ODS navrhla radikálně omezit imunitu, aby se neopakoval spor o Ratha

  12:45aktualizováno  16:30
Politici opět vytáhli do boje kvůli veřejností kritizované imunitě. V Senátu jsou ve hře dva návrhy na její omezení. Jeden, aby imunita nebyla doživotní. A radikálnější návrh ODS, aby byli politici chráněni jen při vystoupení v parlamentu. "Aby se nemohly opakovat kauzy jako ta doktora Ratha," řekl autor návrhu, senátor ODS Jaroslav Kubera.

Senátor ODS Jaroslav Kuber navrhl radikální omezení imunity. Týkala by se jen vystupování a hlasování v parlamentu. O případech, jako je stíhání Davida Ratha, by už parlament nehlasoval. Policie by se návrh poslanců či senátorů nemusela ptát. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Senátoři se ve čtvrtek dohodli, že se oběma konkurenčními návrhy budou dál zabývat, když je podpořili v prvním čtení.

Prakticky by návrh občanských demokratů znamenal, že kdyby chtěla policie politika stíhat za trestný čin, žádné hlasování ve Sněmovně či v Senátu by se už nekonalo a policie by mohla politika obvinit jako kteréhokoli jiného občana. "Chceme imunity navždy vyloučit z mediálních diskusí. Není třeba problém léčit, je třeba ho vyloučit," řekl iDNES.cz Kubera.

Poslancem i za mřížemi

"Pokusů o omezení imunity byla za tu dobu, co jsem v politice, celá řada. A mě už fakt nebaví poslouchat, že jsme něco víc než občané této země," uvedl první místopředseda Senátu, občanský demokrat Přemysl Sobotka.

Byl to právě Senát, který nedávno shodil pod stůl poslední, již osmnáctý návrh omezit imunitu politiků tak, aby ji měli jen po dobu výkonu mandátu. Zatímco ve Sněmovně hladce prošel, v Senátu pro něj byli jen dva senátoři ODS a mnozí senátoři ČSSD ani nepřišli do práce (podrobnosti najdete zde).

Sociální demokrat Miroslav Antl a Soňa Paukrtová z klubu TOP 09 a Starostů předložili ve čtvrtek společně návrh totožný s tím, který spadl pod stůl. A ČSSD slibuje, že tentokrát si už pohlídá, aby její senátoři přišli do práce, až návrh podpoří Sněmovna a bude o něm znovu hlasovat horní komora parlamentu. Zachování imunity po dobu mandátu má podle sociálních demokratů zamezit případům, kdy by byl zákonodárce zadržen s cílem zabránit jeho účasti na jednání sněmovny.

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier iDNES.cz řekl, že jediným cílem konkurenčního návrhu ODS je ve skutečnosti zabránit omezení imunity nebo aspoň snížit šanci na schválení jakéhokoli návrhu tím, že jich bude ve hře víc a hlasy se rozmělní. Šanci na schválení ve Sněmovně má totiž podle něj jen ten návrh na omezení imunity, na který už jednou poslanci kývli.

Rathova aféra

A aby se to "nepletlo" - je tu ještě třetí návrh. Ve Sněmovně chce předsedkyně dolní komory a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová prosadit, aby politik pravomocně odsouzený za trestný čin automaticky přišel o mandát.

Politici o takové změně začali mluvit ve chvíli, kdy byl zatím nepravomocně odsouzen za korupci exministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných.

A volání po takové změně ještě zesílilo, když policie na ulici zatkla tehdy ještě středočeského hejtmana Davida Ratha z ČSSD se sedmi miliony korun v krabici od vína. Podle policie jde o úplatek za zmanipulovanou veřejnou zakázku za rekonstrukci zámečku ve středočeském Buštěhradu.

Mandátový a imunitní výbor Sněmovny už doporučil zbavit Ratha imunity, když policie za zostřených bezpečnostních podmínek přivezla poslance na jednání z litoměřické vazební věznice (více zde). Na řádné schůzi 5. června má Sněmovna definitivně potvrdit, zda Ratha policii vydá. Zatím stále není jasné, zda bude Rath jednání osobně přítomen a zda jednání poslanců o tomto bodu nebude pro veřejnost i média uzavřené.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Zdržte se v Hongkongu násilí, apeluje na Čínu Fischer. A připomíná rok 1968

Bývalý diplomat a neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Najdete na iDNES.cz