom, jak budou dnešní sraz prezentovat.

Zatímco Jiří Bárta, šéf středočeské Dělnické strany a člen Národního odporu, mluvil o kulturním festivalu se sbírkou na povodně, na kterém "nejspíše něco řekne i předseda Dělnické strany, protože také přispěl," šéf DS Karel Vandas mluvil o politické akci.

"Akce se jmenuje Den svobody 2. Scházíme se tady, abychom udělali akci v poklidu a také se připravili na parlamentní volby," řekl Vandas novinářům.

Na ideologické setkání lákali pro změnu organizátoři na internetu: "Podpořte svou účastí boj odporu proti kapitalistickému systému! Podpořte den, kdy svoboda zavládne nad totalitou." Videopozvánky se objevily na webech Národního odporu i Autonomních nacionalistů.

Podle webových stránek akce dnes měli vystoupit zástupci Dělnické strany, Dělnické mládeže, Autonomních nacionalistů a Národnědemokratické strany Německa, kterou znalci spojují s neonacisty. Podle České televize v Kníně skutečně němčina zněla.

Na akci byli přítomni i extremisté ze Slovenska a Maďarska.

První Den svobody se konal loni v Hradci Králové. Radnice ale tehdy vypověděla smlouvu o pronájmu letního kina, zhruba tři stovky stoupenců "krajní pravice" se tak sešly v centru města.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Letošní zima se podobá té v roce 2006, kdy Česko zasáhly povodně

Australský Queensland trápí rozsáhlé povodně.

Na každý metr čtvereční Česka teď připadá průměrně 45 litrů vody ve sněhu. Na českých a moravských horách leží okolo...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Najdete na iDNES.cz