Čtvrtek 3. prosince 2020, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 3. prosince 2020 Svatoslav

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

  17:12
Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže v Jáchymově, mincovnu, haldy po rýžování či plavební kanály. Ale doly jsou doly. Někteří starostové se začali trochu naivně bát masové turistiky. Autobusy Číňanů a Japonců zde ale určitě nehrozí.

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru. | foto:  Michal Šula, MAFRA

K dolu Johannes jedeme ještě asi osm kilometrů za město Boží Dar po úzké štěrkové cestě hustým lesem ke státní hranici.

Na odlehlé lesní křižovatce necháváme s fotografem auto. Překvapivě tu stojí ještě několik dalších. Na prohlídku se sešlo celkem jedenáct zájemců. Ještě asi sto metrů jdeme k domku, kde fasujeme před návštěvou hornické štoly holínky, pláštěnku a helmu s čelovkou.

Fotogalerie

„Díry“ v zemi na seznamu

Na seznam světová organizace zapsala důlní díla Krušnohoří 6. července. Sedmnáct chráněných míst je na německé straně, pět na české. Do dolů se chodí obvykle s průvodcem v malých skupinách.

Stoupáme do kopce k vratům do štoly. Holínky nejsou právě outdoorové boty. Jde to těžko. Johannes u Božího Daru je ze zpřístupněných dolů asi nejdivočejší.

Těžil se tu cín, měď, také trochu toho stříbra. A otevíraný byl opakovaně v různých dobách od 16. století. Naposledy tam průzkumníci v minulém století hledali uran, a proto chodby ještě trochu rozšířili, jako by tušili pozdější turistický ruch. Ale uranovou rudu nenašli.

Při prohlídce rozhodně není třeba mít strach z klaustrofobie. Průměrný člověk se na více než pět set metrů dlouhé trase většinou nemusí sehnout. Po několika desítkách minut v podzemí už je ale nepříjemně cítit zima od nohou. Ostatně je tu 7 stupňů. Helma trochu tlačí. A po dvou hodinách v podzemí, které prohlídka zabere, by se na povrch asi rád vrátil každý.

Težký chléb horníka

Je to důl se vším všudy. Míjíme masivní výdřevy, horniny všech barev, haldy kamenů. Jdeme úzkou chodbou a potok nám teče pod nohama. Turistický přístup je dnes odvodňovací šachtou.

Důl Johannes

"Tahle unikátní komora je důvodem proč se vybral na prohlídky právě Johannes," vysvětluje průvodce Martin Rojovský.

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Uvnitř chodeb je občas tabule s fotkami a textem. Vlastně je to podzemní naučná stezka a dojem občas vylepšují i figuríny horníků, kteří vypadají trochu jako přerostlí permoníci.

Celý tenhle spektákl – shrnuto do jedné věty – návštěvníka na každém kroku přesvědčuje, že asi neexistovala na světě horší práce než být středověkým horníkem. Plazit se v téhle vlhké tmě s kahanem, režnou kutnou a v kožených botách po kotníky. Mlátit kladívkem a do majzlíku prý dnešní člověk nevydrží ani dvě minuty. Také se tu horníci průměrně dožívali 35 let.

Výklad průvodce Martina Rojovského je hodně obsáhlý. Návštěvník se během něho třeba dozví, proč jsou hornickým znakem zkřížené kladívko a želízko. Byl to vlastně signál „pracovní pauza“.

Když je horník takto zkřížil a nechal na pracovním místě, dával signál předákovi, že si jen odskočil na vzduch a nic se mu nestalo.

Nebo proč se Krušné hory jmenují Krušné hory? Horníci tu krušili rudu (zahřívali a pak ochlazovali, aby šla lépe dobývat). Provádět v podzemním dole asi není práce, kterou by chtěl dělat každý.

„Těším se na světlo, a hned zase na tmu“

Provádět v podzemním dole asi není práce, kterou by chtěl dělat každý. Martin Rojovský si ji však užívá. Se svým kolegou ale stráví v podzemí mnohem více času než jen při návštěvnických prohlídkách.

„Děláme tu i důlní práce. Několikrát týdně to prolézáme a kontrolujeme různá místa, aby se tu nestalo něco tragického. Děláme to dvakrát či třikrát týdně po šichtě. Preventivní prohlídky jsou potřeba. Samozřejmě, ten důl je dobře ošetřený, jinak by se ani neotevřel. Dvakrát do měsíce přijíždějí i odborníci z České geologické služby na větší inspekci,“ vysvětluje Rojovský.

