Moje vláda získá až 97 hlasů, tipl si premiér Rusnok. Věří v zisk důvěry

  12:23aktualizováno  13:55
Premiér Jiří Rusnok předpokládá při středečním hlasování o důvěře jeho vládě zisk až 97 hlasů. Věří přitom, že to bude pro získání důvěry dostačovat. Zajištěny hlasy poslanců však podle svých slov nemá. Řekl to v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Já myslím, že získáme nějakých 96 až 97 hlasů," tipl si na výzvu moderátora Rusnok. Přesnou statistiku si však podle svých slov nevede. "Dnešní Sněmovna je natolik dynamický útvar, že by taková statistika nebyla příliš věrohodná," dodal.

Vláda přátel Miloše Zemana

Jen 15 procent obyvatel vnímá kabinet Jiřího Rusnoka jako vládu odborníků, jak ji při jmenování nazval prezident Miloš Zeman. Největší část veřejnosti, 37 procent, kabinet považuje za vládu Zemanových přátel. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK, jehož výsledky v pořadu Otázky Václava Moravce zveřejnila Česká televize.

Podle ředitele STEM/Mark Jana Tučka považují Rusnokův kabinet za vládu odborníků převážně senioři a příznivci levicových stran. Téměř čtvrtina Čechů, 23 procent, by vládu označilo za překlenovací.

Osmnáct procent by jí přisoudilo přívlastek úřednická a sedm procent ji vnímá jako vládu Strany práv občanů Zemanovci.

Zdroj: ČTK

Vše se podle něj ukáže ve středu, kdy hlasování o podpoře Rusnokově vládě proběhne. "Všichni poslanci budou mít možnost projevit, a jistě projeví, svůj názor," doplnil premiér s tím, že věří, že se jeho kabinetu důvěru získat podaří.

Přiznal nicméně, že zajištěnou ji ve formě podpisů nebo veřejných příslibů nemá. "V tomto směru se situace nezměnila," prozradil. K získání důvěry postačuje ve Sněmovně prostá většina, z pohledu dnešního obsazení tedy sto poslanců při přítomnosti všech, dva zákonodárci jsou ve vazbě či ve vězení.

Jistou možností pro Rusnoka je i to, že se změní kvórum, tedy počet poslanců, kteří se hlasování zúčastní. Zda na tohle Rusnok spoléhá, neupřesnil. "Budou chybět, nebo nebudou hlasovat... já nevím," komentoval to premiér.

Většina lidí Rusnokův kabinet podporuje

Rusnokův kabinet jmenoval prezident Miloš Zeman po pádu předchozí pravostředové vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Kabinet se neopírá o žádnou ze stran zastoupených v Poslanecké sněmovně.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který v neděli Česká televize v diskusním pořadu zveřejnila, si 65 procent lidí přeje, aby poslanci Rusnokově vládě důvěru vyslovili. Naopak 34 procent lidí si to nepřeje. Jen jedno procento není rozhodnuto.

Podle dosavadních vyjádření nechtějí Rusnokovu vlády podpořit strany bývalé koalice TOP 09, ODS a LIDEM. Strany bývalé koalice tvrdí, že mají na své straně 101 poslanců, někteří poslanci se však kvůli dovoleným nemusí jednání zúčastnit.

Úřadující předseda ODS Martin Kuba nicméně v České televizi upozornil, že pokud by někdo z klubu občanských demokratů na hlasování o důvěře nedorazil, opustil sál nebo hlasoval pro úřednický kabinet, musel by zřejmě ODS opustit.

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka zase uvažuje o tom, že by ČSSD na hlasování opustila jednací sál a snížila tím počet, který je k vyslovení důvěry nutný. Nejasný je postoj některých nezařazených poslanců.

ČSSD a KSČM o postupu při vyslovování důvěry vládě rozhodnou v úterý.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Třetina českých dětí je schopna hospodařit s kapesným od první třídy

Za co utrácet a jak nakládat s penězi je důležité děti učit od útlého věku. Všudypřítomné reklamy a lákadla v obchodech...

Prezident Zeman zakončil rekondiční pobyt v nemocnici a zamířil do Lán

Prezident Miloš Zeman v neděli odpoledne po čtyřech dnech ve střešovické nemocnici ukončil svůj rekondiční pobyt....

VIDEA TÝDNE: Děsivá nehoda na D1, trpící Putin a drama v Londýně

Jakou každou neděli, tak i dnes vám přinášíme videa týdne. Nejsledovanějšími se staly autentické záběry nehody na D1,...

Vpád rakouských stíhaček byl unikátní. Piloti skončili na poli u Prahy

Před pětapadesáti lety přistály s problémy na lánech u Ořecha dva rakouské letouny. Jeden z nich se převrátil v příkopu...

Najdete na iDNES.cz