Dušek nebude dočasně jednat za odboráře, hrozí mu trestní oznámení

  10:53aktualizováno  15:10
Předák Jaromír Dušek za nás nebude jednat s politiky, dokud se mediální roztržka kvůli jeho kontroverzním výrokům neuklidní, rozhodla Koalice dopravních odborů. Dušek v sobotních Lidových novinách uvedl, že dráhy i resort dopravy ovládá skupina homosexuálů, za výrok se ale omlouvat nehodlá. Ministr dopravy na Duška podá trestní oznámení za pomluvu.

Koalice dopravních odborových svazů dnes rozhodla, že Jaromír Dušek ji reprezentovat nebude. "Do doby, než se celá mediální roztržka vysvětlí, nebude pan Jaromír Dušek reprezentovat Koalici dopravních odborových svazů," stojí přímo v rozhodnutí.

Prohlášení generálního ředitele ČD

"Jménem svým i celého vedení Českých drah jsem nucen se důrazně ohradit proti opakovanému tvrzení pana Duška o nekompetentnosti managementu ČD, který je prý vybírán na základě sexuální orientace a již prý údajně zašantročil osm miliard korun. Management ČD je tvořen špičkovými profesionály všech potřebných profesí a svou kompetenci dokazuje dnes a denně. Kromě jiného třeba tím, že dráhy dosáhly právě loni nejlepšího hospodářského výsledku v historii. To se mohlo podařit jen díky tomu, že do důležitých funkcí jsou lidé dosazování důsledně na základě své kvalifikace, schopností a ochoty pracovat ve prospěch drah.
Tvrdit, že se z účtů ČD ztratilo osm miliard korun, může jenom ten, kdo finanční výkazy firmy neviděl, nebo jim absolutně nerozumí. Účetnictví ČD je ve stoprocentním pořádku.
Nepravdivá vystoupení pana Duška v médiích hrubě poškozují dobrou pověst Českých drah a ty proto budou vůči této osobě postupovat právní cestou."

Petr Žaluda

Podle odborářů Duškův kontroverzní výrok nešťastně komplikuje jednání s politiky.

"Toto rozhodnutí neberu nijak vážně. Až hysterie, kterou rozpoutali především pravičáci z médií, kteří jsou proti benefitům, pomine, vše se vyjasní a dáme si panáka," reagoval na rozhodnutí koalice Dušek.

"Šlo o to upozornit na problém, že tu dochází k protěžování určitých skupin lidí ve vedoucích funkcích resortu dopravy. Chceme pravdivou odpověď na to, jak bylo s osmi miliardami naloženo. Každý zákazník Českých drah si přece musí uvědomit, že služby jsou někde až tristní. Divím se, že vznikla hysterie z toho, že jsem nazval věci pravými jmény a řekl, že král je nahý," uvedl Dušek.

Znovu připomněl, že Koalice dopravních odborů podle něj není oficiálním spolkem s přesnými pravidly, který by měl podobné záležitosti řešit.

Jednání odborářů s politiky se proto chce účastnit dál. "Samozřejmě, že se toho budu dále účastnit, bude-li se to týkat našich svazů. Předchozí jednání jsem inicioval já, není tedy důvod, proč bych se toho neúčastnil," dodal.

Výroky měl Dušek na dnešní schůzi odborářům vysvětlit, na setkání ale nedorazil. K jednání prý nedostal žádnou pozvánku.

"Pozvali jsme všechny kolegy. Pan Dušek byl omluven zástupci Svazu odborářů služeb a dopravy s tím, že se účastní nějakého chatu. Omluvu jsme vzali na vědomí," oponoval šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajblík.

Nesouhlasí odbory ani Fischer

Duškovo vyjádření už v sobotu ostře odsoudila řada politiků v čele s premiérem Janem Fischerem, podle kterého vyvolává nenávistnou homofobní atmosféru. Kritizoval ho i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch a prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas. (viz dřívější článek: Dráhy řídí homosexuálové, řekl Dušek)

Dušek znovu uvedl, že se nehodlá omlouvat. Vyjádření prý myslel "žertovně". "Ale dílem to, co říkám, je pravda," uvedl už v sobotu.

"Mé prohlášení vytrhli z kontextu a upravili rozhovor tak, aby vyvolal reakce. Já nemám žádný osobní problém s homosexuály, mám mezi nimi desítky let své přátele ... lidem, kteří zašantročí miliardy korun a schovávají se za mafii, kteří se dopouštějí trestného činu, ale díky kontaktům na homosexuály na vyšších místech jim nic nehrozí, vyslovuji kategorické ne," vzkázal dnes prostřednictvím České televize Dušek.

"Jestliže se někdo cítí dotčen, může využít právní cestu, myslí-li si, že jsem se něčeho dopustil," dodal.

Trestní oznámení využijí České dráhy i ministerstvo dopravy. Ministr Gustav Slamečka přirovnal Duškovy výroky k rétorice Himmlerově a Hitlerově.

"Na pana Duška za náš úřad podám trestní oznámení za pomluvu ministerstva dopravy za nekompetentní personální politiku a za tunelování Českých drah. Termín podání zkonzultujeme s právníkem," uvedl na briefingu ministr.

Rozhodnutí koalice odborářů o odvolání Duška vítá.

Odbory se nyní snaží prosadit snížení zdanění zaměstnaneckých výhod na loňskou úroveň. Sněmovna návrh schválila, Senát ho ale odmítl, a předloha se tak vrací k dalšímu hlasování znovu poslancům.

Zrušená diskuse

Diskuse pod tímto článkem byla zrušena.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Máme dost lidí, ani oni nebudou poslušní, vzkázal Babišovi Šmarda

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Kandidát ČSSD na post ministra kultury Michal Šmarda se ohradil proti kritice premiéra Andreje Babiše, který ho už...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Obtěžující hovory s ruským přízvukem? Jsme připraveni, tvrdí armáda

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Rodiny nizozemských armádních letců od posledního nasazení v Pobaltí obtěžovaly nevyžádané telefonáty neznámých lidí s...

Najdete na iDNES.cz