Při kontrole jde hlavně o to, osahat, jestli se na stěně neobjevila nějaká podezřelá puklina.

Ve středověku už tu jeden zával byl a pohřbil dva obrovské sály podobné tomu, který je dnes vrcholem prohlídky. Zemřelo při tom několik horníků.

Devět hodin v podzemí

Sám Rojovský je amatérským speleologem. Stará důlní díla, kterých je údajně v Krušných horách tisíc dvě stě, prolézá i ve volném čase. „Už prolézám podzemí asi 15 let od mládí a můj koníček se stal zaměstnáním,“ vypráví Rojovský.

Na druhou stranu přiznává, že občas už toho má v podzemí dost. Sice se střídá po dnech s kolegou, ale Johannes, otevřený před pěti roky, nabízí tři prohlídky denně. Takže průvodce stráví v součtu někdy až devět hodin v podzemí.

„Upřímně – ano, slunce už mi občas chybí. Ale jsou i dny, kdy se jdu po šichtě domů najíst a potom už mám zase chuť s partou lézt do dalších míst,“ říká průvodce Rojovský.

Po víc než hodině pochodu klikatými chodbami se dostáváme do obrovského podzemního prostoru, 60 metrů dlouhého, asi 20 metrů širokého a 12 metrů vysokého. Vypadá to tu jako na prohlídce jeskyní Moravského krasu. Přirovnání k jeskyni tu ale průvodci neslyší rádi, protože tenhle sál vyrazili horníci ve středověku kladívkem a želízkem, to znamená rychlostí dva centimetry za den. „Tahle unikátní komora je důvodem, proč se vybral na prohlídky pro veřejnost právě Johannes. Je naprosto jedinečná v Česku, Sasku a vlastně i v celé Evropě,“ vysvětluje průvodce Martin Rojovský. Z komory už se vracíme k východu.

Tohle masovka nebude, naštěstí

Jsem rád, že nás průvodce ušetřil klišé všech jeskynních prohlídek, kdy se na okamžik zhasne do úplné tmy. Efekt by ani nevyzněl, návštěvníci mají čelovky.

A také jsem rád, že jsem si nevybral prodlouženou trasu, kterou tu v „katalogu“ také nabízejí. Tam se prolézají užší hrdla a voda není po kotníky, ale po kolena. Návštěva vrcholí lezením po žebřících svislou šachtou vysokou 45 metrů na povrch do lesa.

„Občas nám tu lidi berou kameny, jenže je zase zapomenou v pláštěnce, kterou nám vracejí, takže mi vždycky přijde těžká,“ vypráví ještě na závěr Rojovský o zvycích návštěvníků.

Johannes je náročná atrakce, a to nejen kvůli ceně 490 korun za delší trasu. Kvůli omezené kapacitě skupiny na 12 lidí to nebude nikdy žádná masová turistika, ale věřil bych, že i díky UNESCO tu jednou bude vyprodáno hodně dlouho dopředu.

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Za požár chemičky dostal bývalý zaměstnanec podmínku, má zaplatit 28 milionů

Okresní soud v Liberci vyměřil podmíněný trest Jiřímu Machovi, který podle obžaloby před třemi lety zavinil rozsáhlý...

Pražský hrad zůstává zavřený. Báli jsme se davů lidí, vysvětlil Mynář

Zatímco celé Česko se ve čtvrtek otevírá, jedno místo zůstalo i nadále uzavřeno. Nejnavštěvovanější objekt v Česku,...

Usnesení otevřelo restauraci na Pustevnách, zastavilo ale lanovku k ní

Paradoxní situace nastala kvůli vládním koronavirovým nařízením na Pustevnách v Beskydech. Zatímco vyhlídková...

Zemanovo udání na šéfa BIS u poslanců neprošlo. Žádná selhání, míní komise

Dopis prezidenta Miloše Zemana pro premiéra Andreje Babiše, ve kterém se popisují manažerská selhání šéfa Bezpečnostní...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Z Ellen Page je Elliot. Transgender herec přijal nové jméno a oslovení

Z herečky Ellen Page (33) je nyní Elliot. Umělec oznámil, že je transgender a přijal nové jméno a oslovení on/oni. V...