Nejvíc lidí věří Zemanovi a Rychetskému, ukázal průzkum důvěry v politiky

  19:00aktualizováno  19:00
Skóre důvěry v Miloše Zemana dorovnal jen předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Nejvíce nedůvěry naopak získali Miroslav Kalousek a Andrej Babiš. Tak ukazuje květnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Do výzkumu byli zařazeni nejdůležitější ústavní činitelé a odpovídalo víc než tisíc dotázaných.

Nejvíc lidí věří prezidentu Miloši Zemanovi (43 %), zároveň si ale důvěru téměř poloviny (49 %) nezískal. | foto: Martin Stolař, Václav Šlauf,  MAFRA

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR v květnovém šetření zjišťovalo, zda dotázaní důvěřují vybraným vrcholným politikům. Předložený seznam tentokrát obsahoval jména třiceti čelných ústavních činitelů. 

Fotogalerie

Do výzkumu byli zařazeni prezident, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, členové vlády, předsedové poslaneckých klubů parlamentních politických stran, ombudsmanka, guvernér České národní banky a předseda Ústavního soudu. 

Mezi zkoumanými vrcholnými představiteli státu zařazenými do výzkumu nejvyšší podíly důvěry byly zaznamenány u předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského a prezidenta republiky Miloše Zemana (oba shodně 43 procent). Důvěra nad nedůvěrou mezi zkoumanými představiteli v současnosti významně převažuje u Pavla Rychetského a mírně u Jaroslava Kubery

Nejvíce lidé nedůvěřují Kalouskovi a Babišovi

Pokud jde o úroveň nedůvěry, mezi zkoumanými představiteli se jednoznačně nejvyšší podíl nedůvěřujících na úrovni necelých čtyř pětin objevil v případě současného předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska (78 procent). Na druhém místě skončil současný premiér Andrej Babiš (60 procent), za nímž s těsně nadpoloviční většinou figuruje Jaroslav Faltýnek (53 procent). 

Více než dvě pětiny českých občanů vyjadřují nedůvěru k Miloši Zemanovi (49 procent), Marii Benešové (47 procent), Janu Hamáčkovi (47 procent), Radimu Fialovi (45 procent), Zbyňku Stanjurovi (41 procent) a Jiřímu Rusnokovi (41 procent).

Zemanova důvěra i nedůvěra jsou vyvážené

Mezi nejvyššími ústavními představiteli státu je jako nejdůvěryhodnější hodnocen předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, jemuž důvěřuje 43 procent českých občanů, zatímco 28 nikoli. Stejný podíl důvěry má prezident Miloš Zeman, jemuž ovšem nedůvěřuje 49 procent českých občanů. Jako třetí z hlediska podílu důvěřujících skončil předseda vlády Andrej Babiš, jemuž důvěřuje 35 procent dotázaných a 60 procent mu naopak nedůvěřuje. 

Za ním s nepatrným odstupem z hlediska podílu důvěry, ale výrazně nižším podílem nedůvěry následuje předseda Senátu Jaroslav Kubera s 34 procenty důvěřujících a 29 procenty nedůvěřujících, který je tak po Pavlu Rychetském druhým a zároveň posledním ze zkoumaných činitelů s převahou vyjadřované důvěry nad nedůvěrou. U všech ostatních zkoumaných činitelů již nedůvěra statisticky významně převažuje nad podílem důvěřujících. 

Maláčová a Hamáček obsadili v důvěře páté a šesté místo

Na pátém a šestém místě z hlediska podílu důvěry s odstupem následuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (oba 29 procent „spíše důvěřuje“, 36 procent, respektive 47 procent „spíše nedůvěřuje“), po nichž se v těsném sledu zařadili ministryně financí Alena Schillerová (28 procent důvěry a 33 procent nedůvěry) a guvernér České národní banky Jiří Rusnok (27 procent důvěry a 41 procent nedůvěry).

S mírným odstupem a s podílem důvěry již pod hranicí jedné čtvrtiny následuje nová ministryně spravedlnosti a nová předsedkyně Legislativní rady vlády Marie Benešová (23 procent důvěry, 47 procent nedůvěry), veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová (22 procent důvěry, 37 procent nedůvěry), předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (22 procent důvěry, 53 procent důvěry) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (20 procent důvěry, 30 procent nedůvěry). 

Fialovi důvěra vzrostla, Vondráčkovi klesla

V porovnání s posledním šetřením, jímž u většiny zkoumaných jmen byl leden 2019, ale v případě jednotlivců zastávajících zároveň s ústavními posty i nejvyšší stranické funkce jde o duben 2019, došlo k mírnému nárůstu důvěry pouze u Fialy a Petříčka. 

Naopak mírné poklesy podílu důvěřujících byly zaznamenány v případě  Vondráčka, u něhož zároveň vzrostl podíl nedůvěřujících, Zemana, Kubery a Rusnoka. 

Podíl důvěry a nedůvěry v české ústavní činitele
JménoDůvěraNedůvěra
Pavel Rychetský43 %28 %
Miloš Zeman43 %49 %
Andrej Babiš35 %60 %
Jaroslav Kubera34 %29 %
Jana Maláčová29 %36 %
Jan Hamáček29 %47 %
Alena Schillerová28 %33 %
Jiří Rusnok27 %41 %
Marie Benešová23 % 47 %
Anna Šabatová22 %37 %
Jaroslav Faltýnek22 % 53 %
Adam Vojtěch 20 % 30 %
Radek Vondráček  19 % 34 %
Radim Fiala18 %45 %
Klára Dostálová17 %31 %
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Firmě, jejíž lidé sponzorovali SPOZ, Hrad pronajal prostor pro jarmark

Prezident Miloš Zeman podepsal v sídle strany SPOZ petici za zákon o

Exkluzivní prostor před katedrálou svatého Víta už za 14 dnů zaplní stánky prodejců. Hrad náměstí podle smlouvy na...

Vláda schválila uvolnění miliardy korun na platy v sociálních službách

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Vláda uvolnila chybějící miliardu korun pro sociální služby. „Půjde na dofinancování výpadku platů,“ uvedla ministryně...

Najdete na iDNES.cz